Trabzon son dakika 2023

Türk Reasürans 4 Yaşında!

2019 yılında, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tek hissedar olarak kuruluşunda yer aldığı, “Ekonomik Dengelenme” ve “Sağlıklı ve Sürdürülebilir Büyüme” amaçlarına sigortacılık kesimi odağında katkı sağlamak, Türkiye’deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak ve kaynak verimliliği sağlamak emeli ile kurulan Türk Reasürans bugün birçok muvaffakiyetler sığdırdığı 4. yılını geride bıraktı.

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, 4. kuruluş yıl dönümünde şirketin vizyonu ve misyonu doğrultusunda muvaffakiyetle yürütülen çalışmaları ve kazanımları aktardı. Türk Reasürans’ın bugün itibariyle yurtiçinde yerleşik 36 sigorta şirketi ve kuruma reasürans teminatı sağladığını, buna ek olarak, dünya coğrafyasına yayılmış 20 ülkede yerleşik 37 sigorta şirketine reasürans kapasitesi sağlayarak, 5 kıtada 68 farklı ülkeye teminat ihraç eder pozisyona gelmiş bir reasürans şirketi olduğunu vurgulayan Eren, Türk Reasürans’ın küresel pazarlarda bilinen bir marka olması için çıktıkları yola ilk günkü heyecanla devam ettiklerini belirtti.

2022 yılının birinci yarısında %40 pazar hissesi ile 1 milyar 725 milyon TL prim üreterek, 226 milyon net kar elde eden Türk Reasürans, 2023 yılının tıpkı periyodunda de %45 pazar hissesi, 4 milyar TL prim üretimi ve 708 milyon TL net kar elde etmiştir. Kuruluşunda 600 milyon TL sermaye ile başladıkları seyahatlerinin 4. yılında ise 2 milyar 281 milyon TL öz sermaye büyüklüğüne ulaşmıştır.

Türk Reasürans’ın birinci iştiraki Türk İştirak Reasürans, sigortacılık kesiminde iştirak sigortacılığı yapan şirketlere reasürans teminatı sağlamak hedefiyle 2021 yılında kurulmuştur. O günden bu yana faaliyetleriyle bölümün gelişimine katkı sağlamaktadır. 

Bir öteki iştirak, 2022 Aralık ayında %100 Türk Reasürans’ın sermayedarlığında kurulan teknopark şirketi T-RUPT, Türk Reasürans’ın varoluş nedeniyle uyumlu biçimde, sigorta / reasürans ve katastrofik modelleme alanlarında kesimin teknik ve teknolojik olgunluğuna bedel katacak eser ve hizmetler sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Rosatom Uzmanlarından Radyoaktif Madde Temizliği İçin Yenilikçi Yöntem

 Türk Reasürans’ın teknik işleticiliğini üstlendiği kurumlardan biri olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Kahramanmaraş Sarsıntıları sonrasında vatandaşlarımıza süratli hizmet sunarak, hasar ödeme süreçlerini dinamik ve aktif bir halde yönetmiştir. DASK’a yapılan yeni ihbar sayısı 600 bini bulurken, sigortalılara ödenen toplam tazminat meblağı da 33 milyar TL’yi aşmıştır.

Türk Reasürans’ın teknik işleticiliğini üstlendiği Özel Riskler İdare Merkezi (ÖRYM) hakkında da bilgi veren Eren, Türkiye’de birinci sefer nükleer sorumluluk riskleri için operasyonel aktifliği ve risk idaresi yapılmak suretiyle Akkuyu NGS’nin sigorta poliçe yapısının oluşturulduğunu ve teminat verildiğini tabir etmiştir. ÖRYM, 2022’de stratejik bir muvaffakiyete da imza atarak Rusya-Ukrayna krizinde gereksinim duyulan sigorta teminatlarını sağlamış ve bu çerçevede ülke iktisadına katkı sağlamıştır.

Eren kelamlarını “Kurulduğu birinci günden beri heyecan ve azimle çalışan genç bir şirket olarak Türkiye’ye hizmet etmek maksadıyla çıktığımız bu yolda takımımızın emeği ve idare heyetimizin katkısıyla muazzam başarılara imza attık. Şirketimizin 4.yılını gururla kutluyoruz.” cümleleri ile noktaladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.