DOLAR 33,1139 0.1%
EURO 36,0893 -0.22%
ALTIN 2.573,85-1,03
BITCOIN 2129268-0.8547%
İstanbul
30°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Chint Power’dan Türkiye’nin En Büyük Mikro Şebeke Uygulamalı Depolamalı Güneş Enerjisi Tesisi
  • Haberci61
  • Ekonomi
  • Chint Power’dan Türkiye’nin En Büyük Mikro Şebeke Uygulamalı Depolamalı Güneş Enerjisi Tesisi

Chint Power’dan Türkiye’nin En Büyük Mikro Şebeke Uygulamalı Depolamalı Güneş Enerjisi Tesisi

ABONE OL
18 Nisan 2024 15:00
Chint Power’dan Türkiye’nin En Büyük Mikro Şebeke Uygulamalı Depolamalı Güneş Enerjisi Tesisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Chint Power, bağımsız petrol ve gaz şirketi olan ARAR Petrol ve yenilenebilir güç dalında uçtan uca güç tahlilleri sağlayan ESEN Elektrik ile iş birliği mutabakatı imzaladı. Şanlıurfa’da hayata geçirilecek olan Türkiye’nin en büyük mikro şebeke uygulamalı depolamalı güneş gücü sistemi, 2.5 MW güneş gücü santrali ve 2.4 MW / 5 MWh sıvı soğutmalı güç depolama sisteminden oluşacak.

40 yılı aşkın müddettir 140 ülkede ve 40.000’den fazla çalışanı ile gücün her alanında uçtan uca güç tahlilleri sağlayan Chint Küme, Türkiye’nin önde gelen bağımsız yerli ve ulusal petrol ve gaz şirketi ARAR Petrol ve yenilenebilir güç dalında mühendislik, tedarik ve uygulama alanında faaliyet gösteren ESEN Elektrik ile iş birliği muahedesi imzaladı. Türkiye’nin en büyük güneş gücü fuarlarından biri olan ve 4-6 Nisan tarihleri ortasında Solarex İstanbul Fuarı’nda gerçekleşen imza merasimi ile tamamlanan muahede, yenilenebilir güçten en yüksek faydayı almayı sağlayacak.

Şanlıurfa’da hayata geçirilecek olan projenin tüm mühendislik ve saha uygulama süreçlerini, SCADA ve EMS entegrasyonunu, Esen Elektrik Elektronik Ltd. Şti. gerçekleştirecek. Bu proje, Türkiye’nin birinci kritik yük mikro şebeke uygulamalı depolamalı güneş gücü sistemi unvanına sahip olacak. Projeyle, güç üretimi optimize edilerek, yüklerin faal ve kesintisiz biçimde beslenmesi sayesinde, yerli ve ulusal petrol üretim alanının taleplerinin en üst seviyede karşılanması hedefleniyor. Tesis, güneş gücü santrali, depolama üniteleri, dizel jeneratörler ve içerdiği çoklu şebeke irtibatı ile çok gelişmiş ve son teknoloji ile donatılmış bir mikro şebeke uygulamasına sahip olacak. Muahede kapsamında depolama sistemine ek olarak, hem Astronergy’nin yüksek kaliteli PV modülleri hem de Chint Power’ın üstün teknolojiye sahip string inverterleri kullanılacak.

Yenilenebilir enerjiyi Türkiye’nin dört bir yanıyla buluşturmayı hedeflediklerini belirten Chint Türkiye Yönetim Kurulu Lideri Ercüment Kaya, ‘’Yaptığımız yatırımlar ve hayata geçirdiğimiz iş birlikleri ile yenilenebilir enerjiyi ülkemizin dört bir yanıyla buluşturmayı hedefliyoruz. Bu maksadımız kapsamında ARAR Petrol ve Esen Elektrik ile yeni bir iş birliğine başlıyoruz. Türkiye’de birinci olarak hayata geçireceğimiz güneş gücü depolama sistemi ile yenilenebilir gücün imkanlarından en üst seviyede faydalanılmasını sağlayacağız. Ülkemizin güçte muhtaçlık duyduğu her alanda yer almaya ve dayanaklarımıza devam edeceğiz. Muahedenin her iki taraf için de güzel ve uğurlu olmasını diliyorum.’’ dedi.

Proje hakkında görüşlerini ileten ARAR Petrol CEO’su Chris de Goey, “Bu iş birliği mutabakatı, şirketimiz için “daha yeşil bir geleceği destekleme” vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda değerli bir adımın sinyalini veriyor. Bu başlangıç projesi sadece operasyonlarımızın sera gazı emisyonlarını kıymetli ölçüde azaltmakla kalmıyor, birebir vakitte gelecekteki emsal üçüncü taraf projelerinde uygulayabileceğimiz değerli bir uzmanlığı da kazandırıyor.” halinde konuştu.

Projenin 13 aylık mühendislik çalışması sonunda imza basamağına geldiğini tabir eden Esen Elektrik Yönetim Kurulu Lideri Arda Esen, “Bu proje, teknik açıdan ele alındığında lakin Chint Power üzere dalda dünyanın en gelişmiş, verimli ve performanslı eserlerini sağlayan bir teknoloji şirketi ile yürütülebilirdi. Teknik tahlile sağladığı katkı sebebiyle Chint Power ve Astronergy’e ve bu türlü ayrıcalıklı bir projenin gerçekleştirilmesinde ESEN Elektrik’e güvendiği için ARAR Petrol’e teşekkür ediyorum” dedi.

Sistemin 2024 Aralık ayı sonuna kadar tamamlanması ve şebekeye bağlanması hedefleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.