DOLAR 32,2514 0.03%
EURO 35,1291 0.28%
ALTIN 2.505,610,21
BITCOIN 2135926-1.10274%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Dell Technologies’den yapay zekâ araştırması…

Dell Technologies’den yapay zekâ araştırması…

ABONE OL
24 Nisan 2024 16:48
Dell Technologies’den yapay zekâ araştırması…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dell Technologies Araştırması: Yüksek büyüme gösteren şirketler yapay zekâ ve üretken yapay zekânın bölümleri dönüştürmesini bekliyor

Dell Technologies, ortalarında Türkiye’nin de olduğu 40 ülkeden 6.600 bireyle yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. ‘Innovation Catalyst’ başlıklı araştırmaya nazaran iştirakçilerin yüzde 58’i üretken yapay zekâyı uygulamaya başladıklarını belirtiyor.

Dell Technologies; Kuzey Amerika, Latin Amerika, EMEA (Avrupa, Ortadoğu, Afrika), APJ (Asya Pasific ve Japonya) ve Çin’de 100’den fazla çalışanı olan kuruluşlardan 6.600 iştirakçinin yer aldığı ‘Innovation Catalyst’ isimli araştırmanın sonuçlarını açıkladı. 

Araştırmaya nazaran iştirakçilerin yüzde 81’i üretken yapay zekâ (GenAI) ve yapay zekânın (AI) gelecekte bölümleri kıymetli ölçüde dönüştüreceğine inanıyor. Bu oran, 2023’te yüksek ciro artışı (+yüzde 25) elde eden kuruluşlar için yüzde 91 olurken, düşük ciro artışı (yüzde1-5), sabit ciro yahut ciro düşüşü kaydeden kuruluşlar için yüzde 75’e düşüyor.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu 40 ülkeden 6.600 bilgi teknolojileri (BT) öncüleri ve şirket yetkilisinin cevaplarına dayanan araştırma, AI ve GenAI’ya ait kıymetli bir optimistlik ortaya koysa da kuruluşların süratli değişime hazır bulunuşları kıymetli ölçüde değişiyor. İştirakçilerin yüzde 82’si rekabet açısından güzel konumlandıklarını ve sağlam bir stratejiye sahip olduklarını belirtiyor. Bununla birlikte, neredeyse yarısı (yüzde 48) önümüzdeki üç ila beş yıl içinde dallarının neye benzeyeceğinden emin olmadığını ve neredeyse her on iştirakçiden altısı (yüzde 57) değişime ayak uydurmakta zorlandığını tabir ediyor. Katılımcılar, inovasyonu teşvik etmede karşılaştıkları zorluklar ortasında hakikat yetenek eksikliği (yüzde 35), data saklılığı ve siber güvenlikle ilgili tasalar (yüzde 31) ve sonlu bütçenin (yüzde 29) yer aldığını belirtiyor.

GenAI, uygulamaya hazır!

Katılımcılar, GenAI’nin BT güvenlik duruşunu güzelleştirme (yüzde 52), üretkenliği artırma (yüzde 52) ve müşteri tecrübesini geliştirme (yüzde 51) bahislerinde dönüştürücü yahut değerli bir potansiyele sahip olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, üstesinden gelinmesi gereken zorlukların da farkındalar. Örneğin yüzde 68’i GenAI’ın yeni güvenlik ve saklılık meseleleri yaratacağından korkuyor, yüzde 73’ü ise datalarının ve IP’lerinin üçüncü tarafın erişebileceği bir GenAI aracına yerleştirilemeyecek kadar bedelli olduğu konusunda hemfikir.

Genel olarak verilen karşılıklar, kuruluşların fikir evresinden uygulama kademesine geçerken GenAI pratikleri üzerinde çalıştıklarını gösteriyor; yüzde 58’i GenAI’yi uygulamaya başladıklarını belirtiyor. Kuruluşlarda kullanım arttıkça, risklerin nerede olduğu ve bunlardan kimin sorumlu olduğunun belirlenmesine odaklanılıyor. Katılımcıların yüzde 77’si, rastgele bir AI arızasından yahut istenmeyen davranışlardan makine, kullanıcı yahut kamu yerine kuruluşun sorumlu olduğu konusunda hemfikir.

Dell Technologies EMEA Başkanı Adrian McDonald konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Birçok kişi GenAI üzere dönüştürücü tesiri olan teknolojilerden faydalanmak için harekete geçiyor; pahası ortaya çıkarmak ve büyümeyi desteklemek için yapay zekâyı datalarına entegre ediyor. Bu fırsatı pahalandırmak, sürdürülebilirlik göz önünde bulundurularak tasarlanmış, inovasyon alanında inançlı ve ölçeklenebilir teknoloji temelleri oluşturmak açısından muteber ortaklardan oluşan güçlü bir ekosistem gerektiriyor” tabirlerini kullandı.

Kuruluşlar, günümüz tehdit ortamı zorluklarına göğüs geriyor

Siber güvenlik, kuruluşlar için değerli bir telaş kaynağı olmaya devam ediyor. İştirakçilerin yüzde 83’ü son 12 ay içinde bir güvenlik saldırısına maruz kaldıklarını bildirerek bu tasaları doğruluyor. Çoğunluk (yüzde 89) ‘Sıfır Güven’ dağıtım stratejisini benimsiyor, yüzde 78’i ise bir siber atak yahut bilgi sızıntısından kurtulmak için bir ‘Olay Müdahale Planı’na sahip olduklarını söylüyor.

Belirtilen birinci üç sorun ortasında makûs hedefli yazılım, kimlik avı ve bilgi ihlalleri yer alıyor. Kimlik avına ait meseleler, çalışanların tehdit ortamında oynadığı rol olmak üzere raporda vurgulanan daha geniş bir sorunun altını çiziyor. Örneğin, iştirakçilerin yüzde 67’si birtakım çalışanların verimlilik ve üretkenliği artırmak için BT güvenlik kurallarını ve uygulamalarını atladığına inanıyor, yüzde 65’i ise içeriden gelen tehditlerle ilgili tasalarını lisana getiriyor. Bu durum, çalışanlar siber güvenlik tehditlerine karşı birinci savunma çizgisini temsil ettiğinden eğitime odaklanılması gerektiğine işaret ediyor. 

Doğru teknoloji altyapısı, kuruluşların başarılı olmasına yardımcı olacak 

Araştırma ayrıyeten, GenAI üzere teknolojiler ivme kazandıkça ve data hacimleri arttıkça çağdaş data altyapısının kritik rolünü de ortaya koyuyor. Çağdaş, ölçeklenebilir bir altyapıya yatırım yapmak, işletmelerde inovasyonu hızlandırmak için en değerli güzelleştirme alanı olarak gösteriliyor. BT karar vericilerinin birçok (yüzde 82), GenAI’ın uygulanmasında öngördükleri zorlukların üstesinden gelmek için şirket içi yahut hibrit bir modeli tercih ettiklerini söylüyor.

Verilerin işletme genelinde paylaşılabilmesi inovasyon bulmacasının değerli bir parçasıyken, iştirakçilerin sırf üçte biri (yüzde 33), mevcutta inovasyon çalışmalarını desteklemek için dataları gerçek vakitli içgörülere dönüştürebildiklerini söylüyor. Bununla birlikte verilen cevaplar, kuruluşların bu zorluk karşısında harekete geçtiğini gösteriyor. İştirakçilerin yüzde 82’si, dataların farklılaştırıcı olduğunu ve GenAI stratejilerinin bilgilerden yararlanmayı ve bilgileri müdafaayı içermesi gerektiğini söylüyor. Ayrıyeten neredeyse yarısı (yüzde 42), önümüzdeki beş yıl içinde datalarının büyük bir kısmının uçtan geleceğini varsayım ettiklerini belirtiyor.

Diğer araştırma bulguları ortasında şunlar yer alıyor:

  • Beceriler: Katılımcıların üçte ikisi (yüzde 67) şu anda bölümlerinde inovasyon için gerekli yeteneklerin mevcut olmadığını belirtiyor. Öğrenme çevikliği ve isteği, yapay zekâ akıcılığı, yaratıcılık ve yaratıcı düşünme, önümüzdeki beş yıl için muhtaçlık duyulan en değerli marifet ve yetkinlikler olarak sıralanıyor.
  • Sürdürebilirlik: Katılımcıların yüzde 42’si ‘çevresel açıdan sürdürülebilir inovasyonların teşvik edilmesinin’ değerli bir uygunlaştırma alanı olduğunu düşünüyor. Güç verimliliği üst sıralarda yer alıyor; yüzde 79’u BT ortamlarını daha verimli yönetmek için hizmet olarak sunulan tahlilleri deniyor ve yüzde 73’ü daha güç verimli hâle gelmek için yapay zekâ çıkarımını etkin olarak uç noktalara taşıyor (örneğin, akıllı binalar).
  • BT’yi stratejik bir ortak hâline getirmek: Hâlihazırda, şirket karar vericilerinin yüzde 81’i BT karar vericilerini stratejik görüşmelere dâhil etmiyor, lakin her iki taraf da daha güçlü bir alakayı ikinci en değerli uygunlaştırma alanı olarak sıralıyor.   

‘Innovation Catalyst’ Araştırması hakkında:

Dell Technologies; Kuzey Amerika, Latin Amerika, EMEA, APJ ve Çin’de 100’den fazla çalışanı olan kuruluşlardan 6.600 iştirakçinin yer aldığı bu araştırmayı yürütmesi için Vanson Bourne ile iş birliği yaptı. Söz konusu kuruluşlar hem kamu hem de özel dal kuruluşlarından oluşuyor.

Araştırmaya katılanların tamamı, kuruluşları içinde inovasyona taraf vermekte ya da tesir etmekte olup toplam iştirakçilerin 3.330’u BT karar vericileri, 3.330’u ise şirket karar vericilerinden oluşuyor.

Görüşmeler Eylül, Ekim ve Kasım 2023’te çevrimiçi olarak ve telefon aracılığıyla gerçekleştirildi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.