DOLAR 32,1972 0.05%
EURO 34,9811 -0.04%
ALTIN 2.512,120,08
BITCOIN 22857376.23366%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi yeni dönemin ilk toplantısını yaptı
  • Haberci61
  • Gündem
  • Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi yeni dönemin ilk toplantısını yaptı

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi yeni dönemin ilk toplantısını yaptı

ABONE OL
14 Nisan 2024 12:48
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi yeni dönemin ilk toplantısını yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, yeni devrin birinci toplantısını yaptı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in teleferik kazası kurtarma çalışmalarını takip etmek üzere olay yerinde olması nedeniyle meclisi en yaşlı üye sıfatıyla AK Parti İbradı Meclis üyesi Kemal Çiftçioğlu açtı.

Toplantıda Başkanlık Divanı, encümen, birlik ve kurul üyeleri belirlendi. Kurtarma operasyonunun sona ermesinin akabinde Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelen Lider Böcek de mecliste 5 yıl boyunca Antalya ismine kıymetli çalışmalara imza atacaklarını belirterek, meclis üyelerine muvaffakiyetler diledi. 

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart Mahalli Yönetimler Genel Seçimlerinin akabinde yeni üyeleri ile yeni devrin birinci toplantısını gerçekleştirdi. 16 gündem hususunu görüşmek üzere toplanan meclis, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, Meclis toplantısında, Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Demokrat Parti ve Güzel Parti küme sözcüleri birlik beraberlik bildirisi vererek, meclise 5 yıllık vazife mühleti boyunca muvaffakiyetler diledi. 

MECLİS LİDER VEKİLİ SEÇİLDİ

Mecliste birinci olarak Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinde misyon yapacak olan Divan Katibi, Meclis Lider Vekilleri, encümen üyeleri ve komisyon üyeleri seçimi yapıldı. Yapılan bâtın oylama sonucunda Divan Kâtipliğine Cumhuriyet Halk Partisi’nden Taylan Ulu ve Müge Gezginci Ünsal seçilirken, Meclis Lider Vekilleri ise Cumhuriyet Halk Partisi’nden Bayram Ali Çeltik ve Utku Hasan Eminoğlu oldu. Seçimin akabinde en yaşlı üye sıfatıyla meclisi açan Kemal Çiftçioğlu yerini Bayram Ali Çeltik’e devretti.  

BAŞKAN BÖCEK KAZA İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Teleferik kazasıyla ilgili son kazazedenin de kurtarılmasının akabinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, meclise gelerek toplantıya başkanlık etti. Meclis üyelerini selamlayan Lider Böcek, kurtarma çalışmalarıyla ilgili meclise şu bilgileri verdi: “Dün 17.28’de bir kaza yaşadık. Öncelikle bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralı 10 vatandaşımıza Büyükşehir Belediye Meclisimiz ismine acil şifalar diliyorum. Saat 17.28 itibariyle İtfaiye Daire Liderimiz aradı çabucak olay yerine ulaştık, kriz masası oluşturduk. Birinci açıklamayı yaptık. Hiç uyumadık. Kriz masasında Sayın Valimiz, AFAD başkanımız olmak üzere milletvekillerimiz vardı. CHP Genel Lider Yardımcımız vardı, tüm kurum kuruluşlar vardı. İçişleri Bakanımıza, Bakan Yardımcımız Münir Karaloğlu’na teşekkür ediyorum. Şu an itibariyle 174 vatandaşımızı kurtardık. Antalya Büyükşehir İtfaiyemiz başta İstanbul, Ankara Denizli, Muğla, Balıkesir Belediyemizin grupları geldi. Muğla Belediye Liderimiz kendisi gelip, çalışmalara katıldı.” 

MECLİSE MUVAFFAKİYETLER DİLEDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin seçimlerin akabinde gerçekleştirdiği birinci toplantının iyi olmasını dileyen Lider Böcek şöyle konuştu: “Antalya’mızda seçimler yapıldı. Muhtarlarımız seçildi, 19 ilçe belediye liderimiz seçildi Antalyalılara bir sefer daha huzurunuzda teşekkür ediyorum Antalya’da demokrasi kazandı. Bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Evvel bize oy verenlere teşekkür ediyorum. Oy veren vermeyen bütün vatandaşlarımızın buyruğunda olacağımı bir sefer daha söz ediyorum. Bu meclisi sizlerle birlikte daima birlikte yöneteceğiz. Herkesi kendi belediye liderimiz, kendi partili belediye liderimiz üzere göreceğim. Sizlerle bir arada Antalya’da beş yılı azimle, gururla birlikte devam ettireceğiz. Hiçbir kimseyi ötekileştirmeden, siyaset yapmadan beraberce çalışacağız. Seçimlerimizin tekrar sizlere, Antalya’mıza iyi olmasını diliyorum. Muvaffakiyetler diliyorum.”

İHTİSAS KURULLARI BELİRLENDİ

Yapılan saklı oylamayla 1 yıl mühletle misyon yapacak encümen üyeleri Cumhuriyet Halk Partisi’nden Adnan Kabaağaç, Büşra Özdemir, Mustafa Bilici, Nazmi Gündüz, Zafer Tan’dan oluştu. Mecliste ayrıyeten 1 yıl mühletle vazife yapacak olan ve 5 bireyden oluşmasına karar verilen kurul üyeleri de seçildi. Buna nazaran kurullarda misyon alacak isimler şu formda belirlendi; 

Plan ve Bütçe Komitesi:

Ahmet Aydın (CHP), Osman Sert (CHP), Erkan Çelik (CHP), Mehmet Balık (CHP), Kemal Sancaktar (AKP)

İmar ve Bayındırlık Kurulu:

Mithat Aras (CHP), Sıdıka Gökyar Kızılca (CHP), Hasan Can Kamburoğlu (CHP), Burak Çeker (CHP), Hasan Cumhur Göncü (AKP)

Çevre ve Sıhhat Komitesi:

Celal Koç (CHP), Refik Emre Altekin (CHP), Gülsüm Özer (CHP), Müge Gezginci Ünsal (CHP), Murat Menzilcioğlu (AKP) 

Eğitim, Kültür, Gençlik, Spor Kurulu:

Nilüfer Deveci (CHP), Metin Yaraşçı (CHP), Başkan Kurnaz (CHP), Hasan Akkoyun (CHP), Tuğba Er (AKP)

Ulaşım Komitesi:

Rıza Maden (CHP), Süleyman Tipsin (CHP), Erdal Yayıcı (CHP), İsmail Şentürk (CHP), Levent Konur (AKP)

BİRLİKLERDE MİSYON ALACAK ÜYELER SEÇİLDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi ayrıca Akdeniz Belediyeler Birliği, Tarihi Kentler Birliği, Sağlıklı Kentler Birliği, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği, ANTAB ve Akdeniz Belediyeler Birliği’nde misyon alacak üyeleri de belirledi. Tarihi Kentler Birliği üyeleri Mehmet Tufan (CHP), Sadık Dizdaroğlu (CHP), Güler Ercan (CHP) olurken, Sağlıklı Kentler Birliği üyeleri ise Cumhuriyet Halk Partisi’nden Nihat Karayel, Koray Küçüksarı ve Nilüfer Deveci olarak belirlendi. Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği üyeliğine ise Cumhuriyet Halk Partisi’nden Hasan Aydın, İsmail Şentürk, Ergüven Yılmaz ve Erkan Demirci seçildi. 

ANTAB’A 11 ASİL ÜYE SEÇİLDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in doğal üyesi olduğu ANTAB için 11 asil üye ve 5 yedek üye bilinmeyen oy ile belirlendi. Cumhuriyet Halk Partisi’nden Aşkın Yenier, Mithat Aras, Müge Gezginci Ünsal, Hasan Can Kamburoğlu, Nazmi Gündüz, Semih Top, Mehmet Ali Çobanoğlu, İstek Maden, Refik Emre Altekin, Koray Küçüksarı ve Hasan Aydın ANTAB’a asil üye olarak seçildi. 

AKDENİZ BELEDİYELER BİRLİĞİ ÜYELERİ BELİRLENDİ

Akdeniz Belediyeler Birliği’nde vazife alacak 12 üye; Cumhuriyet Halk Partisi’nden Büşra Özdemir, Şükrü Koçak, Yücel Yücesan, Mahmut Köse, Ulaş Özgen, Mehmet Kula, Sadık Dizdaroğlu, Rüştü Peker, Erdoğan Erdoğan, Mustafa Bilici, Recep Karatop, Yusuf Kumbul’dan oluştu. Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2023 yılı Faaliyet Raporu ve 2023 yılı Kontrol Komitesi Raporu da oy birliğiyle kabul edildi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.