Trabzon son dakika 2023

Yıldızlar altında sinema keyfi bu yaz da Kalamış’ta

KÜLTÜR VE SANATIN KALBİ BU YAZ KADIKÖY’DE ATACAK

KALAMIŞ YAZ ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Kalamış Yaz Şenliği başlıyor.  7 Temmuz’da Charlie Chaplin’in  “Altına Hücum” sinemasıyla başlayacak şenlikte iki ay boyunca 43 konser, 17 sinema gösterimi yapılacak.

Kadıköy Belediyesi; tiyatrolar, sinemalar, konserler ve birbirinden özel daha birçok aktiflikle Kadıköylülere dopdolu bir yaz dönemi yaşatmaya devam ediyor. Her yıl merakla beklenen ve ağır ilgiyle takip edilen Kalamış Yaz Şenliği için artık geri sayım başladı. Yaza damgasını vuracak konserler ve sinemalarla 7 Temmuz’da başlayacak şenlik kapsamında 43 konser, 17 sinema gösterimi olmak üzere toplam 60 aktiflik yapılacak. 10 Eylül’e kadar sürecek şenliğin açılışı geçen yıl olduğu üzere bu yıl da Charlie Chaplin sinemasıyla yapılacak. Chaplin’in 1925 imali “Altına Hücum” sinemasına Şef Orçun Orçunsel idaresindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

Kardeş Türküler’den 30. Yıl Konseri

Kalamış Yaz Festivali’nde bu yıl da hem Türkiye’den hem de yurtdışından kıymetli isimler dinleyicilerle buluşacak. Caz, klasik müzik, rock, world music, elektronik müzik, hip hop ve tanınan müzikten oluşan varlıklı bir içeriğe sahip şenlik kapsamında birinci konseri 30. sanat yılını dolduran Kardeş Türküler gerçekleştirecek. Karadeniz’den Balkanlara, Mezotopamya’dan Kafkaslara 30 yıl boyunca müziklerini ve danslarını barış ve kardeşlik için icra eden Kardeş Türküler, 30. yıl konserini de şenlik kapsamında 8 Temmuz akşamı Kalamış Atatürk Parkı’nda verecek. 

Festival boyunca sahne alacak kimi isimler de şöyle: Kamil Fazilet, The Ringo Jets & Dava Aybala Sunat, Tutuğ Aydınoğlu & Heritage Ensemble, Canola, İstanbul Flüt Ensemble, Trio La Nina, Elis Dubas & Ricardo Moyano, Lalalar, Ceza, Hedonutopia, Piatango feat. Selmin Artemiz, Selen Gülün, Nilüfer Verdi, Can Gox, Ari Barokas & Gülinler, Zuhal Olcay, Trio La Nina, Badem, Kalben, Janet & Jak Esim, Emin Fındıkoğlu +12. Şenliğe yurtdışından katılacak isimler ortasında ise Shantel, Hollanda çıkışlı Tootard, Flamenko’nun yaşayan efsanelerinden Capullo de Jerez, yeniden İspanya’nın yükselen isimlerinden Angeles Toledano, Uruguay’ın efsane tangocularından Nelson Pino da yer alıyor.  

İlginizi Çekebilir;  "İzmir'in Renkleri ve Sesleri" Bu Sergide

Yıldızlar altında sinema keyfi bu yaz da Kalamış’ta

Festivalin sinema ayağı bu yıl da Sinematek/Sinema Evi’nin seçkisinden oluşan gösterimlerden oluşuyor. 17 sinemanın izleyiciyle buluşacağı şenlik müddeti boyunca sinema gösterimleri her çarşamba ve pazar günleri saat 21.00’de gerçekleştirilecek. Charlie Chaplin’in sessiz klasiklerinden Altına Hamle ile başlayacak şenlikte gösterilecek kült sinemalardan kimileri; Hudut Krizinin Eşiğindeki Bayanlar, Kızıl Gökyüzü, Mad Max, Şahane Hayat, Ah Hoş İstanbul, Chico ile Rita.

Kalamış Yaz Festivali’nde gerçekleşecek aktifliklerin bilet fiyatları ise bu yıl 50 Türk Lirası olarak belirlendi. Sanatseverler, şenlik biletlerini (kişi başına en fazla 2 adet olmak üzere) Mobilet’in web sitesi ile aplikasyonu üzerinden temin edebilecek. Sanatseverler bilet satış seçenekleri ortasında yer alan “Sokak Hayvanlarına Yardım”, “Okutan Kadıköy Projesi” yahut “Yenidoğan Destek” paketini seçerek dayanışmanın bir modülü olabilecek. Kalamış Atatürk Parkı’nda 7 Temmuz –10 Eylül tarihleri ortasında düzenlenen Kalamış Yaz Festivali’nin detaylı programına Kadıköy Belediyesi’nin internet sayfasından ulaşılabilecek.   

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.