Trabzon son dakika 2023

Yükselen Çelik, Amerika pazarında büyüyor

Vasıflı Çelik dalının öncü şirketlerinden Yükselen Çelik, yaklaşık 2 yıl evvel ABD’nin Chicago bölgesinde kurduğu iştiraki ‘Rising Steel’ şirketi ABD’de bilhassa kalıp bölümüne yönelik değerli bir satış hacmi yakaladı.

 

1976 yılından bu yana çelik dalında katma pahalı eserler alanında faaliyet gösteren Yükselen Çelik, son devirde bilhassa Amerika pazarına yapmış olduğu ihracatlarla büyümesini sürdürüyor. Yükselen’in 2 yıl kadar evvel ABD merkezli kurduğu iştiraki olan ‘Rising Steel’ şirketi, ABD’de bilhassa kalıp bölümüne yönelik önemli bir satış hacmi yakalamış durumda. Amerika pazarında eserleri tanıtmayı başaran ve gaye müşterileri ile itimada dayalı ilgiler geliştiren Rising Steel’in önümüzdeki yıllarda Yükselen’in büyümesinde kıymetli hisse sahibi olması bekleniyor. 

Yükselen Çelik, 2019 yılında halka arz olmuş ve sonrasında süratli bir büyüme ivmesi yakalamıştı. 2019 yılı itibariyle 25 milyon dolar civarında olan satış gelirlerini 2022 yılı itibariyle 100 milyon dolara taşıyan şirket, yaptığı stok ve makina yatırımlarıyla vasıflı çelik servis merkezi kapasitesini yıllık bazda 100 bin tona çıkarmıştı. 

Yükselen; vasıflı çelik dalında 2009 yılında kurduğu çağdaş çelik servis merkezi, birebir periyotta imzaladığı distribütörlük muahedeleri ve 2013 yılında o periyodun en hacimli şirketlerinden Ramateks Metal’i bünyesine katmasıyla parlayan yıldızını 2019 ‘a halka arz olarak pekiştirmişti. Dalda birçok yenilik ve inovasyona imza atan şirket, 2022 yılında Sermaye Piyasası Konseyi (SPK)dan 500 milyon TL civarında tahvil arzı onayı almış ve böylelikle Türkiye’de halka açık birinci ve tek çelik servis merkezi unvanını kazanmanın yanı sıra sermaye piyasalarında tahvil arzı gerçekleştiren birinci çelik servis merkezi olmayı başarmıştı. 

Şirketin Kocaeli ili Dilovası ilçesinde yakın vakitte üretime başlaması beklenen yeni Çelik Servis Merkezi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte, çelik sürece kapasitesinin yıllık 200 bin tona çıkarması ve beraberinde ihracat pazarlarında daha süratli bir büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor. 

İlginizi Çekebilir;  FKB ve İbn Haldun Üniversitesi'nin iş birliğinde, 'Tasarruf Finansman Araştırma ve Uygulama Merkezi' kuruluyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.