Trabzon son dakika 2023

Türkiye’de Yazılım Pazarı Geliri 600 Milyon Dolar ile Dünyada %0,08 Paya Sahip

Statista datalarına nazaran 2023 sonuna kadar yazılım pazarındaki gelir 700 milyar dolara yaklaşacak. Yazılım kesimindeki en büyük hissesi ise 271,8 milyar dolar ile kurumsal yazılımlar alıyor. Türkiye’de ise pazarın geliri 600 milyon dolar düzeylerinde. Türkiye’nin dünya ekonomisindeki hissesinin %0,85 olduğu düşünüldüğünde yazılım pazarındaki %0,08’lik hisse, yazılım liginde geride olduğumuzu gösteriyor. Kodlama ve yazılım konusunda ustalaşmak isteyenlere eğitimler veren bir Laba markası geleceğin okulu robot_dreams’in Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu, dalın pazar hissesinin 2030 yılına kadar 1 trilyon dolara ulaşacağını vurgulayarak Türkiye’nin yazılımcı yetiştirmeye ve yazılım kesimine yönelik yatırımlarına sürat kesmeden devam ederek geleceğin dünyasını şekillendirecek yazılım pazarında daha da büyümesi gerektiğini söylüyor. 

 Statista bilgilerine nazaran 2023 sonuna kadar yazılım pazarındaki gelir 700 milyar dolara yaklaşacak. Yazılım kesimindeki en büyük hissesi ise 271,8 milyar dolar ile kurumsal yazılımlar alıyor. Kodlama ve yazılım konusunda ustalaşmak isteyenlere eğitimler veren bir Laba markası geleceğin okulu robot_dreams’in Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu, bölümün pazar hissesinin 2030 yılına kadar 1 trilyon dolara ulaşacağını vurgulayarak Türkiye’nin yazılımcı yetiştirmeye ve yazılım dalına yönelik yatırımlarına sürat kesmeden devam ederek geleceğin dünyasını şekillendirecek yazılım pazarında daha da büyümesi gerektiğini söylüyor. 

Türkiye’de Yazılım Pazarı Geliri 600 Milyon Dolar ile Dünyada %0,08 Hisseye Sahip

Araştırmaya nazaran Türkiye’deki yazılım dalı geliri ise 600 milyon dolar düzeyinde. IMF’ye nazaran Türkiye’nin dünya ekonomisindeki hissesinin %0,85 olduğu göz önünde bulundurulduğunda yazılım bölümündeki %0,08’lik hissenin epey düşük olduğunu vurgulayan robot_dreams Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu, yazılım liginde üst sıralara çıkmak ve teknolojiyi tüketen değil üreten bir ülke olmak için bu alandaki yatırımların artırılması gerektiğinin altını çiziyor.

 1 Milyon Yazılımcı Gayesinden Vazgeçilmemeli

İlginizi Çekebilir;  Otokoç Otomotiv'den mobilite teknolojileri girişimi iUGO'ya 1 milyon dolarlık yatırım

 Bir Laba markası robot_dreams’in Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu, Türkiye’nin yapay zeka ve sanal gerçeklikle şekillenecek geleceğin dünyasına giden treni kaçırmaması için 1 milyon yazılımcı maksadının olması gerektiğini söylüyor. Şu an Türkiye’de 150 bin yazılımcı istihdam edildiğini belirten Elif Tuzlakoğlu, “Üniversitelerdeki ilgili kısımların artırılmasına paralel olarak hem bu alandaki teşebbüslerin teşvik edilmesi hem de yazılımcı eğitimi seferberliğinin başlatılması gerekiyor.” tabirlerinde bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.