DOLAR 32,1795 -0.01%
EURO 34,9614 -0.1%
ALTIN 2.511,570,06
BITCOIN 22888726.25558%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Borusan Contemporary ‘nin güncel sergileri paralelinde düzenlediği konuşma serisi 27 Nisan’da başlıyor
  • Haberci61
  • Kültür/Sanat
  • Borusan Contemporary ‘nin güncel sergileri paralelinde düzenlediği konuşma serisi 27 Nisan’da başlıyor

Borusan Contemporary ‘nin güncel sergileri paralelinde düzenlediği konuşma serisi 27 Nisan’da başlıyor

ABONE OL
16 Nisan 2024 19:12
Borusan Contemporary ‘nin güncel sergileri paralelinde düzenlediği konuşma serisi 27 Nisan’da başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borusan Contemporary’nin şimdiki stantları paralelinde düzenlediği konuşma serisi 27 Nisan’da başlıyor.

“Yarınları Duymak” başlıklı seride, süreksiz sergi Mat Collishaw: Aritmi ve koleksiyon sergisi Dijital Mitolojiler’in ortaya koyduğu düşünsel bağlam, farklı disiplinlerden bilim insanları, akademisyenler ve uzmanların bakış açılarıyla tartışılacak. Seri kapsamında, çocuklar için tasarlanan performatif bir sohbet aktifliği de gerçekleşecek.

Borusan Contemporary 2023-2024 sezonu stantları, Mat Collishaw: Aritmi ve Dijital Mitolojiler paralelinde hazırladığımız yeni konuşma serisi “Yarınları Duymak” 27 Nisan tarihinde başlıyor! Seride, Mat Collishaw’un yakın periyot işlerini izleyicilere sunan Aritmi’nin çok disiplinli bir yaklaşımla tartışmaya açılacağı iki panel ve bir sanatçı söyleşisinin yanı sıra Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan bir seçki sunan Dijital Mitolojiler’in ele alınacağı bir konuşma ve 8-10 yaş aralığındaki çocuklar için hazırlanan bir performatif sohbet toplantısı da yer alıyor. “Yarınları Duymak” başlıklı konuşma serisi kapsamında düzenlenen etkinlikler Perili Köşk’te gerçekleşecek.

Aritmi sergi konuşmaları        

Aritmi sergisinin ele alınacağı konuşmalar, çıkış noktasını deniz ekosistemlerinden alıyor ve kültürel, bilimsel, teknolojik ve teorik irtibatları keşfederek karşılıklı bağlantılardan oluşan bir düşünsel akış oluşturmayı hedefliyor. 27 Nisan Cumartesi günü Mat Collishaw’un çevrimiçi iştirakiyle düzenlenecek sanatçı konuşması, saat 14.00’da başlayacak. Sanatsal ve küratöryel pratiklerde tabiatın temsiliyeti konusuna odaklanacak olan konuşmanın moderatörlüğünü bağımsız küratör ve muharrir Çelenk Bafra üstleniyor. Sanatçı konuşması, estetik tabirlerin doğayı kavrayışımızdaki rolünü, sanatkarların ve küratörlerin teknolojiyi çalışmalarına dahil etme biçimleri bağlamında keşfetmeyi hedefliyor. 

Sanatın iklim değişikliği nedeniyle karşı karşıya olduğumuz büyük tehditleri anlamamıza nasıl yardımcı olabileceğinin sorgulanacağı birinci panel 1 Haziran Cumartesi günü saat 14.00’da gerçekleşecek. Alice Sharp’ın moderatörlüğünde düzenlenecek panelin konuşmacıları, Aritmi sergi kitabının da müellifleri ortasında bulunan, hidrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Muharrem Balcı ve sivil toplum faaliyetlerini ekoloji alanında sürdüren, besin aktivisti Güneşin Aydemir. Panelde, tabiata ait geçmiş ve şimdiki yaklaşımlar göz önünde bulundurularak doğal sistemlerimizde bozulma ve kaosa neden olan iklim değişikliği tartışılacak.

Aritmi sergi konuşmaları kapsamında 8 Haziran Cumartesi günü saat 14:00’da düzenlenecek ikinci panelin moderatörlüğünü küratör ve sanat müellifi Sinan Eren Erk üstleniyor. Panelde, Doç. Dr. Ebru Yetişkin ile küratör, sanat yöneticisi, sanatçı ve eğitimci Ekmel Ertan, teknolojinin günümüzde sanat, bilim ve iklimle nasıl etkileşimler içine girdiğini ve bu etkileşimlerin geleceğini tartışmaya açacaklar.

 Dijital Mitolojiler: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu üzerine bir konuşma

2023-2024 sezonu koleksiyon sergisi Dijital Mitolojiler’den yola çıkarak tasarlanan bir öbür konuşma da 4 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’da Borusan Contemporary izleyicileriyle buluşacak. Koleksiyon standı küratörü Dr. Necmi Sönmez ve Doç. Dr. Ebru Nalan Sülün’ün konuşmada eğileceği mevzular arasında Dijital Mitolojiler sergisini şekillendiren küratöryel yaklaşımlar, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun yeni yorumlara açılması ve koleksiyon sanatkarlarıyla kurulacak diyaloglar yer alıyor.

Denizlerdeki hayat üzerine genç sanatseverlerle sohbet

Konuşma serisi kapsamında, 18 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’da 8-10 yaş aralığındaki çocuklar için yaratıcı drama tekniklerinden faydalanılarak hazırlanan bir sohbet aktifliği de gerçekleşecek. Ecem Kodak’ın yürütücülüğünde düzenlenecek “Deniz Dinozorunun Sırrı” başlıklı aktiflikte, Aritmi sergisi için Mat Collishaw tarafından üretilen Pandora, interaktif bir çalışmayla gözlemlenecek. Ardından Zoetrop (Çınlayan Sirenler) isimli enstalasyon odağında iştirakçi çocuklarla deniz biyoçeşitliliği üzerine paylaşımlarda bulunulacak. 

 “Yarınları Duymak” Konuşma Serisi Programı

 Aritmi sergi konuşmaları I

Tarih: 27 Nisan 2024

Saat: 14:00-15:00

Moderatör: Çelenk Bafra   

Konuşmacı: Mat Collishaw (çevrimiçi katılım)   

Not: Aktiflik lisanı İngilizcedir. Türkçeye ardıl çeviri yapılacaktır.

 Dijital Mitolojiler sergi konuşması

Tarih: 4 Mayıs 2024

Saat: 14:00-15:00

Konuşmacılar: Dr. Necmi Sönmez, Doç. Dr. Ebru Nalan Sülün    

Aritmi sergi konuşmaları II: Deniz Dinozorunun Sırrı 

Tarih: 18 Mayıs Cumartesi 

Saat: 14:00-15:00

Yürütücü: Ecem Kodak

Aritmi sergi konuşmaları III

Tarih: 1 Haziran 2024

Saat: 14:00-16:00

Moderatör: Alice Sharp    

Konuşmacılar: Prof. Dr. Muharrem Balcı, Güneşin Aydemir

Not: Aktiflik lisanı İngilizcedir. Türkçeye ardıl çeviri yapılacaktır.

Aritmi sergi konuşmaları IV

Tarih: 8 Haziran 2024

Saat: 14:00-16:00

Moderatör: Sinan Eren Erk

Konuşmacılar: Doç. Dr. Ebru Yetişkin, Ekmel Ertan   

Etkinlik biletlerini Biletix’ten temin edebilirsiniz. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.