DOLAR 32,2033 0.07%
EURO 34,9944 -0.01%
ALTIN 2.513,740,15
BITCOIN 22817545.79593%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Tekelleşme Küçük Ölçekli Yapay Zeka Şirketlerini Zorluyor

Tekelleşme Küçük Ölçekli Yapay Zeka Şirketlerini Zorluyor

ABONE OL
4 Mayıs 2024 12:12
Tekelleşme Küçük Ölçekli Yapay Zeka Şirketlerini Zorluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyük teknoloji şirketlerinin pazarı domine etmesi, rekabeti kısıtlamakta ve küçük ölçekli yapay zeka şirketlerini güç durumda bırakıyor.

Türk İstatistik Derneği (TİD) Başkanı Turhan Menteş, yaptığı açıklamada, “Küçük ölçekli eser üreten yapay zeka şirketlerinin, tahlil arayan kullanıcılar için özelleşmiş tahliller üretebildiğini” belirtti. Turhan Menteş ayrıyeten, mahallî ve küçük ölçekli yapay zeka şirketlerinin tercih edilmesinin gelişimi daha hızlandıracağını ve kullanıcıların eğitim süreci ve model mimarisi üzerinde daha fazla denetim sahibi olmasını sağlayan bu eserlerin, birebir vakitte data saklılığı konusunda da daha inançlı bir ortam sunabileceğine dikkat çekti.

“Ulusal önlemler alırken, uluslar ortası uzlaşma koşul oldu”

Tekelleşmenin olumsuz tesirlerini azaltmak ve rekabeti korumak için ulusal önlemlerin yanı sıra milletlerarası uzlaşmanın kaide olduğunu belirten Menteş açıklamasında şunlara yer verdi ; “Ulusal önlemlerin yanı sıra milletlerarası uzlaşmada  önemlidir. Zira yapay zeka teknolojileri, ulusal sonları aşan bir tesire sahiptir ve monopolleşme üzere sıkıntılar global boyutta tesirler gösteriyor. Memleketler arası bir anlayış ve işbirliği ile yapılacak düzenlemeler, global seviyede rekabetin korunmasına ve inovasyonun teşvik edilmesine katkı sağlayacaktır.  Ancak, ulusal önlemler de mahallî seviyede rekabeti desteklemek ve küçük ölçekli şirketleri korumak ismine epey kıymetlidir. Ulusal ve milletlerarası seviyede uygun siyaset ve düzenlemelerin birlikte yürütülmesi, yapay zeka alanında adil bir rekabet ortamının oluşturulmasına yardımcı olacaktır”

Küçük ölçekli yapay zeka şirketlerinin, yenilikçi fikirler ve tahlillerle büyük teknoloji şirketlerinin rekabetine karşı gelmeye çalıştığının altını çizen Menteş,   “Bu şirketlerin karşılaştığı birtakım zorluklar da var. Daha az finansman ve insan kaynağına sahip olmaları, teknik zorluklarla başa çıkmak zorunda kalmalarına neden oluyor.” Dedi.

Küçük ölçekli yapay zeka şirketlerinin, tahlil arayan kullanıcılara özelleşmiş tahliller sunarak büyük şirketlerin sağlayamayacağı bir hizmet sunduğunu tabir eden Menteş,  bu şirketlerin maliyet denetimi, uzmanlaşmış alanlarda hizmet verme yeteneği ve sahiplik/lisanslama hususlarında esneklik üzere avantajları bulunduğunu vurguladı.  Menteş şöyle devam etti ; “Hızlı ve esnek karar alma yetenekleri sayesinde büyük şirketlere nazaran daha çevik bir yapıya sahip olmaları, müşterilere daha şahsileştirilmiş ve odaklanmış tahliller sunabilme kabiliyetleri, daha az bürokrasiye ve daha süratli süreç süreçlerine sahip olmaları üzere ögeler da bu avantajlar ortasında sayılabilir. Ayrıyeten, küçük şirketlerin ekseriyetle daha yenilikçi ve risk alabilen bir kültürleri olduğundan, daha süratli ve yenilikçi eser ve hizmetler geliştirebilme potansiyelleri de bulunmaktadır.”

Türk İstatistik Derneği, Ankara’da “Yapay Zeka “ temalı kongre düzenleyecek

Turhan Menteş, Türk İstatistik Derneği’nin 15-18 Ekim 2024 tarihlerinde Ankara’da “Yapay Zekâ” ana teması ile Memleketler arası Bilgi Bilimi ve İstatistik Kongresi’ni düzenleyeceğini belirterek Kongrede, şahsî dataların korunmasının getireceği problemler ve küçük ölçekli yapay zeka şirketlerinin stratejik ehemmiyeti üzere hususlar ele alınacağını tabir etti.  Yapay zeka alanında ulusal seviyede yapılacak düzenlemelerin ehemmiyetine dikkat çeken Menteş,   Kongrede özelikle  Türkiye’de yapay zeka alanında faaliyet gösteren küçük ölçekli şirketlere yönelik özel teşviklerin sağlanması ve ulusal yapay zeka yasasının çıkarılmasına ait görüşlere yer verileceğini ve bu yasanın, küçük şirketlerin rekabet gücünü artırarak inovasyonu teşvik etmesi ve monopolleşmiş yapay zeka şirketlerine karşı ulusal tedbirlerin alınmasına yönelik tekliflerin ortaya çıkacağını söyledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.