DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2106282-1.13169%
İstanbul
26°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Bitdefender 2024 Tüketici Siber Güvenlik Değerlendirme Raporunu Yayınladı
  • Haberci61
  • Teknoloji
  • Bitdefender 2024 Tüketici Siber Güvenlik Değerlendirme Raporunu Yayınladı

Bitdefender 2024 Tüketici Siber Güvenlik Değerlendirme Raporunu Yayınladı

ABONE OL
18 Nisan 2024 15:36
Bitdefender 2024 Tüketici Siber Güvenlik Değerlendirme Raporunu Yayınladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Global siber güvenlik lideri Bitdefender Antivirüs, 2024 Tüketici Siber Güvenlik Kıymetlendirme Raporu’nu paylaştı. Üç kıtadan, 7.335 iştirakçinin yer aldığı rapor, SMS dolandırıcılığının %45,4 ile en yaygın akın yolu olduğunu ve dört bireyden birinin en az yılda bir güvenlik sorunu yaşadığını ortaya koydu. Kullanıcıların büyük çoğunluğunun siber tehditlerin farkında olduğunu lakin kâfi tedbir almadıklarını belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, 2024 Tüketici Siber Güvenlik Kıymetlendirme Raporu’nda yer alan en çarpıcı bilgileri paylaşıyor.

Global siber güvenlik lideri Bitdefender Antivirüs, üç kıtada internet kullanıcılarının siber güvenlik konusundaki fikirlerini ölçümleyen, 2024 Tüketici Siber Güvenlik Kıymetlendirme Raporu’nu paylaştı. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ve Avustralya’dan, 16 ila 55 yaş ortası 7.335 kişinin iştirakiyle gerçekleşen araştırma, mevcut dijital ortama ve siber cürümlere dair değerli datalar sunuyor. Elde edilen bulgular, SMS dolandırıcılığının %45,4 ile en yaygın akın sistemi olduğunu ve dört şahıstan birinin en az yılda bir güvenlik sorunu yaşadığını ortaya koydu. Kullanıcı davranışlarının, her vakit belirtilen endişe ve kaygılarla örtüşmediğini belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, “Bu tıp araştırmalar, kullanıcıların muhtaçlıklarını ve kaygılarını anlamak için kıymetli. Raporda elde edilen datalar, siber güvenlik şuurunun artırılması ve daha inançlı bir dijital ortam sağlanması ismine muhafaza tedbirlerinin artırılması gerektiğini vurguluyor. Türkiye’de son periyotta görülen SMS dolandırıcılığı içeriklerine geçersiz kargo teslimat bilgisi, alışveriş sitelerinin iş teklifleri ve bankalardan gelen geçersiz şifre güncelleme örneklerini verebiliriz. Bu tıp bildiriler alındığında kullanıcıların, gerçek internet sitesini yahut online uygulamasını manuel olarak denetim etmesini öneriyoruz.” açıklamasında bulunarak, 2024 Tüketici Siber Güvenlik Kıymetlendirme Raporu’nda yer alan en çarpıcı bilgileri paylaşıyor.

Raporda Elde Edilen Değerli Bilgiler

1. Her kullanıcının ortalama 3 ila 5 ortasında çevrimiçi hesabı bulunuyor. Yapılan araştırmalar, internet kullanıcılarının ortalama 3 ila 5 ortasında çevrimiçi hesabı olduğunu, üçte birlik bir kısmın 6 yahut daha fazla hesabı olduğunu gösteriyor. Günümüzde veri ihlallerinin günlük bir olay haline geldiği göz önüne alındığında, her hesap için farklı şifreler kullanmak kıymet taşıyor.

 

2. Katılımcıların dörtte biri, son 12 ay içinde en az bir güvenlik olayı yaşadığını belirtiyor. Avustralyalılar %37,6 ile genel ortalamanın %12 üzerinde bir oranla siber kabahatlerle en fazla karşılaşan küme olurken, onları İspanya (%27,9), ABD (%26,7), Almanya (%26,3), Fransa (%19,6), İngiltere (%17,2) ve İtalya (%16,1) takip ediyor.

 

3. SMS dolandırıcılığı en yaygın siber atak tekniği. Sıklıkla çeşitli formüllerle gündeme gelen SMS dolandırıcılıkları, %45,4 oranında en yüksek taarruz metodu olarak öne çıkıyor. Bunun, % 44,4’ünü dolandırıcılık teşebbüsleri ve %42,1’ini kimlik avı e-postaları oluşturuyor. Bildirilen olayların %27,5’ini data ifşası oluştururken, bunu %16,4 ile berbat gayeli yazılım bulaşması takip ediyor.

 

4. Her 5 şahıstan 4’ü akıllı telefonlarını finansal ve sıhhat süreçleri için kullanıyor. Katılımcıların %78,3’ü akıllı telefonlarını bankacılık süreçleri, sıhhat bilgilerine erişmek, yatırımları yönetmek ve kripto ticareti yapmak için kullandığını belirtiyor. Tüketicilerin en büyük siber güvenlik korkusu, bilgisayar korsanlarının mali durumlarına erişmesi olsa da kâfi güvenlik adımları ihmal ediliyor.

 

5. Şifre idaresi en zayıf halka olmaya devam ediyor. Siber ataklara yol açan en zayıf nokta şifre idaresi olarak ön plana çıkıyor. Bulgular, iştirakçilerin %37’sinin şifrelerini yazdığını, %18,7’sinin üç yahut daha fazla hesap için tıpkı şifreyi kullandığını, %15,8’inin en az iki hesap için birebir şifreyi kullandığını ortaya koyuyor. Tüm hesaplarımız için 2FA çift faktör doğrulama özelliğinin etkin olarak kullanılması kıymet taşıyor.

 

6. Yapay zeka ve çocuk güvenliği kullanıcılar için en değerli tehdit. Katılımcıların %91,6’sı yapay zekanın güvenlik ve kapalılık tesirleri konusunda “endişeli” ya da “çok endişeli” olduklarını belirtiyor. Benzeri formda yaklaşık %70 iştirakçi, çocukların çevrimiçi kapalılığı ve güvenliği konusunda “endişeli” olduklarını söylüyor. Üçte biri ise “çok endişeli” olduğunu tabir ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.