DOLAR 32,2134 0.15%
EURO 34,9069 -0.23%
ALTIN 2.474,75-1,12
BITCOIN 2241528-0.00663%
İstanbul
21°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Paris ziyaretinin ilk gününün akşamında, Avrupa Sosyalist Partisi özel oturumuna katıldı
  • Haberci61
  • Gündem
  • İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Paris ziyaretinin ilk gününün akşamında, Avrupa Sosyalist Partisi özel oturumuna katıldı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Paris ziyaretinin ilk gününün akşamında, Avrupa Sosyalist Partisi özel oturumuna katıldı

ABONE OL
4 Mayıs 2024 10:36
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Paris ziyaretinin ilk gününün akşamında, Avrupa Sosyalist Partisi özel oturumuna katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Hangi siyaset kararlarının popülist ve çok sağa yönelik takviyenin artmasına katkıda bulunduğunu bir an evvel tespit etmek, toplumsal demokrat partiler açısından elzemdir” diyen İmamoğlu, “Kendisini ‘demokratik mefkurelerin muhafızı’ olarak konumlandıran Avrupa, bu pahaları dengeli bir biçimde savunduğunu içtenlikle söyleyebilir mi? Göçmen sıkıntısının öbür ülkelere aktarılması, bunun aksini göstermektedir. Avrupa’nın Gazze’de yaşananlara verdiği yanıt da öne çıkan bir öbür örnektir. Ortalarında bayanların ve çocukların bulunduğu, on binlerce günahsızın katlini daha yüksek bir sesle eleştirmemiz ve kınamamız gerekmez mi? Tahminen de Kiev ve Ukrayna’da acı çeken günahsız insanları savunmak için de daha fazlasını yapmamız gerekmektedir” tabirlerini kullandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Paris’teki birinci gününün akşam saatlerinde, aralarında Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Atina Belediye Lideri Haris Doukas, Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, Saraybosna Belediye Lideri Benjamina Karic ile Tiran Belediye Başkanı ve B40 Balkan Kentleri Ağı Lideri Erion Veliaj’ın da bulunduğu bir küme ile birlikte Avrupa Sosyalist Partisi (PES) özel oturumuna katıldı. Oturumda, iştirakçi belediye liderleriyle birlikte, PES Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lider adayı Nicolas Schmit ile Fransız Sosyalist Partisi Lideri Raphaël Glucksmann birer konuşma yaparak, Avrupa ve yakın etrafıyla ilgili görüşlerini paylaştı.

“AVRUPA’NIN ÇOK SAĞA KAYIŞINI TESPİT ETMEK TOPLUMSAL DEMOKRAT PARTİLER AÇISINDAN ELZEMDİR”

“AB Parlamenter seçimlerinin yaklaşmakta olduğu düşünüldüğünde, akla iki soru geliyor” diyen İmamoğlu da oturumda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Öncelikle, ilerlemeci ve toplumsal demokrat partiler neden Avrupa Parlamentosu’nda koltuk kaybediyorlar? İkinci olarak, bu trendin daha geniş ölçekteki tesirleri neler olacaktır? Değerle vurgulamak gerekir ki, popülist sağdaki yükseliş, bu akımın bir zafer kazandığı manasına gelmemektedir. Türkiye’de kısa bir müddet evvel yapılan seçimlerde görüldüğü üzere, mevcut sistemin yol açtığı meselelere alternatifler arayan halk, bize kullanmamız için bir kredi açmıştır. Bu kredi, oy kullanan vatandaşların demokrasinin işleyişine yönelik hoşnutsuzluklarını lisana getirme tekniklerinden biridir. Bu nedenle, hangi siyaset kararlarının popülist ve çok sağa yönelik takviyenin artmasına katkıda bulunduğunu bir an evvel tespit etmek, toplumsal demokrat partiler açısından elzemdir.”

“AVRUPA SAMİMİYETİNİ SORGULMALI”

“Kendisini ‘demokratik ülkülerin muhafızı’ olarak konumlandıran Avrupa, bu pahaları dengeli bir biçimde savunduğunu içtenlikle söyleyebilir mi? Göçmen probleminin öbür ülkelere aktarılması, bunun aksini göstermektedir. Avrupa’nın Gazze’de yaşananlara verdiği karşılık da öne çıkan bir başka örnektir. Ortalarında bayanların ve çocukların bulunduğu, on binlerce günahsızın katlini daha yüksek bir sesle eleştirmemiz ve kınamamız gerekmez mi? Tahminen de Kiev ve Ukrayna’da acı çeken temiz insanları savunmak için de daha fazlasını yapmamız gerekmektedir.”

“GÜÇLER AYRILIĞINDA YAŞANAN EROZYON, DEMOKRASİNİN KARŞILAŞTIĞI EN BÜYÜK TEHLİKE”

“Güçler ayrılığında yaşanan erozyon, demokrasinin karşılaştığı en büyük tehlike niteliğindedir. Bu sorun, memleketler arası paydaşlıklar yoluyla ve stratejik karşılıklı bağımlılık içinde olduğumuzu kabul ederek çözülebilir. Demokrasiye ve demokratik kuruluşlara duyulan inancın sarsıldığı, açıkça ortada olmakla birlikte, bu durum, dirençliliğimizi artırmamız istikametinde bir ihtar alarmı olarak görülmelidir. Türkiye, bu süreci Avrupa’dan daha uzun bir müddettir yaşamaktadır. Her vakit olduğu üzere tahlil, insanları dinlemekten geçmektedir; tıpkı bizim İstanbul’da yaptığımız ve zafere ulaştığımız halde. Türkiye’deki seçim sonuçları, demokrasiye duyulan umudu tekrar canlandırmış ve başta gençler olmak üzere, milyonlarca insanı yine harekete geçirmiştir. Artık, daha âlâ bir gelecek ismine, birlikte çalışmanın tam zamanıdır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.