Trabzon son dakika 2023

Zirai ambalaj atıkları toplama otomatlarının sayısı arttırıldı

Zirai ambalaj atıkları toplama otomatlarının sayısı arttırıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Etraf Dostu Çiftçi Kart Projesi kapsamında hayata geçirdiği zirai ambalaj toplama otomatlarının sayısını arttırdı. 

Tarımsal üretimin ağır olarak yapıldığı bölgelerde etraf ve insan sıhhati açısından değerli bir sorun haline gelen zirai ambalaj atıklarının toplanması ve denetimi için Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Etraf Dostu Çiftçi Kart projesi ilgi görmeye devam ediyor. Proje kapsamında zirai ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılması hedefiyle Kumluca’da daha evvel 6 noktaya konulan otomatların sayısı arttırıldı. Kumluca’ya 2, Finike ilçesinde de 3 yeni otomat kullanıma sunuldu. 
TOPLAM 5 YENİ OTOMAT
Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı’nda vazifeli Etraf Teknikeri Hafize Yılmaz Kökçen, insan ve etraf sıhhati için ziyanlı olan zirai ilaç atıklarının farklı toplanması için Etraf Dostu Çiftçi Kart projesinin Kumluca’da başlatıldığını, gelen talep üzerine otomatların sayılarının arttırıldığını belirtti. Kökçen “Kumluca’da toplam 6 adet akıllı otomat konulmuştu, artık de 2 adet daha otomat koyarak toplam 8 adete ulaşmış olduk” dedi. 
Oldukça ilgi gören projenin Kumluca’nın Finike ilçesinde de başladığını söz eden Kökçen, “Finike’ye de 3 adet akıllı otomat yerleştirildi. Böylelikle zirai ilaç atıkların boş ambalaj kutuları geri kazanıma gönderilecek, ikincil hammadde olarak iktisada kazandırılacak. Projemizi, Antalya’nın öteki ilçelerinde de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Liderimiz Muhittin Böcek öncülüğünde sürdürülebilir ve sağlıklı etraf odaklı çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu. 
ÖNEMLİ BİR GELİŞME
Adrasan Mahallesi’ndeki çiftçilerden Ahmet Silahçılar, otomatların kurulmasının bölge için değerli bir gelişme olduğunu belirtti. Silahçılar, “Ambalaj atıkları zirai kalıntı taşıdığı için etrafa büyük ziyanları var. Bu projeden evvel atıklar etrafa atılıp doğal ömrü olumsuz etkiliyordu. Proje için Büyükşehir Belediye Liderimiz Muhittin Böcek’e teşekkür ederim. Ambalaj atıkları karşılığında toplanan puanlara karşılık verilen mükafatlar de çiftçilerimize değerli teşvik olacaktır” diye konuştu. 
KUMLUCA’DA 8 FİNİKE’DE 3 NOKTAYA OTOMAT 
Otomatlar Kumluca’da; Kumluca Ziraat Odası önü, Mavikent Hali, Kumluca Toptancı Hali, Göksu Duran2 Fide Karşı Çaprazı, Kum Mahallesi Muhtarlığı önü, Adrasan Mahalle Muhtarlığı önü, Cumhuriyet Mahallesi A101 önü ve Hacıveliler Cami önünde bulunuyor. Finike’de ise Turunçova Kapalı Pazar Yeri, Sahilkent Toptancı Hali Girişi ve Hasyurt Eski Toptancı Hali’nde zirai ambalaj atıkları otomatları bulunuyor. 
PUANLAR MÜKAFATA DÖNÜŞÜYOR
Çevre Dostu Çiftçi Kart Projesi’yle otomatlara atılan her zirai ilaç ambalaj atığı ile çiftçiler puan topluyor. Çiftçiler, bu puanlarla kendilerine faydalı olabilecek ekipmanları ödül olarak kazanıyor, taşınabilir uygulama sayesinde akıllı toplama konteynerlerinin pozisyonunu ve kazandıkları puanları da takip edebiliyor.
 

İlginizi Çekebilir;  Küçükçekmece belediyesi yaz pikniği düzenledi 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.