DOLAR 33,1085 0.07%
EURO 36,0875 -0.24%
ALTIN 2.581,09-0,75
BITCOIN 2123563-0.7383%
İstanbul
30°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

VPN satın alırken bilmeniz gerekenler

VPN satın alırken bilmeniz gerekenler

ABONE OL
3 Temmuz 2024 12:00
VPN satın alırken bilmeniz gerekenler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzaktan çalışma, saklılık ve güvenlik tasalarının arttığı bir dünyada, sanal özel ağlar (VPN’ler) riskten kaçınan tüketiciler için vazgeçilmez bir yardımcı haline geldi. VPN’lerin popülaritesi o denli bir noktaya ulaştı ki artık pazar, çok sayıda fiyatsız seçenek de dahil olmak üzere tekliflerle dolup taşıyor. Dijital güvenlik şirketi ESET, VPN satın alırken bilinmesi gerekenleri ve  bir VPN’de kullanıcıların araması gereken özelliklerin neler olduğunu listeledi. 

VPN’ler, aygıtınız ve internet ortasında şifrelenmiş bir tünel sağlayarak kullanıcı kapalılığını ve güvenliğini artırmak için tasarlanmıştır. İnternet aramaları ve indirmeleri üzere trafiğinizi bir VPN sunucusu üzerinden yönlendirerek ve IP adresinizi tesirli bir halde maskeleyerek, meraklı gözleri web taramanızdan ve öbür etkinliklerinizden uzak tutarak yarar sağlar. Bu biçimde VPN’ler, ferdî bilgilerinizi korumanıza, gizliliğinizi artırmanıza ve başka senaryoların yanı sıra potansiyel olarak riskli halka açık Wi-Fi üzerinden bağlanırken bile kendinizi inançta tutmanıza yardımcı olabilir. 

Artı ve eksileriyle VPN

Güvenlik ve zımnilik şuuruna sahip bir internet kullanıcısıysanız VPN kullanmanın pek çok potansiyel yararı var. Seçtiğiniz modele bağlı olarak, bunlar şunları içerir:

Geliştirilmiş kapalılık: Konumunuz ve kimliğiniz maskelenerek sizi üçüncü taraf reklam izleyicilerinden ve öteki potansiyel saklılık ihlali teknolojilerinden korur. Ayrıyeten İnternet Servis Sağlayıcınızın (İSS) tarama alışkanlıklarınızı izlemesini maniler ve bilhassa baskıcı rejimlerin olduğu ülkelerde tasa kaynağı olan devlet yetkililerinin trafiğinizi gözetleme kabiliyetini hudutlar. Birtakım VPN’ler gizliliğinizi daha da artırmak için DNS sızıntı müdafaası üzere özellikler sunar.

Güvenli halka açık Wi-Fi kullanımı: Dışarıdaysanız ve favori web sitelerinize erişmek istiyorsanız halka açık Wi-Fi kusursuz bir kaynaktır. Fakat bir riski de beraberinde getirir. Berbat niyetli bireyler bu ağları yahut kurdukları geçersiz Wi-Fi ilişki noktalarını kullanarak gezinmenizi takip edebilir, hesap girişlerinizi ve başka hassas bilgilerinizi çalabilir. VPN, internet trafiğinizi şifreleyerek kontağınızı inançta meblağ ve meraklıların bilgilerinizi ele geçirmesini mahzurlar. 

Kurumsal ağlara inançlı uzaktan erişim: Günümüzde giderek daha fazla sayıda insan uzaktan çalışıyor, bu da hareket halindeyken kurumsal ağlara yahut bulut tabanlı iş uygulamalarına erişmemiz gerekebileceği manasına geliyor. Bir VPN ile halka açık Wi-Fi kullansanız bile bu temas inançta tutulacaktır. Bununla birlikte, iş VPN’lerinin saldırganlar için favori bir maksat olduğu unutulmamalıdır.

Güvenli evrak paylaşımı: Bir defa daha VPN, aygıtınız ile ulaşmak istediğiniz dijital amaç ortasında şifreli bir tünel oluşturduğundan hassas belgelerin üçüncü taraflarla inançlı bir formda paylaşılabilmesini sağlar. VPN ayrıyeten oturum ele geçirme mümkünlüğünü da azaltır. Bu, bilgisayar korsanlarının web sitelerine sizin üzere giriş yapmak için oturum kimliğinizi çalması durumunda gerçekleşir.

Güvenli ödemeler: VPN’inizin trafik şifreleme özellikleri, çevrimiçi ödeme yaparken kart datalarınızın transfer sırasında inançta olmasını sağlar. Lakin VPN sizi finansal bilgilerinizi kimlik avı sitelerine teslim etmekten korumaz, bunun yerine kapsamlı bir güvenlik yazılımı devreye girer.

Tehditlere karşı gelişmiş müdafaa: Bazı VPN’ler makus niyetli reklamlara karşı muhafaza sağlamak için reklam engelleyici üzere özellikler sunar. Bir VPN hizmeti kendi başına makus gayeli yazılım üzere tehditleri engellemek için tasarlanmamıştır lakin tercih ettiğiniz güvenlik yazılımının bir kesimi olan bir VPN’e güvenerek, ekseriyetle makûs maksatlı yazılımların ele geçirilmesinden kaynaklanan hesap ele geçirme kurbanı olma riskinizi azaltacaksınız. 

Bununla birlikte, belli VPN’lerle ilgili farkında olunması gereken potansiyel kaygılar de vardır, bu da araştırmanızı yapmanızı değerli kılar.

Düşük suratlar: Verilerin bir VPN sunucusu üzerinden seyahat etmesi gerektiğinden internet temasınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bu yavaşlama VPN’in sunucu yüküne, sunucuya olan uzaklığına ve VPN hizmetinin kalitesine bağlı olarak değişebilir.

Sınırlı sunucu seçeneği: Bazı hizmetler, ortalarından seçim yapabileceğiniz sadece birkaç VPN sunucusu sunabilir, bu da kullanılabilirliği, güvenilirliği ve hizmet kalitesini etkileyebilir. Sonlu sayıda sunucu çok kalabalığa yol açarak düşük suratlara ve sık sık ilişki kopmalarına neden olabilir. 

Değişken güvenlik standartları: Tüm sağlayıcılar birebir yüksek kalitede şifreleme ve katma kıymetli güvenlik hizmetleri sunmaz. Hatta birçoğu aktifliğinizi kaydetmek, bilgilerinizi üçüncü taraflara satmak yahut bilgisayar korsanlığı teşebbüslerine karşı savunmasız olmak üzere güvenlik ve saklılık riskleri de getirebilir.

 

VPN’de aramanız gerekenler

Gereksinimlerinize uygun bir VPN hizmeti seçmek kıymetlidir. Bir sağlayıcı ararken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Şifreleme: AES-256 şifreleme üzere güçlü bir şifreleme algoritması kullanan bir VPN seçmeniz önerilir.

Ücretli ve fiyatsız alternatifler: Bazı fiyatsız VPN’ler ferdî bilgilerinizi toplayabilir ve üçüncü taraflara satabilir. Sağladıkları hizmet için bu halde ödeme yaparlar. Ayrıyeten bilhassa oyun üzere muhakkak kullanım durumları için güvenilirlik ve sürat yahut bant genişliğinin sıfıra kadar olmadığını görebilirsiniz. Fiyatlı hizmetler çoklukla çok istikametli olarak daha yeterli kalite sunar. Sınırsız bant genişliği sunan bir hizmet arayın.

Bir VPN’den daha fazlası: Güvenilir bir siber güvenlik tedarikçisi tarafından sağlanan ve kimlik muhafazası (dark web tarama/kredi raporu izleme ve kimlik tehdidi uyarıları), parola yöneticisi, DNS sızıntı müdafaası ve olağan ki çeşitli dijital tehditlere karşı sağlam muhafaza üzere katma kıymetli hizmetler de içerebilen bir VPN kullanmayı düşünün.

Sunucular ve pozisyonlar: VPN sağlayıcınız ne kadar çok sunucu ve ülke sunarsa, gereksinimlerinize uygun olanı seçme konusunda o kadar fazla esnekliğe sahip olursunuz. Coğrafik kısıtlama atlaması, bulunduğunuz yerde kısıtlanmış olabilecek sitelere erişmenize yardımcı olmak için de kıymetlidir.   

Teknolojiler: VPN’ler OpenVPN, WireGuard, IKEv2/IPSec yahut SSTP dahil olmak üzere bir yahut birkaç protokolü destekleyebilir. Sürat ve güvenlik açısından en yeterlisi olarak kabul edilen OpenVPN’i arayın.

Teknik takviye: Bir şeylerin zıt gitmesi durumunda teknik dayanağın ne kadar güzel olduğunu daha düzgün anlamak için çevrimiçi yorumları okuyun. Ayrıyeten sezgisel ve kullanımı kolay bir VPN hizmeti istediğinizi söylemeye gerek yok.

Gizli günlük kaydı: Gizlilik konusunda bilhassa kaygılıysanız, VPN sağlayıcısının internet aktifliğiniz hakkında hangi bilgileri sakladığını denetim edin. “Kayıt tutmama” siyaseti olan bir VPN arayın. Sağlayıcının hangi ülkede/yargı alanında bulunduğunu denetim etmek de yararlı olabilir. Birtakım hükümetler VPN müşterilerinin bilgilerine erişebilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.