DOLAR 32,1874 0.09%
EURO 34,8626 -0.34%
ALTIN 2.461,05-1,67
BITCOIN 2238248-0.22652%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 38.’sini düzenlediği Bedia Muvahhid Ödülleri’nin takdimi ile Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde başlıyor
  • Haberci61
  • Kültür/Sanat
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 38.’sini düzenlediği Bedia Muvahhid Ödülleri’nin takdimi ile Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 38.’sini düzenlediği Bedia Muvahhid Ödülleri’nin takdimi ile Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde başlıyor

ABONE OL
6 Mayıs 2024 16:48
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 38.’sini düzenlediği Bedia Muvahhid Ödülleri’nin takdimi ile Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurulduğu günden bu yana Türk tiyatrosunun yaratıcı atılımlarına öncülük eden, çağdaş sanat seviyesinin yükselmesini önceleyen İBB Kent Tiyatroları; tiyatronun kadim eğitim tekniklerinden biri olan “usta-çırak” alakasını, Darülbedayi sahnelerinde yaşatmaya devam ediyor.

Gelenek Devam Ediyor, Gençler Ustalarıyla Bir Ortaya Geliyor

İstanbul’un en kıymetli gençlik ve sanat buluşması olan Genç Günler; usta isimlerle düzenleyeceği atölye ve söyleşiler eşliğinde, kültür meşalesini gençlere uzatacak.

Tiyatronun seçkin yapıtlarını seyrettiğimiz koltuklarımızda usta isimler bu defa ilham veren sanat seyahatlerinden bahsedecek, bilgi ve görgülerini paylaşacak.

Bizlere kılavuzluk edecek söyleşilerin ve atölyelerin programı şu biçimdedir:

SÖYLEŞİLER

Müjdat Gezen

11 Mayıs Cumartesi 18.30– Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Tiyatromuzun, sinemamızın ustalarından Müjdat Gezen, kurduğu Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde yıllardır öğrenci yetiştirmektedir. Çocukluk yaşlarda çıktığı sahneden hiç kopmayan Müjdat Gezen, 1961 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girmiş, özel tiyatrolarda tiyatromuzun usta isimlerinden Münir Özkul, Muammer Karaca ve Ulvi Uraz tiyatrolarında sahneye çıkmıştır. Tıpkı vakitte muharrir ve şair de olan Müjdat Gezen ile uzun sanat seyahatini, gençleri ve tiyatroyu konuşacağız.

Okan Bayülgen

16 Mayıs Perşembe 18.30 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Okan Bayülgen, konservatuvar mezunu bir oyuncudur. Devlet Tiyatroları’nda bir mühlet çalışmış, en genç tiyatro yönetmeni olarak tanınmıştır. 1993 yılında tiyatrodan ayrılan Okan Bayülgen, 1990’lı yıllardan itibaren, televizyon ekranlarında yaptığı programlarla tanındı. Kurduğu Dada Cabare’de tiyatro, müzik ve söyleşi içerikli programlar düzenledi. Şu ortalar yazdığı, yönettiği ve rol aldığı Richard oyunuyla uzun bir ortadan sonra oyuncu olarak tiyatroya döndü. Birebir vakitte Yıldırım Fikret Urağ’ın yönettiği “Otelde” isimli oyunda da rol alan Bayülgen, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda yazdığı, yönettiği ve rol alacağı “Dracula” isimli oyunun hazırlıklarını sürdürüyor. Okan Bayülgen ile 1990’lı yılların başından itibaren yaptığı televizyon ve radyo programlarıyla kendine mahsus bir üslup yakalayan Bayülgen ile tiyatrodan ekrana ve sinemaya uzanan, seslendirme, fotoğrafçılık üzere farklı alanlarda profesyonel ilgisiyle devam eden sanat seyahatini konuşacağız.

Mehmet Günsür

17 Mayıs Cuma 19.00 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

7 yaşında kamera ile tanışan, 14 yaşında Rutkay Aziz, Filiz Akın ve Müşfik Kenter üzere ustalarla birlikte Bahar Mimozaları dizisinde rol alan Mehmet Günsür, Ferzan Özpetek’in “Hamam” sinemasındaki rolüyle geniş kitlelerce tanındı. Bu sinemadan sonra mesleğine oyuncu olarak devam etme kararı alan Günsür, sinemada ve televizyonda birçok üretimde rol aldı. Mehmet Günsür ile mesleğini ve oyunculuk seyahatini konuşacağız.

ATÖLYELER

İBB Kent Tiyatroları müelliflik, oyunculuk, kukla-maske imali, yaratıcılık, vücut, hareket vb. şimdiki hususlarda birbirinden değerli eğitmenlerle atölyeler düzenliyor. 

Atölyelerin fiyatsız davetiyeleri, https://sehirtiyatrolari.ibb.istanbul/, biletinial adreslerinden ve taşınabilir uygulamamızdan temin edilebilir.

AHMET SAMİ ÖZBUDAK-YAZARLIK ATÖLYESİ

9 MAYIS PERŞEMBE Saat 17.30-19.30 GAZHANE MEYDAN SAHNE

SOKAKTAN SAHNEYE

Son yıllarda yazdığı Hayal-i Temsil, Meçhul Paşa,  Gomidas oyunları ve Balat Monologlar Müzesi çalışması ile yeni muharrirleri teşvik eden, bir ortaya getiren oyun yazarı-yönetmen Ahmet Sami Özbudak müelliflik atölyesinde gündelik hayatın büyülü materyali ve yaşanmışlığı nasıl oyun metnine dönüşür, hayat sahnede nasıl gerçeklik bulur? Hayatı ve kıssayı araştıran bir atölye çalışması ile iştirakçilerle buluşacak.

MURAT DALTABAN-YÖNETMENLİK ATÖLYESİ

10 Mayıs Saat 17.30-19.30 GAZHANE MEYDAN SAHNE

“Boş yeri doldurmak” Mekân-zaman-anlam üzerine bir deneme

DOT Tiyatronun kurucularından, İskoçya-Edinburgh’ta yönettiği  ‘’Gergedan’’ oyunu  ve geçtiğimiz dönem Nilüfer Kent Tiyatrosu’nda yönettiği 1984 oyunu ile  “En Güzel Direktör Ödülü” alan Murat Daltaban bilhassa DOT TİYATRO sürecinin en dikkat cazibeli yanlarından olan repertuar oluşturma,  uzamdan yer ve seyir alanı yaratma hususları üzerine tecrübelerini örneklerle iştirakçilerle paylaşacak.

YELDA BASKIN-YÖNETMENLİK ATÖLYESİ

11-12 MAYIS Saat 17.30-19.30 GAZHANE MEYDAN SAHNE

BİR TİYATRO OYUNU YAPMAK

Yönetmen Yelda Baskın “Tiyatro Oyunu Yapmak” başlıklı atölyede seç$ği bir metnin

kılavuzluğunda, ka)lımcılarla; bir oyunun hazırlık sürecini, me$n ile ilişkilenme biçimini,

oyuncularla ve tasarımcılarla kurduğu bağlantıyı paylaşacak.

BİR TİYATRO OYUNU YAPMAK

Yönetmen Yelda Baskın “Tiyatro Oyunu Yapmak” başlıklı atölyede seç$ği bir metnin

kılavuzluğunda, ka)lımcılarla; bir oyunun hazırlık sürecini, me$n ile ilişkilenme biçimini,

oyuncularla ve tasarımcılarla kurduğu ilgiyi paylaşacak.

BİR TİYATRO OYUNU YAPMAK

Yönettiği Seni Seviyorum Türkiye, Yaftalı Tabut, Fosforlu Cevriye üzere oyunlarıyla farklı biçim ve metinleri yenilikçi sahneleme bakışı ile seyirci ile buluşturan ve bu oyunlarla birçok mükafata aday olan, mükafatlar alan Direktör Yelda Baskın  “Tiyatro Oyunu Yapmak” başlıklı atölyede seçtiği bir metnin kılavuzluğunda, iştirakçilerle; bir oyunun hazırlık sürecini, metin ile ilişkilenme biçimini, oyuncularla ve tasarımcılarla kurduğu ilgiyi paylaşacak. 

CANDAN SEDA BALABAN – KUKLA- MASKE  ATÖLYESİ

11-12-13 MAYIS Saat 12.00-16.00 HARBİYE MUHSİN ERTUĞRUL SAHNESİ STÜDYO 1

3 günlük bu atölye sürecinde  koli kartonlarından  maske ve kukla imali öğretilecektir. Günümüzde çok tüketilen 2 boyutlu bir geri dönüşüm gerecini 3 boyutlu sahnede kullanılabilecek artistik bir  forma dönüştürmek üzere hünerler geliştirirken birebir vakitte atölye sonunda üretilen maske ve kuklaların oynatımı ile ilgili de bir çalışma yapılacaktır. Kontenjan 15 kişi ile sonludur.

*Atölyeye katılmak isteyenlerin  [email protected] adresine katılmak istediğiniz atölyeyi belirterek katılım talebi içeren bir mail göndermeleri gerekmektedir.

MELTEM CUMBUL- OYUNCULUK ATÖLYESİ

13-14 Mayıs Saat 16.00-19.00  Müze Gazhane Meydan Sahne

‘’Günümüz Sahnelerinde Fütursuz Oyunculuk: Enstrüman, Personellik, Oluş Hali; Eric Morris Sistemiyle Oyunculuk’’

Stanislavsky Sistem ve Eric Morris Sistem, Meltem Cumbul tarafından iştirakçilere, Türkçe’de mevcut Stanislavski’ye ilişkin ‘Bir Aktör Hazırlanıyor’ ve ‘Bir Karakter Yaratmak’, Eric Morris’e ilişkin ‘Lütfen Rol Yapmayın’ ve ‘Fütursuz Oyunculuk’ da yer alan ‘Oluş Hali’ ve ‘Fütursuzluk’ dışında ‘Mutlak Şuurla Oynamak’ ismini taşıyan 4.kitabında yer alan ‘Mutlak Bilinç’ le bilinçdışı dürtülerin şuurlu hareketlerle irtibat kurduğu yahut bu hareketleri besleyen kavramını da çalışmalara dahil eden bir personellik süreci sunulacak.

*Derslerde küme çalışmalarının yanı sıra örnek teşkil etmesi için birkaç iştirakçi ile birebir çalışılacak, gün bu formda tamamlanacaktır.

*Edinilmesi ve okunması gereken kitaplar; Stanislavski’ye ilişkin, ‘Bir Aktör Hazırlanıyor’, ‘Bir Karakter Yaratmak’, Eric Morris’e ilişkin, ‘Lütfen Rol Yapmayın’, ‘Fütursuz Oyunculuk’, ‘Aktörü Özgürleştirmek”, ‘Mutlak Şuurla Oynamak’ 

*Yanınızda kendinize ilişkin müzik arşiviniz ve kulaklıklarınız, matınızı getirmenizi rica ederiz. Çalışmaya uygun düşecek rahat kostüm seçiminde bulunmanız uygun olur. Tirat ya da sahne çalışması için, tirat ve sahne seçimleri, Türkçe yayını gerçekleşmiş, çağdaş eserler olması gerekmektedir. Bu tirat ve sahnelerin ezberleri yapılmış olarak gelinmesini rica ederiz. Çalışacağınız yapıtları okumanız ve çalışacağınız yapıtlara uygun kostüm ve nesne kesimlerini yanınızda getirmeniz uygun olacaktır. Şimdiden âlâ yolculuklar…

*Atölye iştirakçi sayısı 14 kişi ile sonludur. Atölyeye faal iştirakçi olmak iç[email protected] adresine katılmak istediğiniz atölyeyi belirterek iştirak talebi içeren mail göndermeniz gerekmektedir.

Seyirci olmak isteyenler web sitemizden davetiyelerini alabilirler.

TUĞÇE TUNA- HAREKET ATÖLYESİ

16 MAYIS  Saat 18.00-20.00 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi  Stüdyo 1

AKSİYON STRATEJİLERİ

Güncel vücut bilimi ve somatik yaklaşımlarla; hareket mekaniği ve duyusal algı üzerine yoğunlaşılan atölye’de, kinestetik yaratıcılık aracılığıyla fizikî limitlerin tahlil edilip geliştirilmesine odaklanılıyor. Beden, hareket, güç, yer, vakit varyasyonları tesiriyle oluşturulan çeşitli aksiyon stratejileri, iştirakçilere fizikî bir keşif ortamı sağlaması için teklifler sunuyor.

*Atölye iştirakçi sayısı 25 kişi ile sonludur. Atölyeye faal iştirakçi olmak iç[email protected] adresine katılmak istediğiniz atölyeyi belirterek iştirak talebi içeren mail göndermeniz gerekmektedir.

LEELA ALANİZ -BİR MUHARRİR / SANATÇI GELİŞTİRMEK – ATÖLYE ÇALIŞMASI

15, 16, 17 Mayıs saat 12.00-16.00 / Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi-Stüdyo 2

Atölye, Leela Alaniz tarafından son 25 yılda geliştirilen ve esasen oyuncu/dansçı için iki çağdaş tekniğin uygulanmasından türetilen metodolojiye odaklanıyor: Birincisi, Grotowski’nin “Organik Soy “una dayanan bir Tiyatro Antropolojisi kümesiyle uzun bir pratik çalışma periyodu boyunca geliştirilen organik araştırma. Bu çalışma, vücudun içsel dürtüsünün ve sanatsal yaratım için vücudun potansiyelinin araştırılmasıyla ilgilidir; ikincisi, Etienne Decroux’nun “Corporeal Mime” tekniğiyle tiyatroya çok farklı bir fizikî yaklaşım. Bu çalışma, artikülasyonlar, tartı ve karşı tartı ve dinamo-ritim (hız, direnç ve vücudun ya da vücudun kesimlerinin uzay ya da güzergahları üzerindeki dizaynlarının kombinasyonları açısından hareketlerin nitelikleriyle ilgili) tekniğini inceleyerek vücudu bir enstrüman olarak öğrenmek ve eğitmekle ilgilidir. Bu tekniklerin birleştiği nokta, aktör/dansçı için bir sahne varlığı geliştirmek ve bir yaratıcı olarak özerkliği güçlendirmek üzere birebir hedefe sahiptir.

Bu farklı teknikler iki farklı kutba hitap eder: “Organikliğe karşı yapı/hassasiyet” ya da “spontanlığa karşı teknik/rijor”, fakat bu iki kutbun birleştiği çeşitli noktalar vardır:

– Doğal Varlık

– Güç akışının önemi

– Hareket bilgisi ve ustalığı

– Hislerin farkındalığı ve denetimi ve bunları somutlaştırma becerisi

– Oyuncunun bir yazar/icracı olarak yaratıcı olma mümkünlüğü.

Organik süreçlerin antrenmanları, vücudun fizikselliğinin ötesine yayılan omurga kolonu düzeyinde başlayan enerjik akışı özgür bırakır.  Bunu yaparken fizikî, duygusal ve zihinsel merkezlerin farkındalığına, dikkatine ve bütünleşmesine imkan tanır.

Bedensel Mim, vücudun farklı kısımlarını izole eder, artikülasyonlarda ustalaşır ve bunları çeşitli suratlar, dirençler ve bedensel hareket dizaynlarıyla kullanır. Oyuncu/dansçı ferdî kompozisyonlar yaratmanın imkanlarını keşfeder.

*Atölye iştirakçi sayısı 18 kişi ile sonludur. Atölyeye etkin iştirakçi olmak iç[email protected] adresine katılmak istediğiniz atölyeyi belirterek iştirak talebi içeren mail göndermeniz gerekmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.