DOLAR 33,1085 0.07%
EURO 36,0875 -0.24%
ALTIN 2.581,09-0,75
BITCOIN 2123563-0.7383%
İstanbul
30°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Bu proje ile Spirulina ile zenginleştirilen ve hayvansal protein kaynağı olan solucanlar balık ununa alternatif olacak
  • Haberci61
  • Ekonomi
  • Bu proje ile Spirulina ile zenginleştirilen ve hayvansal protein kaynağı olan solucanlar balık ununa alternatif olacak

Bu proje ile Spirulina ile zenginleştirilen ve hayvansal protein kaynağı olan solucanlar balık ununa alternatif olacak

ABONE OL
9 Temmuz 2024 13:00
Bu proje ile Spirulina ile zenginleştirilen ve hayvansal protein kaynağı olan solucanlar balık ununa alternatif olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile Zootoprak firması iş birliğinde hazırlanan “Akuakültürde besin hammaddesi olarak kullanılacak solucan Monokültürü (Vermikültür) ve solucan gübresi üretiminde besin içeriği varlıklı alternatif organik hammadde (spirulina spp.) kullanılması” bahisli Üniversite – Sanayi projesi, Ege Teknopark tarafından desteklenmeye uygun bulundu. Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Seray Yıldız’ın yürütücülüğünü yaptığı proje sonucunda vermikültür uygulaması sonucunda değerli bir hayvansal protein kaynağı olan ve alg ile zenginleştirilmiş solucan elde edilecek.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, ekonomik olarak su eserleri dalına katkı sağlayacak olan projeyi gerçekleştiren Prof. Dr. Seray Yıldız’ı ve takımını tebrik ederek muvaffakiyetler diledi.

Projenin hedeflenen somut çıktılarından bahseden Prof. Dr. Seray Yıldız, “Proje ile Su Eserleri açısından ithal edilen yem hammaddelerinin yerli üretimi sağlanmış olacak. Türkiye’de birinci sefer solucan biyo-kütle (monokültür) (gübre için aslında yapılıyor) yetiştiriciliği yapılacak. Bu kültürün, konvansiyonel üretimden farklı olarak alg katkılı olmasından ötürü besin kalitesinin arttırılması üretim sürecinin basamaklarını kısaltacaktır. Bu üretimden elde edilecek eser hem bahçe bitkilerinde zenginleştirilmiş organik gübre olarak kullanılacak ve hem de akuakültür (akvaryum balıkları, deniz-içsu balıkları) çalışmalarında birinci sefer direk balık yemi olarak ve kültür balıkçılığında yem rasyonlarında hammadde olarak pahalandırılacak. Yurt dışına ihracat yapılacak. Alg ile besin içeriği zenginleştirilmiş, yerli ve ağır solucan üretimiyle, yem hammaddesi ülkede üretilmiş olacak ve büyük bir girdi kaynağı sağlanacak” diye konuştu.

          “İthalata olan bağımlılık giderilecek”

Yürütülen çalışma ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Seray Yıldız, “Ticari hedef güden vermikültür faaliyetleri ‘Organik Gübre Üretimi ve Solucan Biyokütle Üretimi’ olarak iki alanda ağırlaşmıştır. Uygulamaya koyacağımız projenin maksatları doğrultusunda proje çıktısının ticarileşebilme potansiyeli yüksektir. Projenin tüm ayrıntılarında ve hedeflenen kazanım ve sonuçlarında bahsedildiği üzere dünyada ve Türkiye’de bu uygulamaların ehemmiyeti anlaşılmış ve uygulamaya geçilmiştir. Projemizde hâlihazırda süregelen üretim uygulamasına içeriği zenginleştirilmiş alg ile besleme istikameti de girince işin ticari tarafı daha da bir mana kazanmıştır. Şöyle ki; Ülkemizde alg kaynaklı besleme ile gübre üretimi yapan işletme bulunmamaktadır. Türkiye’de alg kaynaklı gübreler çoğunlukla yurt dışından ithal edilmektedir. Bu da maliyeti artırmakta ve dövize bağımlılığı gündeme getirmektedir. Bu projede sürdürülebilir organik kaynak olarak doğal alg (Cyanobakteri)’in gübre ve solucan biyokütle üretiminde kullanımı amaçlanmıştır. Böylece, yerli kaynağın değerlendirilmesiyle ithalata olan bağımlılık giderilecektir. Bu açıdan elde edilecek proje çıktısının ticarileşme potansiyeli epeyce yüksek olarak öngörülmektedir” dedi.

“En verimli ve ekonomik formül belirlenecek”

Su eserlerinde bilhassa yetiştiricilik çalışmalarında en büyük girdiyi yemin oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Seray Yıldız, “Yem hammaddelerinin bir kısmı yurt dışından ithal edilerek temin edilmektedir. Bu da kıymetli bir masraf kalemidir. Bu açıdan baktığımızda da tekrar yerli ve ağır solucan üretimiyle, yem hammaddesi ülkede üretilmiş olacak ve büyük bir girdi kaynağı sağlanacak. Hayvansal proteine yüksek gereksinim duyan karnivor balık yetiştiriciliğine endeksli Türkiye akuakültüründe, balık ununa ek yem katkılarının uygulamaya aktarılması sürdürülebilir akuakültür üretim artışına katkı sağlayabilir. Birçok çalışmada da ispatlanan solucan ununun besinsel kıymeti ve öbür farmakolojik özelliklerinden ötürü kıymetli bir potansiyel içermektedir. Pilot ölçekli deneme çalışmaları sonucunda elde edilen datalar kıymetlendirilerek zenginleştirilmiş alg ile beslenen solucan üretimi için en verimli ve ekonomik olan metot belirlenecektir. Tıpkı vakitte hedeflenen bölgede en uygun üretim şartları da oluşturulmuş olacaktır” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.