Trabzon son dakika 2023

Zabıta Teşkilatı 197 Yaşında

Belediye Lideri Alper Taban, zabıta teşkilatının kuruluşunun 197’nci yılında, Zabıta Haftası aktiflikleri kapsamında İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü işçisi ile akşam yemeğinde bir ortaya geldi.

Zabıta teşkilatı, 197’nci yaşını kutluyor. Kuruluşu Osmanlı periyoduna dayanan Zabıta Teşkilatı, birinci olarak 4 Eylül 1826 tarihinde İhtisap Nezareti ismiyle faaliyete geçti. Tıpkı vakitte bu tarih zabıta teşkilatının başlangıcı kabul edilirken, 16 Ağustos 1854 tarihinde resmi bir bildirim ile günümüz belediyeciliğinin temeli olan “İstanbul Şehremaneti İdaresi” kurulmuş, İhtisap Nezareti kaldırılmıştır. 1930 yılında çıkarılan Belediye Yasası’nda zabıtanın belediye hizmetlerini yerine getiren özel bir kuvvet olması öngörülürken, 1956’da ise Zabıta özel bir Müdürlük haline getirilmiştir. 2005 yılında tekrar düzenlenen Belediye Kanunu ile Zabıta hizmetleri, bugünkü halini almıştır.

 

ZABITA HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

Zabıta ünitesi, kurulduğu günden bu yana halkın sıhhati, huzuru ve güvenliği için uğraş eden bir teşkilat olarak biliniyor. Her yıl 1-7 Eylül ortası kuruluş yıl dönümünü de içerisinde barındıran tarihlerde Zabıta Haftası olarak kutlanırken, İnegöl Belediye Lideri Alper Taban da dün akşam Zabıta Müdürlüğü çalışanıyla bir ortaya geldi. Zabıta Haftası etkinliklerinin başlangıcı olan buluşmada, Lider Taban işçinin haftasını kutladı.

 

“GAYRET VE GAYRETİNİZİ GÖRÜYORUM, TEŞEKKÜR EDİYORUM”

DOSTUM tesislerinde gerçekleşen buluşmada çalışana yönelik bir konuşma da yapan Lider Taban, “Zabıta Haftanızı tebrik ediyorum. Zabıta Müdürlüğü değerli bir ünite. Her geçen gün de daha fazla uzmanlaşan bir takıma gereksinim var bu alanda. Sizlerin de çaba ve gayretinizi görüyorum. Bu emekleriniz için sizlere teşekkür ediyorum. Biz tıpkı vakitte kontrol takımıyız. Bu görev nedeniyle de kıymetli misyonlar düşüyor üzerimize. Tüm ünitelerimizin gören göz olmasını istiyoruz lakin daha fazlaca Zabıta Müdürlüğümüzde bu iş kalıyor. Sizler her an alandasınız. Bizler vatandaşın hukukunu korumakla mükellefiz, onların sistemini bozan şeylere müsaade etmemekle mükellefiz, esnaf işletmeleri ortasındaki rekabette adaleti sağlamakla mükellefiz… İnsanların da bizden bu noktada beklentisi çok. Vatandaşın çok fazla tutunacak kolu yok. Bizler de bir kolluk kuvvetiyiz. Vatandaşın bunu bizden beklediğini de görüyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Açılmadan ikinci ödülü aldı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.