Trabzon son dakika 2023

Türkiye’nin ilk Tekstil Bienali İzmir’de açıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Milletlerarası Dokuma Bienali’nin açılışını yaptı. Lider Tunç Soyer, açılış merasiminde dokumacılık dalının İzmir için manasına değinerek, “Tarihi 8 bin yıl öncesine uzanan birinci dokuma araçları da İzmir’in bu özelliklerini yansıtıyor. Hareketli ticaret hayatı ve çok renkli, çok kültürlü yapısıyla sanat üretiminde de İzmir, Akdeniz’in en özgün kentlerinden biri olmuş” dedi. Türkiye’nin birinci Milletlerarası Dokuma Bianel’i 4 Eylül-24 Kasım tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Türkiye ve dünya sanat tarihine ismini yazdıracak Memleketler arası Dokuma Bienali’nin açılışını yaptı. Küratörlüğünü sanatçı Nihat Özdal’ın yaptığı Milletlerarası Dokuma Bienali’nin açılış merasimine İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, sanatkarlar ve sanatseverler katıldı. Lider Tunç Soyer eşi Neptün Soyer ile birlikte sergilenen yapıtları tek tek inceleyerek sanatkarlardan bilgi aldı. 24 Kasım’a kadar açık olacak stantlarda, 17 farklı ülkeden 57 iştirakçi yer aldı. Eserler Kültürpark’taki Atlas Pavyonu ve Pakistan Pavyonu’nun yanı sıra Kemeraltı’nda Agora Antik Kenti, Etz Haim Sinagogu ve Alga Çikolata Fabrikası’nda da sanatseverlerle buluşacak.

İzmir tarih boyunca inovasyon ve yaratıcı fikirlerin kenti oldu
Serginin açılış merasiminde konuşan Lider Soyer, bienalin 92. İzmir Enternasyonel Fuarı kapsamında düzenlendiğini belirterek, “İzmir 8 bin 500 yıllık tarihi boyunca Akdeniz’in en kıymetli ticaret ve liman kentlerinden biri olmuş. Doğuda ve batıda bulunabilecek tüm eserlerle birlikte tüm yaratıcı fikirler de İzmir Limanı’nda yüzlerce yıl harmanlanmış. Bu yüzden kentimiz tarihi boyunca inovasyonun ve yaratıcı fikrin odağında yer almış. Urla Klazomenai’de bulunan Anadolu’nun en eski zeytin işliği de, Kemalpaşa’da Ulucak Höyük’te bulunan ve tarihi 8 bin yıl öncesine uzanan birinci dokuma araçları da İzmir’in bu özelliklerini yansıtıyor. Hareketli ticaret hayatı ve çok renkli, çok kültürlü yapısıyla sanat üretiminde de İzmir, Akdeniz’in en özgün kentlerinden biri olmuş. Bugün dokumacılık dalının İzmir için manasını hepimiz çok âlâ biliyoruz. Bu sebeple Fashion Prime, Fashion Tech ve IF Wedding Fuarlarıyla İzmir ve Türkiye dokumacılık bölümünü dünyayla buluşturmayı sürdürüyoruz. İzmir’in tarihinden ve dokumayla olan bağından aldığımız ilhamla, Türkiye’de bir birinci olacak Milletlerarası Dokuma Bienali’ni açılışını gerçekleştiriyoruz. Değerli sanatkarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Nihat Beyefendi de 10 yılı aşkın dostluğumuzda ülkemiz ve kentimiz ismine inanılmaz gururlar yaşattı bize. Bir sefer daha Nihat beyefendiye teşekkür ediyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Lüleburgaz'dan dünyaya barış ezgileri yayılacak!

Yavaşlık kavramı bienalin merkezinde
Bienalin temasını “Yavaş Kumaş” olarak belirlediklerini söyleyen Lider Soyer, “Dünyanın birinci CittaSlow Metropolü olan İzmir, tüm dünyada ve dokumacılık dalında de tesiri hissedilen ‘yavaşlık’ kavramını Bienalin merkezine taşıyor” halinde konuştu.

İzmir sanatkarlara ilham veren bir şehir
Uluslararası Dokuma Bienali’nin küratörü Nihat Özdal ise, “İzmir çok özel bir kent çok farklı bir kent. İzmir’de Dokuma Bianeli’ne hazırlık yaparken 8 bin 500 yıllık bir geçmişten ilham aldık. Dokuma tezgahları olduğunu ve antik dokuda fabrikalarını gezerek deneyimleme fırsatı bulduk. İzmir dokumacılık kenti ve dokuma sanatkarlarının da kenti. Sanatkarlarımız burada yaşamasalar da İzmir, ilham veren bir kent. Pek çok sanatçı Amerika’dan, Hollanda’dan farklı kentlerden yapıtlarıyla katıldı. İzmir’in sanatçı kenti olmasının en büyük göstergesi bu bianeldir” diye konuştu.

İzleyicileri etkileyici bir seyahate davet ediyor
Tekstil Bienali, dokuma sanatının yavaşlık, dokunuş ve temas temalarını keşfetmek için bir platform sunacak. Teması “Yavaşla, Dokunuşa Odaklan!” olarak belirlenen bienalde sanatkarların el emeği ve ihtimamla yaratılan yapıtları, izleyicilere dokumanın gücünü ve manasını tekrar hatırlatacak. Stant, yavaşlık hareketinin pahalarını yansıtan sürdürülebilir ve etik uygulamaları da vurgulayacak. İzleyiciler, dokunarak, gözlemleyerek ve düşünerek dokumanın güçlü dünyasına adım atacak. Bu bienal, dokuma sanatının derinliklerine inmek, yavaşlık ve ilişki kavramlarını anlamak isteyen herkes için bir tecrübe sunacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.