Trabzon son dakika 2023

Türkiye’nin halk müziği sevdası: Spotify’da Türk Halk müziği dinlenmeleri yüzde 260’ın üzerinde arttı

Türk Halk müziği gelişip evrimleşmesini sürdürürken son dört yılda Spotify kullanıcıları halk müziğini yüzde 260’tan fazla dinlenme oranı artışıyla baş tacı yaptı ki genç jenerasyon müzikseverler de bu hususta bir istisna değil. Hem yeni hem de eski halk müziği sevdalılarının bu ilgisini karşılayan Spotify, Türk Halk müziği müziklerinden oluşan 5 yeni çalma listesini duyurdu. 

Türk Halk müziği, bölgesel farklılıkları, tarihi seyahati ve kültürel zenginliğiyle en uzun soluklu müzik çeşitlerinden biri olarak öne çıkıyor. Bir yandan sanatkarların klasik sound’lara sadık kaldıkları bir yaklaşım ortadayken, Spotify birebir vakitte giderek daha fazla sanatkarın halk müziğinden esinlendiğini ve halk müziği ve Anadolu sound’larıyla çağdaş aranjmanlar yarattığını görüyor. Bu durum, halk müziği dinlenmelerinin yüzde 50’sinin genç kuşaktan geldiği de göz önünde bulundurulduğunda halk müziğinin geçen yıl Z nesli içinde de neden özel bir büyüme kaydettiğini açıklar nitelikte. 

Spotify Karadeniz, Türkü 50, Anadolu, Ege ve Oyun Havası olmak üzere halk müziğine özel  5 yeni çalma listesi ile müzik çeşidinin çeşitliliğini ortaya koyuyor. 

En çok dinlenen Türk Halk müziği sanatkarı Neşet Ertaş 

2018’den 2022’ye kadar en çok dinlenen halk müziği müzikleri ve sanatkarlarına bakıldığında, Anadolu’nun her yerinden türkülerin sıralamanın üst sıralarında yer aldığı görülüyor. Geçen yılın bilgileri gösteriyor ki çeşidin en büyük temsilcilerinden Neşet Ertaş, en çok dinlenen Türk Halk müziği sanatkarları listesinin birincisi oluyor. Neşet Ertaş’ı, son yıllarda bilhassa Z jenerasyonu ortasında da popülaritesini arttıran Selda Bağcan takip ederken, en çok dinlenen üçüncü halk müziği sanatkarı ise Musa Eroğlu oluyor. En çok dinlenen Türk Halk müziği modülleri içinde ise Musa Eroğlu’ndan “Mihriban”ı sırasıyla Nurettin Rençber’den “Söyle Sunam” ve Neşet Ertaş’tan “Yolcu” takip ediyor. 

İlginizi Çekebilir;  Siemens Türkiye ve TOSB'den Teknolojide Dev İş Birliği

Konuyla ilgili açıklama yapan Spotify Güney ve Doğu Avrupa Müzik Yöneticisi Melanie Parejo şunları tabir ediyor: “Son yıllarda hem Türk Halk müziğinin hem de halk müziği severlerin değişimini yakından takip ediyoruz ve yüzyıllar boyunca çok çeşitli hislerin söz biçimi olan bu müzik tipinin hiç eskimediği de aşikar. Halk müziğinin yesyeni yorumlamalarla bilhassa Z jenerasyonunun ilgisini çektiği de yadsınamaz bir gerçek. Türk Halk müziğinin, Gaye Su Akyol üzere sanatkarların deneysel sound’ların katkısıyla Anadolu ve psych rock’ı yine canlandırması yahut Buyruk Can İğrek’in folk-pop modülü Ali Cabbar’da gördüğümüz üzere farklı cinslerin kaynaşmasının tesiriyle bir evrim geçirdiğine de şahit oluyoruz. Melike Şahin’den “Diva Yorgun” ve Hey! Douglas’tan “Leylim Leylim” üzere çok sevilen kesimlerin yorumlamaları da çeşidin yükselişe geçmesine katkıda bulunuyor. 

Türk Halk müziği ile ilgili Spotify’ın ortaya koyduğu birtakım farklı bilgiler şöyle: 

Spotify kullanıcıları tarafından Instagram’da en çok paylaşılan birinci üç halk müziği kesiminin hepsi Neşet Ertaş’a ilişkin. Bunlar, “Yalan Dünya,” “Neredesin Sen” ve “Sen Benimsin Ben Senin” 

Kullanıcıların gün içinde halk müziğini en çok dinlediği saat, 18.00. 

2018 ile 2022 yılları ortasında Karadeniz müziğine ilişkin dinlenme oranında yüzde 230’un üzerinde yükseliş yaşanırken bilhassa “kara” ve “karadeniz” anahtar sözleriyle yapılan aramalar, platformda yapılan en sık aramalarda üst sıralarda yer alıyor. Çeşidin en çok dinlenenleri ise sırasıyla Kazım Koyuncu, Volkan Konak ve Fuat Latife oluyor. 

Platformda kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerine en sık eklenen müziklerin başında Musa Eroğlu’ndan “Mihriban” gelirken, Seçkin Balkır’ın “Ruhumda Sızı”sı ikinci, Cengiz Özkan’ın “Bir Ay Doğar” türküsü ise üçüncü oluyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.