Trabzon son dakika 2023

Tüketici bilincinin artması ile sağlıklı cam trendi yükseliyor

Tüketici şuurunun artması ile sağlıklı cam trendi yükseliyor

GCA, cam şişe ve kavanoz dizaynları ve projeleri ile farkındalığa takviye sağlıyor

 

Son yıllarda dünya genelinde etraf şuuru ile birlikte sağlıklı, sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir ambalajlara talep artıyor. Bu noktada bilhassa içerisinde kimyasal bulunmaması ve eserleri taze bir formda tutması nitelikleriyle cam, en çok tercih edilen ambalaj olarak öne çıkıyor. Bu yıl içerisinde FEVE tarafından yapılan araştırmaya nazaran; tüketicilerin %65’i cam ambalajlı bir eserin kalitesini daha yüksek ve emniyetli buluyor. Ayrıyeten Avrupa’da son üç yıl içerisinde cam ambalaj kullanımında %28’lik bir artış yaşanırken, Türkiye’de bu oranın %49 düzeyinde olması dikkat çekiyor. 

 

Yeni neslin çevresel sıkıntılara hassaslığı ve sağlıklı yaşama şuuru eser satın alırken cam eserlere yönelmesini sağlıyor. Fakat, Türkiye’de tüketicilerin cam ambalajlı eserler hakkında olumlu bir algısı olmasına karşın, cam ambalajların geri dönüşümü konusunda önemli bir eksiklik bulunuyor. Bu noktada sürdürülebilirliği ve toplumsal sorumluluğu öncelikli bir vazife olarak benimseyen GCA, yalnızca geri dönüşüm oranlarını artırmak değil, birebir vakitte camın doğal, yenilenebilir ve sürdürülebilir özelliklerini topluma yayma maksadıyla çalışmalarını sürdürüyor. Geri dönüşüm projeleri ile sürdürülebilirliğe direkt olarak katkıda bulunan GCA, memleketler arası iş birliği çerçevesinde FEVE Projeleri kapsamında da, 2050 yılına kadar Avrupa cam ambalaj sanayisinin büsbütün iklim nötr olması gayesini destekliyor.  

 

“GCA olarak sürdürülebilirliği temel alan çalışmalar gerçekleştiriyoruz”

 

Cam ambalajın sıhhat açısından kıymetini vurgulayan GCA Genel Müdürü Dr. Abdullah Çaba, “Dünya genelinde etraf şuurunun artması, tüketicilerin ambalaj seçimlerini etkiliyor. Bilhassa 2023’te, camın sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir nitelikleri sayesinde, ambalaj kesiminde hak ettiği öne çıkışı yaşadığını görmekteyiz. Bu trende paralel bir halde, GCA olarak sürdürülebilirliği temel alarak birçok çalışma gerçekleştiriyoruz.  9001 ve BRC/PM standartlarına uygun çalışarak kaliteli ve inançlı üretim yapıyoruz. Üretim tesislerimizde etrafa saygılı bir yaklaşım benimsiyoruz. Ekipman seçimlerimizde de bu yaklaşımı ön planda tutuyoruz. Teknoloji ve materyal geliştirme çalışmalarında ise, cam ambalajda hafifleme (lightweighting) tahlilleri üzerinde ağırlaşıyoruz. Hem kendi bünyemizde hem de çeşitli üniversitelerle gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge projeleriyle mekanik dayanıklılığı korurken daha hafif cam ambalaj tahlilleri üzerinde çalışıyoruz. Bu çalışmalarla birlikte, camın doğal ve sürdürülebilir bir materyal olarak avantajlarını topluma aktif bir halde tanıtmak ve farkındalığı artırmak için Ambalaj Döngüsünü Tamamla (Close The Glass Loop) üzere projelerle toplumda şuur oluşturma çalışmalarını sürdürüyoruz. Öte yandan ambalajların geri dönüşümünü teşvik etmek için iş ortaklarımızla birlikte yarattığımız EKOMAT Projemizle, içecek ambalajlarını geri kazanırken toplumda geri dönüşüm şuurunu yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.  

İlginizi Çekebilir;  ASKİ çalışıyor Aydın'ın altyapısı güçleniyor

 

1 yıl içinde yaklaşık 2,1 milyon adet içecek ambalajını geri kazandık. Ayrıyeten bu projemizle Luxe Pack Monaco Fuarı’nda Heyet Özel Ödülü’nün sahibi olmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.