Trabzon son dakika 2023

Yörük Türkmen Festivali’nde kültür ve tarih buluşması yaşanıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Milletlerarası Antalya Yörük Türkmen Şenliği ikinci gününde de renkli etkinliklere mesken sahipliği yaptı. Cet sporlarından el sanatlarına güçlü bir mirasa sahip yörük kültünün tüm taraflarıyla tanıtıldığı şenlikte Antalyalılar halk oyunları, okçuluk gösterisi, cirit oyunları, dans şovları ve konserlerle dolu renkli bir gün geçirdi.

25 bağımsız Türk Cumhuriyeti, 81 Yörük Türkmen Derneği, vilayet ve ilçe seviyesinde 25 belediye, vakıf ve kooperatifler ile 36’sı Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, 8’i bayan kooperatifinden gelen 44 sanatkarın iştirakiyle gerçekleşen Antalya Büyükşehir Belediyesi 2. Memleketler arası Antalya Yörük Türkmen Şenliği, ikinci gününde de ziyaretçi akınına uğradı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Büşra Özdemir şenlik alanını ziyaret etti. Çadırları tek tek gezen Özdemir, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Yörük Türkmen buluşmasında kendilerini yalnız bırakmayan iştirakçilere teşekkür etti.

 

ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Aksu At Çayırı Mevkiinde kurulan şenlik alanında yörük kültürü tüm ögeleriyle tanıtılıyor. Şenlik alanında kurulan çadırlarda Yörük dernekleri klâsik kıyafetler, halı, kilim, heybelerin yanı sıra, dokuma ve nakış üzere klâsik el sanatlarını tanıttı. Şenlik alanını gezen ziyaretçiler kilim dokumacılığı, halıcılık, keçe üretimi ve deri işlemeciliği üzere klasik el sanatlarını yakından tanıma fırsatı buldu. Yörükler klâsik yemeklerini de ziyaretçilere ikram etti. Şenlik alanı içerisinde yer alan el sanatları stantları, fotoğraf standı ve yeme içme üniteleri de ağır ziyaretçi akınına uğradı.

 

OKÇULUK GÖSTERİSİ NEFES KESTİ

Festivalde Yörük Türkmen kültürünün ayrılmaz modülü olan müzik ve danslar da unutulmadı. Alanda kurulan iki farklı sahnede mahallî sanatkarların yanı sıra yurt dışından gelen kümelerin da konser ve dans şovları ilgiyle izlendi. Alanda Jandarma Arama Kurtarma Timlerinin parkurlu köpek gösterisi gerçekleştirdi. Şenlik alanında Göktürk Atlı Spor Kulübü tarafından düzenlenen cirit oyunları ve Eskişehir Sultan Atlı Okçuluk kümesi tarafından gerçekleştirilen okçuluk gösterisi nefes kesti.

İlginizi Çekebilir;  Ünlü İngiliz tarihçi Mansel: "Kitabım için geldiğim bu kente aşık oldum"

 

BİLİM ÇADIRINDA SÖYLEŞİLER

2. Milletlerarası Yörük Türkmen Şenliği kapsamında Doç. Dr. Başkan Alım moderatörlüğünde  ‘Bilim Çadırı Söyleşileri’ isimli etkinlikler gerçekleşti. Söyleşiye katılan bilim insanları; Yörük Türkmenlerde Din ve Toplumsal Hayat, Türk Kültüründe Şifa Ocakları, Bir Cumhuriyet İçeceği Çay, Antalya Batı Toroslarda Yaylacılık, Antalya’nın Bitki Çeşitliliği, Antalya’da Hayvancılık ve Yem Problemleri, Yaylaların Özgür Çocukları Yörükler üzere başlıklarda mevzular konuşuldu. Yörük kültürünün yalnızca göçmekten ibaret olmadığını belirten, Doç. Dr. Lider Alım “Yörük kültürü tabiatına, ceddine, bayrağına sahip çıkan geçmişi esaslı olan bir kültürdür” diye konuştu.

 

10 BİN YILLIK KONAR GÖÇER KÜLTÜRÜ

2. Milletlerarası Antalya Yörük Türkmen Festivali’nde Yörük kültürü bahisli söyleşiler de gerçekleşti. ‘Edebiyat Etnografya’ başlıklı söyleşide Yörüklerin tarihi ve kültürleri konuşuldu. Bilim Çadırında düzenlenen söyleşide konuşan Antropolog Himmet Cansız, yörüklüğün tarifi şu sözlerle yaptı: “Üretim şekli hayvancılığa dayanan, kendine has mimarisi yani çadırı otağı olan, kendine mahsus folkloru edebiyatı olan konar göçer Oğuz Türkmen kütlesidir.

Anadolu Türklerinin %70’i Oğuz Türklerinden oluşuyor. Yerleşik kültüre geçmeyen bir tek Sarı keçeli Yörükleri kaldı.” Türklerin 10 bin yıllık bir kona göçer kültürden geldiğini belirten Himmet Cansız, “Batı dünyası kendi kültürlerini ya da göçebelerini koruyor ve yaşatıyor. Lakin 10 bin yıllık bir konak göçer kültürden gelen biz Türklerin bu konargöçer özelliği bitmek üzere. Bunu bu türlü şölen, toy ya da sinemalarda izlemek dışında son konak göçerleri korumalıyız” diye konuştu.

 

KONSERLERLE TÜRKÜ ŞÖLENİ YAŞANDI

Festival alanında gün uzunluğu süren renkli etkinlikler akşam da konserle ile devam etti. Kabak kemane sanatkarı Uğur Önür türkü ziyafeti sundu. Türk Halk Müziği’nin sevilen sesi Elif Buse Doğan da şenliğin ikinci gününe türküleriyle renk kattı. Hareketli türküleriyle alanı dolduranları coşturan Doğan’a konseri izleyenler de alkışları ve oyunlarıyle eşlik etti. Konser sonunda Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Büşra Özdemir, sanatçı Elif Buse Doğan’a çiçek vererek şenliğe katkılarından ötürü teşekkür etti.

İlginizi Çekebilir;  Soyer: İzmir çok önemli bir marka kazandı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.