DOLAR 32,2307 0.2%
EURO 34,9826 -0.01%
ALTIN 2.480,25-0,90
BITCOIN 22597740.87949%
İstanbul
21°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ev sahipliğinde göç olgusuna ve mültecilik kavramına bilimsel bir perspektifte dikkat çekmek için düzenlenen ‘Uluslararası Göç Sempozyumu’ tamamlandı
  • Haberci61
  • Gündem
  • Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ev sahipliğinde göç olgusuna ve mültecilik kavramına bilimsel bir perspektifte dikkat çekmek için düzenlenen ‘Uluslararası Göç Sempozyumu’ tamamlandı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ev sahipliğinde göç olgusuna ve mültecilik kavramına bilimsel bir perspektifte dikkat çekmek için düzenlenen ‘Uluslararası Göç Sempozyumu’ tamamlandı

ABONE OL
5 Nisan 2024 14:24
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ev sahipliğinde göç olgusuna ve mültecilik kavramına bilimsel bir perspektifte dikkat çekmek için düzenlenen ‘Uluslararası Göç Sempozyumu’ tamamlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEÜ Hukuk Fakültesi’nde gerçekleştirilen disiplinler ortası sempozyumun açılış oturumuna; Romanya evvelki Başbakanı Prof. Dr. Adrian Nastase’nin yanı sıra Harvard, Paris ve Lübnan üniversitelerinden akademisyenler de davetli konuşmacı olarak katıldılar.

Türkiye’den ve 18 farklı ülkeden 100’e yakın akademisyenin yer aldığı sempozyumda, göç olgusunun mevcut durumu, mülteci hukukunda bayan, kültürel entegrasyon, istihdam, toplumsal değişim, memleketler arası mülteci hukuku ve muhafaza önlemleri üzere hususlara yönelik sunumlar gerçekleştirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) konut sahipliğinde göç olgusuna ve mültecilik kavramına bilimsel bir perspektifte dikkat çekmek için düzenlenen ‘Uluslararası Göç Sempozyumu (DEU-International Symposium On Migration)’ tamamlandı. DEÜ Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda 3-4 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen disiplinler ortası sempozyumun açılış oturumuna; Romanya evvelki Başbakanı Prof. Dr. Adrian Nastase’nin yanı sıra Harvard, Paris ve Lebanese (Lübnan) üniversitelerinden akademisyenler de davetli konuşmacı olarak katıldılar. DEÜ Üst İdaresi, DEÜ akademik ve idari takımı, öğrenciler, Türkiye’den ve 18 farklı ülkeden 100’e yakın akademisyenin yer aldığı sempozyumda, göç olgusunun mevcut durumu ele alınırken; mülteci hukukunda bayan, kültürel entegrasyon, istihdam, toplumsal değişim, memleketler arası mülteci hukuku ve müdafaa önlemleri üzere hususlara yönelik sunumlar gerçekleştirildi.

DEÜ’DEKİ İKİNCİ BÜYÜK GÖÇ SEMPOZYUMU
Sempozyumun açılış oturumunda konuşan DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Refik Korkusuz, dünya genelinde milyonlarca insanın göç sorunuyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Göçmen aykırısı ve ırkçı siyasetlerin dünya ölçeğinde süratle yayıldığını ve dünya için değerli bir sorun haline geldiğini tabir eden Korkusuz, “Bu bağlamda maalesef dünyamız insani kıymetlerden uzaklaşan bir yapıya gerçek gidiyor. Birleşmiş Milletler tarafından çıkarılan göç raporu dışında dünyanın pek de önemsemediği bir alanı akademisyenler olarak tartışıyor, bilimsel taraftan değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu sempozyumumuz, bu alanda gerçekleştirdiğimiz ikinci büyük sempozyum olma özelliğini taşıyor. 2021 yılının sonunda dünya genelinde, çatışmalar, şiddet, zulüm korkusu ve insan hakları ihlalleri nedeniyle konutlarından zorla kaçmak zorunda kalan insanların toplam sayısı 89.3 milyona ulaştı. Bu, on yıl evvel zorla yerinden edilmiş olarak kalan 42.7 milyon beşerden daha fazla olup, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en yüksek sayıdır. Birleşmiş Milletler varsayımlarına nazaran, 2050 yılında birebir anda 25 milyon ile 1 milyar ortasında çevresel göçmen olabileceği öngörülmektedir” dedi.

FARKLI DİSİPLİNLERDEN ÇALIŞMALAR
Sempozyumun sınırlama olmaksızın hukuk, sosyoloji, iktisat, antropoloji, cinsiyet çalışmaları, kültürel çalışmalar, siyaset bilimi, milletlerarası ilgiler, insancıl hukuk, mülteci hukuku, tarih üzere farklı disiplinlerde üretilen çalışmalara açık olduğunu kaydeden DEÜ Hukuk Fakültesi Dekan Vekili, sempozyum düzenleyicisi Prof. Dr. Sibel İkbal Safi, “Gerçekleştirdiğimiz disiplinler ortası sempozyum; mülteci hukukunda bayan, kültürel entegrasyon, milletlerarası mülteci hukuku da dahil olmak üzere hukuk sistemlerinin söylemsel, tarihî, politik ve toplumsal sonları, kültürel izafi devlet maddeleri, siyasetler, kurumsallaşmış toplumsal normlar, karmaşık çeşitlilik tecrübeleri, Suriye’deki çatışmalar, iklim mültecileri, toplumsal değişim, savaş sonrası travması, sıhhat, siyaset sonuçları üzere sorulara odaklanarak göçün bağlamını daha derinlemesine keşfetmeyi amaçlıyor. Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen DEÜ Üst İdaremize ve tüm hocalarımıza teşekkür ediyoruz” sözünde bulundu.

Romanya evvelki Başbakanı Prof. Dr. Adrian Nastase ise konuşmasında, Türkiye’nin göçmenlerle ilgili siyasetlerinin ve sempozyumun ehemmiyetine değinen bir konuşma gerçekleştirerek, Dokuz Eylül Üniversitesi’ne mesken sahipliği için teşekkür etti. Sempozyumun açılış oturumunun sonunda soru-cevap kısmı yapılırken; DEÜ’nün akademik teşvik müracaatlarında en yüksek puanı elde eden öğretim üyelerine muvaffakiyet dokümanları verildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.