Trabzon son dakika 2023

Uluslararası Sezai Karakoç Sergisi açıldı

 

‘Ötesini Söylemeyeceğim-Uluslararası Sezai Karakoç Sergisi’nin açılışı AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mustafa Şen’in iştirakiyle gerçekleşti

 

Uluslararası Sezai Karakoç Standı açıldı

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Memleketler arası Sezai Karakoç Sempozyumu başladı. Dört gün sürecek olan sempozyumun birinci gününde küratörlüğünü İsmail Erdoğan’ın yaptığı ‘Ötesini Söylemeyeceğim-Uluslararası Sezai Karakoç Sergisi’nin açılışı da gerçekleştirildi. AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mustafa Şen’in iştirakiyle açılan ve 9 ülkeden 19 sanatkarın 40 yapıtla katıldığı stant 15 gün boyunca sanatseverleri konuk edecek.

 

KATILIM AĞIR OLDU

Kocaeli Kongre Merkezi’nin fuaye alanında açılan stant açılışına Şen’in yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, evvelki devir Sıhhat Bakanı Kazım Dinç, AK Parti MKYK Üyesi İlyas Şeker, AK Parti Kocaeli Vilayet Lideri Şahin Talus, DSP Vilayet Lideri Halim Dedeoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Dilovası Belediye Lideri Hamza Şayir, Kandıra Belediye Lideri Adnan Turan, Kocaeli Kent Kurulu Lideri Ali Korkmaz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

ŞEHİRLER KÜLTÜR VE SANAT YUVASI OLMALI

Serginin açılışında konuşan AK Parti Genel Lider Yardımcısı Şen, Mannesman Boru Fabrikası’nın Kocaeli Kongre Merkezine dönüşümü için Lider Büyükakın’a teşekkür etti. Şen, “Böylesi bir sanayi tesisini kültür sanat yuvasına dönüştürmesi hasebiyle kendisini tebrik ediyorum. Artık kentler evvelki iki yüzyılda olduğu üzere sanayi tesislerinin olduğu değil kültür, sanat, edebiyat tesislerinin, kurumlarının ve yerlerinin olduğu kentler olmak zorunda. Kentler sahiden de yüksek sanat ve yüksek kültür üretilen ve tüketilen yerler olmak zorunda. Aksi takdirde 21’inci yüzyıl bizim için bir şey söz etmez. Sanatkarlarımıza da dünyanın dört bir yanından buraya geldikleri için bu yapıtları verdikleri için kalbimin en müstena köşesiyle tebrik ediyorum. Buradan bakınca bile çok hoş görünüyor” formunda konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Ünlü isimler tadına doyulmaz sohbetler ve tarifler eşliğinde beIN Gurme ekranlarında!

 

“KÜLTÜREL REKABETTE İDDİALIYIZ”

Programda kelam alan Lider Büyükakın, “Kocaeli kültürde de Türkiye’nin önde gelen kentleriyle rekabet ediyor. Son zamanlardaki etkinliklerimizle bu rekabette argümanlı olduğumuzu bir kere daha buradan duyurmak istiyorum. Kocaeli sporun da başşehri, kültürün de başşehri olma yolunda kararlılıkla ilerliyor. Belediyecilikte zati rüştünü ispat etmiş bir şehir” dedi. Kocaeli Kongre Merkezi’nin serüvenini anlatan Lider Büyükakın, “Burası hoş bir yer. Burası eski Mannesman boru fabrikası. Şu gördüğünüz çelik karkas koruma edildi. Binanın dışı soyuldu sonra tekrar giydirildi ve çabucak art tarafta bir kongre merkezi inşa edildi. Bu manada Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm alanlarından birinin içindesiniz” halinde konuştu.

 

“SEKA, KÜLTÜR ALANINA DÖNDÜ”

Seka Kağıt Fabrikası’nın dönüşümümü anlatan Lider Büyükakın, “Hemen sağ tarafımda Seka endüstriyel dönüşüm alanı var. Cumhuriyetin birinci fabrikalarından olan Seka Kağıt Fabrikası da tekrar bir kültür alanına döndü. Yaklaşık 1 milyon metrekarelik alanın yarısı park, geriye kalan endüstriyel miras da dönüşüme tabi tutuldu. Hem müzelerle, içindeki işlevlerle kentin tarihine ve kültürüne katkı yapmaya devam ediyor. Avrupa’nın da en büyük endüstriyel dönüşüm projelerinden birinde olduğunuzu ve buranın sanat, kültür, spor ve rekreasyonla buluşmasının da çok değerli olduğunu bir defa daha bedelli konuklarımıza hatırlatmak istiyorum” tabirlerini kullandı.

 

“KARAKOÇ’UN İLETİSİ TÜM COĞRAFYALARI KAPSIYOR”

Küratör İsmail Erdoğan ise yaptığı konuşmada, “Sezai Karakoç bu coğrafyanın çocuğu fakat bildirisi aslında tüm coğrafyaları kapsayan bir isim. Hatta bu dünyaya bile ilişkin olmayan bir isim Sezai Karakoç. Bizimle birebir düzlemde değil. Bu türlü bir adamı resmetmek de zordu. Farklı ülkelerden, farklı disiplinlerden çok sayıda sanatçı var. Onlara, ‘bana kendi Sezai Karakoç’unuzu verdin’ dedim. Rastgele bir yönlendirme yapmadım. Ortaya çok özel diyebileceğim çok değerli bir stant ortaya çıktı. Sezai Karakoç ismine yapılmış en özel sergidir bu vakte kadar. Bir daha bu türlü bir takım bir ortaya gelmeyebilir. Bu imkânı sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim” dedi.

İlginizi Çekebilir;  '1923' Müzikali 25. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nde Haldun Dormen Özel Ödülü'nü Kazandı!

 

FARKLI ÜLKELER, SANATKARLAR VE YORUMLAR

‘Ötesini Söylemeyeceğim’, Sezai Karakoç’un Tunuslu küçük bir kız çocuğunun ağzından, o devrin olaylarını ve izlerini en derin hissiyatlara bürünerek ve empati kurmanın en doruk noktasını yaşayarak kaleme aldığı şiir olarak biliniyor. Ulusal ve memleketler arası sanatkarların; Sezai Karakoç’un kavramlarını ve dizelerini farklı sanat kolları ile yorumladıkları yapıtları, Kocaeli Kongre Merkezi’nde sergilenecek.  19 sanatkarın 40 yapıtıyla gerçekleştirilecek stantta; klasik sanatlar, fotoğraf, karikatür, kaligrafi, grafik tasarım ile şekillenen çalışmalar,  konukların beğenisine sunulacak.

 

19 SANATÇI 40 ESER

Türkiye’den Hikmet Barutçugil, Hasan Aycın, Cemal Toy, Ömer Faruk Boyacı, Mustafa Sönmez, Dağıstan Çetinkaya, Hüseyin Ünlü, Numan Noyan Küçük, Levent Karaduman, Sabahattin Nayır ve Mehlika Hilal Kırcı’nın yapıtlarıyla katıldığı stantta ayrıyeten Çin’den Ali Leigong ve Said Chuanyi Lei, Bosna Hersek’ten Adis Lukac, Suriye’den Ubada Muti, Tataristan’dan Aygül Okutan, Filistin’den Alaa Allagta, Almanya’dan Aylin Yılmaz, Özbekistan’dan Cihangir Aşurov yer alıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.