Trabzon son dakika 2023

Yaşasın Cumhuriyet!” Sergisi’nde yaz trafiği

İstanbul Eminönü’nde bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi’nin Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle hazırladığı “Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Devrinde İktisadi Bağımsızlığın Birinci Adımları” başlıklı stant, ziyaretçiler tarafından ağır ilgi görmeye devam ediyor. Bayramı takiben yaz tatilinin de başlamasıyla birlikte her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Stant, yaz trafiği ile birlikte dolup taşıyor.

Açıldığı günden bugüne yüzbinlerce ziyaretçi tarafından gezilen stant, Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarını ele alıyor. Stantta sıhhat, eğitim, tarım, ulaşım, bankacılık, sanayi, üretim üzere husus başlıkları dokümanlar, anılar, fotoğraflar, görüntülerle incelenebiliyor. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferle taçlanmazsa sonuç kalıcı olamaz” kelamından alınan ilhamla hazırlanan stantta, iktisadi ve toplumsal hayatın kalkınması mercek altına alınıyor.

Başta Türkiye İş Bankası Müzesi arşivi olmak üzere çok sayıda kurumsal ve şahsî arşivin yanı sıra aile yadigârlarından ödünç verilen 2 bini aşkın evrak, fotoğraf, sinema ve nesnenin yer aldığı Yaşasın Cumhuriyet Standı, Türkiye İş Bankası Müzesi’nde sene sonuna kadar pazartesi günleri hariç her gün fiyatsız ziyaret edilebilir.

Tarihi binada ziyaretçilere güçlü bir koleksiyon sunuluyor

Müzenin birinci katında ise Türkiye İş Bankası’nın güçlü arşivinden toplumsal ve iktisadi hayatı yansıtan evrak ve fotoğraflar, farklı periyotlara ilişkin daktilo, hesap makinesi üzere bankacılık aletleri, kumbara, reklam sinemaları üzere gereçler sergileniyor. Birbirini takip eden sekiz salon boyunca İş Bankası’nın Cumhuriyet’le yaşıt tarihinin kısa bir özeti kronolojik olarak ziyaretçiye aktarılıyor.

Müzenin bodrum katında ise Bankalarda yalnızca yetkili görevlilerin girebildiği ana kasa dairesi ve müşteri kullanımına açık kiralık kasa dairesi ziyaret edilebilir. Bu iki kasayı bağlayan koridorda ışıklar ve seslerden oluşan hareketli bir enstalasyon bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Hacıoğlan ve Sarıbelen grup yolunda asfalt çalışması

Yoruma kapalı.