Trabzon son dakika 2023

Türkiye’nin ilk Flamingo Festivali İzmir’de Gerçekleşiyor.

Doğa Derneği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, 15-17 Eylül 2023 tarihleri ortasında Türkiye’de birinci defa İzmir’in Gediz Deltası’nda Flamingo Şenliği düzenliyor. Flamingo dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’una ömür alanı sunan delta bugüne kadar Türkiye’de kaydedilen yaklaşık 500 kuş tipinden 300’ünün ömür alanı.

Kuşların sonbahar göçüyle İzmir’i şenlendirdiği günlerde farklı ülkelerden uzmanların iştirakiyle kuşlar ve ömür alanları konuşulacak. 

Türkiyede birinci kere İzmirde gerçekleşecek olan Flamingo Şenliği, 20. Türkiye Kuş Konferansı ile birlikte düzenleniyor. Şenlikte Slovenya, Kazakistan, Fransa, Bulgaristan ve Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden kuş gözlemcileri, bilim insanları, tabiat müdafaa çabası veren ve kuşlara meraklı tabiat severler bir ortaya geliyor. Kuş müşahedesi, araştırma, müdafaa ve alan savunma faaliyetlerine dair bilgi ve tecrübelerin paylaşılacağı Şenlik, 20. Türkiye Kuş Konferansı ile başlayıp Mavişehir Balıkçı Barınağı’nda ve İzmir Gediz Deltası’nda etkinliklerle devam edecek. Flamingo Şenliği kapsamında üç gün boyunca Flamingo Yolu Tekne Tipi, Flamingo Yolu Otobüs Tipi, Agora Minör konseri, dans şovları, gölge oyunu ve uçurtma şenliği gerçekleşecek.

 

Flamingo ve turnanın dansı bir arada 

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in 15 Eylül saat 18.00’de Mavişehir Balıkçı Barınağı’nda gerçekleştireceği açılış konuşmasının akabinde Flamingo ve Turna kuşlarının dansları Flamenko ve Semah gösterisiyle sergilenecek. Kuşların hudut tanımayan ömürlerinin farklı kültürlerdeki yansıması İzmir’de buluşacak. 

 

Gediz Deltası UNESCO Dünya Tabiat Mirası Adayı 

Festivalin gerçekleşeceği İzmir Gediz Deltası, nüfusu 4 milyonu aşan İzmir metropolünün içinde yer alıyor.  Barındırdığı farklı habitatlar sayesinde binlerce canlıya hayat ortamı sunduğu için memleketler arası kıymete sahip az sulak alanlardan biri. Tabiat Derneği 20 yılı aşkın müddettir çeşitli kurumlarla birlikte deltada muhafaza ve bilimsel çalışmalar gerçekleştiriyor. 2020 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışmalarını yürüten dernek biyoçeşitlilik araştırmaları ve farkındalık çalışmalarına devam ediyor. Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Tabiat Mirası olması için iki kurum birlikte çalışıyor.

İlginizi Çekebilir;  Gençler Hayalleri için Kariyer Fuarı'na Akın Etti

 

Dünyadaki her 10 Flamingodan biri Gediz Deltası’nda Yaşıyor.

Flamingo Şenliği ve 20. Türkiye Kuş Konferansı hakkında açıklama yapan Tabiat Derneği İdare Heyeti Lideri Dicle Tuba Kılıç ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dayanağıyla bu sene Flamingo Şenliği kapsamında 20’ncisini düzenlediğimiz Türkiye Kuş Konferansı’nı İzmir’in Gediz Deltası’nda gerçekleştiriyoruz. 20. Türkiye Kuş Konferansı, 6 Şubat 2023 Depremi’nde ömrünü yitiren, uzun yıllar tabiatın korunması için çalışmış Lider Cırık’ın anısına gerçekleşiyor.’ dedi ve ekledi ‘Gediz Deltası uzun yıllardır yaşaması için çalıştığımız değerli sulak alanlardan biri. Alan, flamingoların Dünya nüfusunun yüzde 10’una konut sahipliği yaptığı için bu yılki konferansı Flamingo Şenliği ile birleştirdik. 20. Türkiye Kuş Konferansı’yla eş vakitli olarak deltanın ve flamingoların tanıtıldığı etkinliklere herkes katılabiliyor. Bu aktifliklerin gerçekleşmesi için emek verecek tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederiz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.