Trabzon son dakika 2023

Xerox Türkiye Operasyonunu Lidya Grup Satın Aldı

Dijital baskı teknolojilerindeki deneyimi ile sektörün öncü şirkleri ortasında yer alan Lidya Küme, ofis ve üretim baskı teknolojisinin küresel başkanlarından Xerox’un Türkiye’deki şirketini satın aldı. Amerika merkezli şirketin birinci kere gerçekleştirdiği bu satış ile Lidya Küme, Türkiye’deki bölümdeki yerini artırmayı ve yeni pazarlardaki konumlandırmasını kuvvetlendirmeyi hedefliyor. Birinci etapta 20 milyon dolarlık bir yatırım ile hayata geçen bu projenin devam eden 5 yıl içerisinde hem Türkiye’deki baskı üretimini artırmak, hem de online operasyonu kuvvetlendirmek ismine 40 milyon dolarlık ek yatırım ile sürdürülmesi planlanıyor.

Türkiye ve EMEA bölgesinde dijital baskı bölümünde önder olan Türk firması Lidya Küme, kendi alanında önemli bir teşebbüse imza atarak Amerikan Xerox firmasının Türkiye şirketini satın aldı. Ofis tipi yazıcıların yanı sıra farklı kategori, ölçü ve tipte materyale dijital baskı yapan aygıtların kullanım alanlarının artması ile önemli bir ekonomik bedel oluşturan dijital baskı dalında, birinci kere bir Türk firması, küresel bir markanın mahallî şirketini satın alarak dal için yeni bir devrin kapılarını açıyor. Xerox üzere güçlü eser kümesine sahip küresel bir markanın mahallî pazardaki potansiyelini en yeterli biçimde kıymetlendirmek için bu yatırımı yaptıklarını belirten Lidya Küme İdare Heyeti Lideri Bekir Öz, hem Türkiye’yi baskı üretim üstü haline getirmeyi, hem de Birleşik Krallık ve Avrupa’ya ihracat yapmayı hedeflediklerini lisana getirdi. 

Uzun yıllardır dalda bulunmanın kazandırdığı tecrübe sebebiyle güçlü reflekslere sahip oldukları vurgulayan Bekir Öz “Lidya Küme çatısı altında farklı kategorilerde dijital baskı yapan en düzgün markaların distribütörlüğünü yapıyoruz. Şu anda son kullanıcıya temas eden bir çok reklam alanında, promosyon materyalinde ya da aklınıza gelebilecek baskılı malzemede bizim sunduğumuz eserlerin imzası var. Bu çeşitlilikten edindiğimiz birikim, strateji ve esneklik ile pazardaki yerimizi Xerox ile daha da sağlamlaştıracağız. Şu anda Xerox’un Türkiye’deki pazar hissesi yüzde 6 ile yüzde 8 ortasında. Biz önümüzdeki 5 yıl içinde ofis kümesindeki ve büyük ölçekli baskı makinelerindeki hissesini yüzde 20’ler düzeyine çıkartmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye Basketbol Federasyonu ile Hepsiburada Arasında Sponsorluk Sözleşmesi İmzalandı

 

“İki kademeli olarak yaklaşık 60 milyon dolarlık yatırım hedefliyoruz”

Ülkemizde her ölçü ve tıpta kağıt baskısında en yaygın kullanıma sahip markalardan biri olan Xerox’un Lidya Grup’a katılması ile alışılmışın dışında bir yatırım modelini de uyguladıklarını belirten Öz, bu proje ile 5 yıl içerisinde toplamda yaklaşık 60 milyon dolarlık yatırım yapmayı hedeflediklerini lisana getirdi. Öz “İlk etapta yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de Türkiye’de hem baskı üretimine yönelik faaliyet göstermek hem de online satış kanallarındaki büyümeyi yakalayabilmek ismine 40 milyon dolarlık yatırım hedefliyoruz. Bu kademeli yatırımları tamamladığımızda öncelikle Birleşik Krallık pazarı ve Avrupa’da önümüzdeki 5 yıllık müddet içinde yaklaşık 50 milyon pound cirosal artış öngörüyoruz” dedi. 

 

Xerox global muvaffakiyetini Lidya Küme ile Türkiye’de sürdürecek

Xerox MEEIA Bölgesi Lideri (Orta Doğu ve Afrika, Orta ve Doğu Avrupa, Avrasya, İskandinavya ve Hindistan) David Dyas, bu stratejik gelişmenin markanın Türkiye pazarındaki gücünü perçinlemek için çok hoş bir adım olduğunu belirtti. Dyas “Lidya Küme ile uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz. Türkiye pazarı bizim için çok önemli. Lakin daha da önemlisi markanın prestijine yakışır biçimde temsil edilmesi ve en güzel hizmeti sunmaya devam etmesi. Lidya Grup’un esnek hareket kabiliyeti, ülke şartlarına uygun finansal tahliller sunabilmesi, kuvvetli servis tertibi ve saha çalışmaları ile küresel başarımızı en uygun biçimde Türkiye’de devam ettireceklerine eminiz” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.