DOLAR 32,2266 0.07%
EURO 35,3900 0.29%
ALTIN 2.502,690,09
BITCOIN 2135561-1.12717%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Gençleri tarım sektörüne yöneltecek Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği Projesi start aldı
  • Haberci61
  • Ekonomi
  • Gençleri tarım sektörüne yöneltecek Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği Projesi start aldı

Gençleri tarım sektörüne yöneltecek Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği Projesi start aldı

ABONE OL
23 Nisan 2024 12:12
Gençleri tarım sektörüne yöneltecek Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği Projesi start aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının 35 milyar dolardan 50 milyar dolara çıkması için gençleri tarım bölümüne kazandırmak isteyen Ege Bölgesi’nin bitkisel eser ihracat önderi Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, “Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği” projesinin ikinci ayağını başlattı. 

2022 yılında ziraat mühendisliği ve besin mühendisliği mezunu ya da öğrencisi 55 kişinin katıldığı “Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği” projesinin birinci ayağını gerçekleştiren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, ağır talep üzerine gençleri tarım kesimine kazandıracak projenin ikincisini 20 Nisan – 11 Mayıs 2024 tarihleri ortasında düzenleme kararı aldı. 

Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği Eğitimi’nde; Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, İzmir İktisat Üniversitesi, Ege Üniversitesi, ATMOSFER TTO ve TARGEV güç birliğine gidiyor. Eğitim programına 82 genç katılıyor. 

Pandemi sonrasında tarım stratejik kesim oldu

Pandemi sonrasında dünya genelinde besin üretiminin stratejik bir iş kolu haline geldiğini lisana getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, ziraî üretimi artıracak ve besin güvenliğini azamî düzeye çıkaracak projelere odaklandıklarını lisana getirdi. 

“Üçüncü Jenerasyon Tarım Girişimciliği Projesiyle tarım dalına gençleri kazandırmayı hedefliyoruz” diyen Uçak, “Ziraat Fakültesi son sınıf öğrencileri ve mezunları, bitkisel üretim alanında kendisini geliştirmek isteyen tüm teşebbüsçü ve üreticiler bizim maksat kitlemiz. Bu isimler hususlarında ehil isimlerden bir yandan 4 hafta boyunca eğitim alırken, öbür yandan işletmeleri ve bahçeleri ziyaret edecek, eser hasat edecek” formunda konuştu. 

Tarım eserleri ihracatında maksat 50 milyar dolar 

Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının son 1 yıllık periyotta yüzde 4’lük artışla 34,5 milyar dolardan 35,8 milyar dolara çıktığı bilgisini veren Lider Uçak kelamlarını şöyle sürdürdü: “Gıda eserleri ihracatımız 28 milyar dolar düzeyinde. Dünya’nın besin ambarı pozisyonundayız. Yaş meyve zerzevat, meyve zerzevat mamulleri, kuru meyve, zeytin ve zeytinyağı, su eserleri ve hayvansal mamuller, hububat bakliyat yağlı tohumlar, fındık, tıbbi aromatik bitkiler dallarında dünyanın güçlü tedarikçilerinden biri pozisyonundayız. Tarım dalına gençlerin daha ağır iştirakiyle, teknoloji ve verimlilik ön plana çıkacak. Kalıntısız inançlı besin üretimiyle tarım eserleri ihracatımız 50 milyar dolara ulaşacak taban oluşacak. Ege Bölgemiz yıllık 7,5 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatıyla Türkiye’nin lideri konumunda. Ege Bölgesi’nin tarım eserleri ihracatını 10 milyar dolara çıkarmak için “Üçüncü Jenerasyon Tarım Girişimciliği” programlarıyla gençleri tarım kesimine kazandırırken, “Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz” isimli projemizle de kalıntısız üretime katkı sağlıyoruz.”

İlk ders ETO Başkanı’ndan

20 Nisan – 11 Mayıs 2024 tarihleri ortasında dört hafta sonu eğitim alacak olan “Üçüncü Jenerasyon Tarım Girişimciliği” katılımcılarına ilk dersi “Tarım, Tehditler ve Fırsatlar” başlığıyla, organik kesiminde dünyanın otorite isimlerinden Ekolojik Tarım Tertibi Derneği Lideri Prof. Dr. Uygun Aksoy verdi. 

“Sürdürülebilir Tarım Sistemlerinde Gelişmeler”i ETO Genel Sekreteri Ziraat Yüksek Mühendisi Özge Çiçekli paylaşırken, Toprak Verimliliği ve Bitki Besleme Stratejilerini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bihter Çolak Esetlili aktardı. 

Tarımda Kooperatifleşmenin Değerini Sürdürülebilir Tarım Bilimsel Araştırma Kooperatifi’nden Prof. Dr. Meltem Onay kursiyerlere anlatırken, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şen, Meyve ve Sebzelerde besin kayıplarını önlemek ismine Hasat ve Depolanmasının ipuçlarını verdi. 

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Tolga Esetlili, Akıllı Tarım Teknolojileri konusunda “Üçüncü Jenerasyon Tarım Girişimciliği” iştirakçilerini bilgilendirdi. Selçuk Karaata ise; Tarım Dalında Yenilikçi Uygulama Örneklerini paylaştı. 

“Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği” iştirakçileri 3 hafta müddetle tarım dalının gündemindeki hususları, uzman isimlerden dinleyecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.