DOLAR 32,2292 0.07%
EURO 35,2863 0.3%
ALTIN 2.510,150,39
BITCOIN 2138466-0.83319%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

“İşinizi severek yapın, dürüst çalışın, hayal bile edemeyeceğiniz başarı peşinden gelecek”
  • Haberci61
  • Ekonomi
  • “İşinizi severek yapın, dürüst çalışın, hayal bile edemeyeceğiniz başarı peşinden gelecek”

“İşinizi severek yapın, dürüst çalışın, hayal bile edemeyeceğiniz başarı peşinden gelecek”

ABONE OL
5 Mayıs 2024 13:36
“İşinizi severek yapın, dürüst çalışın, hayal bile edemeyeceğiniz başarı peşinden gelecek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım dalında pandemi sonrasında her ülke üretici istikametini güçlendirmek için stratejiler geliştirmeye yöneldi. Türk tarım dalı, tarımda verimliliği artırmak için gençlerin meslek planlarını tarım kesimine yönelik yapmalarını sağlamak emeliyle gençlerin önüne büyük fırsatlar sunuyor. 

Gençleri tarım kesimine kazandırmayı öncelikli amaçları ortasına alan Ege Bölgesi’nin bitkisel eser ihracat başkanı Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, “Üçüncü Jenerasyon Tarım Girişimciliği Eğitim Projesi”ni ikinci kere hayata geçirirken, proje kapsamında gençlere tarım bölümünü 360 derece tanıtıyor. 

Eğitim programı hem teorik hem pratik içeriyor

“Üçüncü Jenerasyon Tarım Girişimciliği Eğitim Projesi”nde; ziraat mühendisliği ve besin mühendisliği mezunu ya da öğrencisi 82 gençle ortak hareket eden EYMSİB, gençleri; tarım kesiminde hususlarında uzman isimlerle teorik derslerde buluştururken, gençlere işletme ve bahçe ziyaretleri imkanı sunarak gençlerin pratik yapmalarına da taban oluşturuyor. 

Gençler tarım işletmesinin tozunu yuttu

Türkiye’nin tarım eserleri ihracatının 35 milyar dolardan, 50 milyar dolara gençlerin ortaya koyacağı projeler ve gençlerin sinerjisiyle ulaşabileceğine inanan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, “Üçüncü Jenerasyon Tarım Girişimciliği Eğitim Projesi”nin üçüncü haftasında gençlerin işletme tozunu yutmalarına aracılık etti. 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lideri Hayrettin Uçak, gençlerin bölümle ilgili sorularına karşılık verdi. 

Uçak; “İşinizi severek yapın, çalışın, muvaffakiyet akabinde kesinlikle gelecek”

Gençlere, “İşinizi severek yapın, çalışın, muvaffakiyet akabinde kesinlikle gelecek, hiçbir şey güç değil” diye seslenen Uçak, genç girişimcilere kendi meslek seyahatini anlattı ve işlerini severek yaptıkları takdirde hayallerinin bile ötesinde muvaffakiyete ulaşacakları iletisini verdi.

Başkan Uçak; “Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği Projesiyle tarım kesimine gençleri kazandırmayı hedefliyoruz. Ziraat Fakültesi son sınıf öğrencileri ve mezunları, bitkisel üretim alanında kendisini geliştirmek isteyen tüm teşebbüsçü ve üreticiler bizim amaç kitlemiz. Tarım kesimi emek verdiğiniz takdirde karşılığını alacağınız bir bölüm. Ben işini severek, çalışarak başarılı olunabileceğinin en canlı örneklerinden birisiyim. Sizlerde başarabilirsiniz” diye konuştu. 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin gençleri tarım bölümüne kazandıracak “Üçüncü Jenerasyon Tarım Girişimciliği Eğitim Projesi” yanında besin kayıplarını önlemek ve besinde kalıntısız üretim yapmak için ağır bir tempoda çalıştıklarını paylaşan Lider Uçak kelamlarını şöyle tamamladı; “6 yıldır istikrarlı bir formda ihraç ettiğimiz eserlerde kalıntı sıkıntısını ortadan kaldırmak için ’Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz Projesi’nde ihracatımızda güçlü olan 9 eserden numuneler alıp tahliller yapıyoruz, tahlil sonuçlarına nazaran üretici bilgilendirme toplantılarımızda üreticilerimizi bilgilendiriyoruz. ‘Gıda Kayıplarının Tespiti Projesi’nde Ege Üniversitesi ile iş birliğinde besin kayıplarını minimize etmeye çalışıyoruz. Besin kayıplarını ortadan kaldırmak için gençlerimizden de projeler bekliyoruz. ‘Akdeniz Meyve Sineği ile Biyoteknik Mücadele’ projesi de besin kalitesini artırmak için yürüttüğümüz projelerden birisi. Yaş meyve zerzevat bölümü olarak bayan istihdamının ağır olduğu bir iş koluyuz. Narenciye, nar, domates ve öteki eserlerde düzgün tarım dokümanlarıyla üretim yapıyoruz.”

Yaş meyve zerzevat kesiminde 8 yıldır Türkiye İhracat Şampiyonu olan Uçak Kardeşler Besin Ticaret A.Ş.’nin Seferihisar’daki narenciye sürece tesisini Fabrika Müdürü Kasım Aydoğdu mihmandarlığında gezen gençlere, işletmeye eser kabulden paketlemeye kadar olan tüm etapları tanıtıldı. 

Tarım kesiminde teşebbüsçü olmak isteyen gençler, üçüncü haftada, işletme ziyareti dışında; İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuğba Tuğrul’dan Tarım Eserlerinin Markalaştırılması, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım İktisadı Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Karahan Uysal’dan Tüketici Tercihleri konusunda tüyolar aldılar. SÜGEP Academy’den Umut Dilsiz ile de Atölye çalışması yaptılar. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.