DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2110124-0.93074%
İstanbul
26°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Pera Müzesi’nde Ensemble Rûm ile Erken Dönem Osmanlı Müziği Konseri

Pera Müzesi’nde Ensemble Rûm ile Erken Dönem Osmanlı Müziği Konseri

ABONE OL
30 Nisan 2024 13:12
Pera Müzesi’nde Ensemble Rûm ile Erken Dönem Osmanlı Müziği Konseri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı (İMAP) kapsamında erken periyot Osmanlı müziği topluluğu Ensemble Rûm’un konserine konut sahipliği yapıyor. Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek konser, Girit Savaşı’na (1645-1669) odaklanarak müziğin bilgi dolanımına katkısı ile toplumsal ve tarihi rolüne ait hususları ele alıyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü çatısı altında faaliyet gösteren “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı (İMAP), arşiv çalışmaları, konserler, yayınlar, eğitsel çalışmalar ve konuşmalarla kentin çok taraflı müzik kültürünü odağına alan etkinliklere mesken sahipliği yapmayı sürdürüyor.

Osmanlı erken periyot müziği kapsamında kendi tarihi icra yaklaşımını geliştirmeyi amaçlayan Ensemble Rûm, İMAP kapsamında 5 Mayıs’ta Pera Müzesi Oditoryumu’nda “Nicesün Venedik Frengi? Osmanlı-Venedik, Girit Savaşı (1645-1669) ve Müzikal Yansımaları” başlıklı bir konser verecek. 

Saray hudutlarının ötesinde, on altı ve on yedinci yüzyıl Rûm coğrafyasında yankılanan farklı müzik üsluplarını keşfetmeyi amaçlayan, sanat direktörlüğünü Hasan Baran Fırat’ın üstlendiği Ensemble Rûm, Enes Durceylan, Hasan Kiriş, Murat Tırnak, Eray Cinpir, M. Enes Üstün, Avni Özaydın, M. Salih Yıldırım, Murat Yerden ve Mevlüt Gökhan Başin’den oluşuyor.

24 yıl süren savaşın müzikal yansımaları birinci defa seyirciyle buluşuyor

Osmanlı-Türk müziğinin erken periyodu, bugünkü çağdaş “Klasik Türk Müziği”ne kıyasla epeyce farklı bir üslup ve müzikal anlayış stantlar. En başta mehter, “halk müziği” ve klasik müzik ya da Rauf Yekta’nın tabiriyle “alimâne müzik” ortasındaki farklar daha muğlaktır. Ali Ufkî Bey’in (1610-1675) Mecmua-i Sâz ü Söz’ü bu farkı en açık halde ortaya koyan kaynaklar ortasındadır. 

Mecmua-i Sâz ü Söz gibi kaynaklara odaklanarak Osmanlı erken devir müziği kapsamında kendi tarihî icra yaklaşımını geliştirmeyi amaçlayan Ensemble Rûm, İMAP kapsamında birinci kere seyirciyle buluşacak. Konserde, bu uzun süreçli üslup arayışının yanı sıra, Osmanlı-Venedik ortasındaki Girit Savaşı üzerinden müziğin toplumsal ve tarihî rolü, bilgi dolanımına katkısı üzere bahisler da ele alınacak. 

Ufkî’nin nota külliyatını üslupsal olarak kronolojik bir çizgiye oturtmak mümkün olmasa da bestekârın kayda aldığı eserler devrin toplumsal, kültürel ve siyasi birçok olayı hakkında bilgi veriyor. Bu kayıtlar ortasından konser için bir ortaya getirilen, direkt ya da dolaylı olarak Girit Savaşı ile ilgili 10’u aşkın eser, savaşın payitahttaki müzikal yansımalarını ortaya koyuyor. Akdeniz’deki güç savaşlarından Sultan İbrahim’in işret meclislerine, Girit’e sefer kararından birinci kale ve kentlerin fethine, askerin cephedeki sıkıntı halinden Sultan IV. Mehmed’in cülûsuna, birbirine düşen vezirlerden Girit’teki son kale Kandiye’nin fethine, 24 yıl süren savaşın çeşitli evreleri ile ilgili türkü, varsağı ve peşrevler, anlatılar ve görseller eşliğinde birinci sefer bu konserde dinleyicilerle buluşacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.