Trabzon son dakika 2023

Türkiye’nin ilk yeşil halka arzı olan Galata Wind, ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladı

Türkiye’nin yeni kuşak güç üretim şirketlerinden Galata Wind, toplumsal, çevresel ve kurumsal idare alanındaki performanslarını içeren global standartlardaki birinci sürdürülebilirlik raporunu paydaşlarına sundu.

Temiz bir gelecek için sürdürülebilir güç kaynaklarına yatırım yapan ve yalnızca yenilenebilir güç üretme taahhüdü bulunan Galata Wind, Global Raporlama Teşebbüsü (GRI Standards) Raporlama Standardı’nın kapsamlı raporlama seviyesinde hazırlanan birinci sürdürülebilirlik raporunu yayınladı. 

Şirketin sürdürülebilirlik seyahatinde değerli bir kilometre taşı olan rapor, Türkiye’de kendi kesiminde SASB (Sustainability Accounting Standards Board) tarafından hazırlanan Sektörel İndeksi de içeren birinci rapor olma özelliği de taşıyor. Galata Wind 2022 Sürdürülebilirlik Raporu, şirketin paydaşları için finans dışı alandaki bilgilere en şeffaf biçimde ulaşma imkanı sunuyor. 

Galata Wind CEO’su Burak Kuyan raporun yayınlanmasından büyük bir heyecan duyduklarını belirterek şunları söyledi: “İleriye baktığımızda, dünyanın iklim değişikliği, toplumsal eşitsizlik ve yönetişim meseleleri da dahil olmak üzere gibisi görülmemiş zorluklarla karşı karşıya olduğunun farkındayız. Bununla birlikte, sürdürülebilirlik stratejimizde kararlıyız, önümüzdeki yıllarda yaratmaya çalıştığımız bu olumlu değişimi sürdürülebilirlik raporlarımızla paydaşlarımıza aktarmaya devam edeceğiz. Yenilenebilir güç projelerine yatırım yapmayı, operasyonel verimliliğimizi artırmayı, toplumsal ve çevresel meseleleri ele almak için paydaşlarımızla iş birliği yapmayı da sürdüreceğiz.”

Sürdürülebilirlik raporu, Galata Wind’in pak ve yenilenebilir güç tahlillerini, çevresel etkiyi azaltmak ve daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için devam eden gayretlerini özetliyor. Kıymetli çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) metriklerini ve şirketin bu alanlardaki teşebbüslerini kapsamlı bir biçimde içeren rapor, şirketin uzun vadeli sürdürülebilirlik ve sorumlu iş uygulamaları taahhüdünü de sergiliyor.

Galata Wind Sürdürülebilirlik Raporu’nda ayrıyeten şirketin tüm operasyonlarında %100 yenilenebilir güç kullanımına ulaştığı ve bu sayede karbon emisyonunu yılda 400.000 ton azalttığı da görülüyor. 2022 yılında yenilenebilir kaynaklardan toplam 793.291 MWh elektrik üretimi yapan Galata Wind, birinci sürdürülebilirlik raporu kapsamında İklim Değişikliği Siyaseti ile Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık Politikası’nı da paydaşlarına açıklayan şirketlerden birisi oldu. 

İlginizi Çekebilir;  Schneider Electric, İlk Yarıyıla Ait Sürdürülebilirlik Etkisi Sonuçlarını Açıkladı

Türkiye’nin birinci yeşil halka arzı olarak kaydedilen Galata Wind’in bu teşebbüsünden sonra 2022 yılında kurumsal idare ahenk notu 9,4 olarak açıklanmıştı. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne de dahil olan şirket tıpkı vakitte Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 45 milyon dolarlık sürdürülebilirlik kredisi mutabakatına imza attı. 

Galata Wind Hakkında: 

2012 yılından beri Doğan Holding iştiraki olarak faaliyetlerine devam eden Galata Wind, %100 yenilenebilir kaynaklı, etrafa hassas elektrik gücü üreterek, yıllık yaklaşık 400.000 ton karbon emisyon azaltımı sağlamaktadır. Toplam 269 MW şurası güce sahip olan Galata Wind’in maksadı yenilenebilir güç kaynaklarını gerçek kullanarak ülkemizin güçteki dışa bağımlılığını azaltmak, etrafa hassas, muteber ve sürdürülebilir bir iş modeli ile Türkiye’nin pak elektrik sağlayıcısı olmaktır. Galata Wind Türkiye’nin dört bir yanındaki Gold Standard ve VCS sertifikalı rüzgâr ve güneş gücü santralleriyle %100 yenilenebilir güç üretmektedir. Şirket ayrıyeten konutların, okulların, iş yerlerinin, akaryakıt istasyonlarının ve üretim merkezlerinin çatılarına da kendi güçlerini üretmeleri maksadıyla güneş gücü sistemleri tasarlamaktadır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.