DOLAR 32,1809 0%
EURO 34,9834 -0.04%
ALTIN 2.511,210,05
BITCOIN 22933006.40041%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

118 bin dekar araziye can suyu geliyor

118 bin dekar araziye can suyu geliyor

ABONE OL
22 Nisan 2024 14:36
118 bin dekar araziye can suyu geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda çağdaş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım yerlerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım topraklarını taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su idaresi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Musacalı’da sulama şebekesi inşaatı başlıyor

 118 bin  850 dekar araciye can suyu sağlayacak “Bakırçay Mansap Ovaları Projesi’nin sulama ayağında birinci adım atıldı. Musacalı Barajı’nın suyunu verimli tarlalarla buluşturmak için birinci kazmanın yakında vurulacağı muştusunu veren DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta,. Bakırçay havzasının rahmetine bereket katacağız” dedi.

“Bakırçay Mansap Ovaları Projesi” kapsamında bölgeye 4 baraj ile sulama şebekeleri ve isale sınırları inşa edileceğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Bu dev projenin birinci evresinde Bergama Musacalı Barajı’nı tamamladık. Barajda su tuttuk.  22.950 dekar toprağa can suyu verecek olan barajın sulaması için birinci etap çalışmalarını başlattık. Çelik ve HDPE boru siparişleri verildi. Test kademeleri tamamlanır tamamlanmaz alanda imalatlara başlayacağız.  Gayemiz bu yıl içerisinde 6100 dekarlık birinci etabın 3000 dekarlık kısmındaki imalatları bitirmek” diye konuştu.

  Musacalı tamam, Kapıkaya ve Karadere Yolda

Bakırçay Mansap Ovaları Projesi kapsamında ayrıyeten Kınık Kapıkaya, Kınık Karadere ve Dikili Geyikli barajlarının da inşa edileceğini tabir eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Kınık Kapıkaya Barajı’ndakret ve vana odası ulaşım yolu imalatlarını tamamladık. Gövde sıyırma hafriyatları ve rölakasyon yolu ile ilgili çalışmalarımız ise aralıksız sürüyor. Gerekli müsaadeler alınır alınmaz şantiyedeki çalışmalarımıza daha da sürat vereceğiz. “ diye konuştu.

Kınık Kapıkaya Barajı’nın gövdesi için yaklaşık 2 milyon m3 dolgu yapılacağını kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, barajda 42,3 milyon m3 su depolanacağını söyledi; barajın 32 bin 530 dekar yere can suyu vereceğini hatırlattı.

Kınık Karadere Barajı’nda da ihale sürecinin tamamlandığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Kamulaştırma ve Orman müsaadeleri ile ilgili projelerimizi hazırladık. Onay bekliyoruz. İlgili kurumlardan gerekli müsaadeler alınır alınmaz inşaata birinci kazmayı vuracağız. Amacımız 39 bin 290 dekar yere can suyu verecek barajı belirlenen takvim içinde tamamlamak ve üreticimizin hizmetine bir an önce sunabilmek” diye konuştu.

Kınık Karadere Barajı’nın temelden 78,5 metre yükseklikte olacağını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, barajda 50,28 milyon m3 su depolanacağını açıkladı. 

Bölge üreticisine yılda 888 milyon lira

Bakırçay Mansap Ovaları Projesi ile bölge iktisadının şaha kalkacağını söz eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Bakırçay havzası iklimi ve toprak yapısıyla esasen ülkemizin en kıymetli tarım havzalarından biri. 118 bin 450 dekar arazinin daha borulu basınçlı sistemle sulanmasıyla üretim maliyetleri düşecek. Bölgede eser çeşitliliği artacak. Çiftçimiz 2024 yılı sayılarıyla her yıl ortalama 888 milyon lira ek gelire kavuşacak. 11 bin bireye de ek istihdam imkanı yaratılacak. “diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.