DOLAR 32,2225 0.05%
EURO 35,1265 0.07%
ALTIN 2.504,650,17
BITCOIN 2136917-1.02724%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri mayıs ayında yeni etkinliklerle çocukları bekliyor
  • Haberci61
  • Kültür/Sanat
  • Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri mayıs ayında yeni etkinliklerle çocukları bekliyor

Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri mayıs ayında yeni etkinliklerle çocukları bekliyor

ABONE OL
6 Mayıs 2024 15:12
Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri mayıs ayında yeni etkinliklerle çocukları bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuklar mayıs ayı atölyelerinde heykelleri hareketlendirecek, üç boyutlu çalışmalar yapacak ve kendi kaleydeskoplarını tasarlayacaklar. 

Borusan Contemporary’nin farklı yaş kümelerindeki çocuklara yönelik hazırlanan atölyeleri küçük sanatseverlere, hem eğlenebilecekleri hem de yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri bir ortam sunuyor. Mayıs ayı programı kapsamında çocuklar, DC Arka ve atölyepikolo yürütücülüğünde ışık sanatını öğrenecek, hareketli heykeller yapacak, soyut sanat çalışmaları gerçekleştirecek ve kendi kaleydeskoplarını tasarlayacaklar.

Üç boyutlu yaratıcı bir çalışma 

11 Mayıs Cumartesi saat 11.00’da 6-8 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Köprüde İnecek Var atölyesi, “Dijital Mitolojiler” standında yer alan sanatçı Michael Kenna’nın “Taushubetsu Köprüsü” yapıtından hareketle çocuklarla sanatta yer algısı ile iki boyutluluk ve üç boyutluluk kavramları üzerine bir sohbet ile başlayacak. Akabinde, çocuklar sanatkarın yapıtını kendi gözlerinden farklı materyallerle tekrar yorumlayacak ve üç boyutlu bir yaratıcı çalışmaya dönüştürecek. Çalışmanın sonunda, her çocuk kendi tasarladığı köprü maketi ile atölyeden ayrılacak.

Kendi kaleydeskoplarını üretecekler

11 Mayıs Cumartesi saat 13.00’da 8-12 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Renkli Form Gözlemcisi atölyesi, “Dijital Mitolojiler” stant tipiyle başlayacak. Bu çalışmada çocuklar, stanttaki seçili eserler üzerinden renk ve ışık kavramı üzerine sorgulamalar yapacak. Bilim ve hayalgücünün bir ortaya geleceği atölyenin üretim sürecinde ise iştirakçiler, renkli pullardan ve ince boncuklardan oluşacak bir gökkuşağı ile tıpkı biçimi iki kez göremeyecekleri bir optik oyuncak olan kendi kaleydeskoplarını üretecekler.

Soyut bir sanat çalışması gerçekleştirecekler

19 Mayıs Pazar saat 11.00’da 5-8 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Soyut Fotoğrafla Çalışmalar atölyesi “Dijital Mitolojiler” standı kısa bir müze tipi ile başlayacak. Çocuklar, Markus Linnenbrink tarafından epoksi ile yapılan çalışmayı referans alarak akrilik ve farklı çizicilerin tuval üzerine uygulayacakları soyut bir sanat çalışması gerçekleştirecek.

Kinetik heykel tasarlayacaklar

19 Mayıs Pazar saat 13.30’da 8-12 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Kinetik Heykel Tasarımı atölyesinde Necmi Sönmez küratörlüğünde oluşturulan stantta yer alan heykel sanatının durağan versiyonlarının yanı sıra mekanik ve hareketli örnekleri üzerine konuşulacak.  Ardından her iştirakçinin kendi hareketli heykelini yapacağı çalışmaya geçilecek. DC motorlar, ledler, piller ve öbür gereçlerin kullanılacağı; form inşa üzere maharetlerin geliştirildiği, bol kesmeli, bükmeli eğlenceli bir kinetik heykel oluşturma çalışması yapılacak.

Gün ışığında ve karanlıkta farklı gözüken neon asamblaj çalışması yapacaklar

26 Mayıs Pazar saat 11.00’da 4-6 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Karanlıkta Gizlenen Renkler, “Dijital Mitolojiler” stant cinsiyle başlayacak. Bir yetişkin eşliğinde gerçekleşecek atölyede çocuklarla Keith Sonnier’nin “Balo Salonu Avize Yerleştirmesi” yapıtı üzerinden renk, ışık ve form kavramları üzerine sohbet edilecek. Akabinde çocuklar, kendilerine verilen malzemeyi diledikleri üzere kesecek, renklendirecek ve tuvallerine yerleştirecekler. Atölyenin sonunda her çocuk, farklı katmanlardan oluşan, gün ışığında ve karanlıkta farklı gözüken neon asamblaj çalışmasını üretmiş olacak

Bitkiler ve toprak üzerine eğitici bir atölye

26 Mayıs Pazar saat 13.00’da 7-10 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Toprağın Altında, Toprağın Üstünde atölyesi, İngiliz sanatçı Matt Collishaw’un “Aritmi” standı cinsiyle başlayacak. Çalışmada çocuklarla sanatkarın “Hasekiküpesi” isimli yapıtını incelenecek ve ‘‘Bitkiler nasıl büyür?, Neye muhtaçlıkları vardır?, Toprak cinsleri nelerdir’’ üzere sorular üzerine konuşulacak. Atölyenin üretim basamağında ise her çocuk evvel kendi ağacını çizecek; akabinde ise karışık medya tekniği ile onu büyüten toprağı tasarlayacaklar.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.