DOLAR 32,2623 0.06%
EURO 35,1047 0.14%
ALTIN 2.505,180,19
BITCOIN 2137765-0.96343%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

ABONE OL
1 Mayıs 2024 15:12
Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET gençlerin sistemli olarak amaçlı ileti tüketmelerinin risklerini inceledi.

Reklam, işletmeler için güçlü bir araç olsa da genç beyinler üzerindeki tesiri çoklukla hafife alınıp göz arkası ediliyor. Araştırmalar, gelişmekte olan eleştirel muhakemeleri nedeniyle gençlerin reklamlardan yetişkinlere kıyasla daha fazla etkilendiğini gösteriyor. Bir gencin ortalama olarak günde 8,5 saatten fazla vaktini ekranlara bakarak geçirdiğini düşündüğünüzde, gördükleri reklam sayısının ne kadar çok olduğu hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz. Lakin bu durum gerçek bir halde yönetilmediği ve konuşulmadığı takdirde birçok probleme yol açabilir. 

Uygunsuz davranışların normalleştirilmesi 

En besbelli risklerden biri, çocukların uygun olmayan içerik, eser ve hizmetlere maruz kalmasıdır. Bu tıp içeriklerin bilinçaltında bile teşvik edildiğini görmek bu davranışları normalleştirebilir ve neyin uygun olup neyin olmadığı konusunda çarpık bir algı yaratabilir.  Araştırmalar, bu tıp malzemelere uzun müddet maruz kalmanın beynin pre-frontal korteksinin gelişimini etkileyebileceğini gösteriyor. Bu durum saldırganlığın ve engelleyici davranışların artmasına neden olabilir, bu da ömür uzunluğu çocuklarla birlikte kalır ve ilerleyen yaşlarda başlarını belaya sokabilir.  

Çarpıtılmış gerçeklik algıları 

Çocukların eleştirmeden kabul etme eğiliminde oldukları reklamlardan gelen bildiriler, etraflarındaki dünyaya ait algılarını şekillendirebilir. Toplumsal medya fenomenlerinin ve seçilmiş çevrimiçi içeriğin yükselişiyle birlikte, reklamlar ekseriyetle günlük hayatın karmaşıklıklarını yansıtmayabilecek idealize edilmiş bir gerçeklik versiyonunu tasvir etmektedir. Bu çarpıtma, ulaşılamaz beklentilere, zayıf öz hürmete ve toplumsal normların çarpık bir formda anlaşılmasına yol açabilir. Gençlerde yeme bozuklukları, anksiyete, uykusuzluk ve depresyonun artmasına neden olabilir. Ebeveynler yahut sorumlu yetişkinler, çocukların medya bildirilerini eleştirel bir gözle değerlendirmelerine ve istikrarlı bir bakış açısı geliştirmelerine yardımcı olmalıdır. 

Sağlıksız alışkanlıkların özendirilmesi 

Reklamların hedefi satışları artırmak olduğundan, tanıtılan eser yahut hizmetlerin niteliği, gençlerin tüketim alışkanlıklarını nasıl etkileyebileceklerini belirlemede kıymetlidir.   Örneğin, gençlerin yüzde 85’inden fazlası Instagram, Facebook ve X’de  abur cubur reklamlarına maruz kalmaktadır. Kaygı verici bir biçimde, araştırmalar buna maruz kalmanın artmasının tuz, şeker ve yağ oranı daha yüksek besinlerin tüketiminin artmasıyla direkt bağlantılı olduğunu göstermektedir. Sorun yalnızca sıhhatsiz besin reklamları değildir: Çeşitli platformlarda sinsice tanıtılan alkol ve tütün eserleri de makûs alışkanlıklara yol açabilir.      

Uygulama içi satın alımlar ve finansal riskler 

Mobil oyunlarda yeni jetonlar, puanlar, silahlar vb. satın alma imkanı, reklamcıların çocukları amaç almaları için yeni bir yol açtı. Bu satın alımlar birinci başta zararsız üzere görünse de süratle artarak ebeveynler yahut faturayı ödeyen kişi için kıymetli masraflara yol açabilir. Özel oyun özellikleri, modifikasyonlar ve sanal para üniteleri çocukları birden fazla vakit finansal sonuçlarını tam olarak anlamadan uygulamalarda gerçek para harcamaya teşvik ediyor. 

Güvenlik ve kapalılık riskleri 

Çocukların maruz kalabileceği birtakım çevrimiçi reklamlar değerli güvenlik ve kapalılık riskleri oluşturabilir. Bu, siber hatalılar tarafından makûs emelli yazılım içerecek biçimde hazırlanmış yahut kimlik avı dolandırıcılığına yol açarak çocukların aygıtlarını ve ferdî bilgilerini riske atan muhakkak bannerlar, fotoğraflar yahut mikro siteler yoluyla olabilir. Bu ortada saygın şirketler bile çocukların kapalılığını tehlikeye atabilecek çok reklam takibi yapabilir ve bu da ebeveyn müsaadesi olmadan hassas dataların toplanmasına yol açabilir. Bu risklere karşı korunmak, sağlam siber güvenlik tedbirleri ve ebeveyn nezareti gerektirir. Ebeveyn denetim araçları bu noktada son derece bedelli olabilir ve ebeveynlere ve vasilere hangi uygulamaların indirilebileceğini ve hangi web sitelerine erişilebileceğini yönetme marifeti kazandırır.  

Ebeveynler nelere dikkat etmeli?

Açık diyalog ve bağlantı, dijital okuryazarlık ve dayanıklılığın geliştirilmesinde çok değerli bir rol oynamaktadır.  Reklamların potansiyel tehlikelerini tartışmak, gençleri reklamları nasıl aldıkları ve yorumladıkları konusunda şuurlu seçimler yapmaları için güçlendirebilir. Açık diyaloğa ek olarak, ebeveyn denetim yazılımı çocukların çevrimiçi tecrübelerini yönetmede bedelli bir araç olarak hizmet edebilir. ESET Parental Control for Android gibi tahliller, uygulama engelleme, web filtreleme ve ekran mühleti idaresi sunarak ebeveynlerin ve vasilerin çocukların dijital ortamını kendi özel gereksinimlerine ve tasalarına nazaran uyarlamalarına imkan tanır. Bu araçları proaktif irtibatla birlikte kullanan ebeveynler, çocukları için daha inançlı ve emniyetli bir çevrimiçi ortam yaratabilirler. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.