DOLAR 33,1164 0.1%
EURO 36,0960 -0.21%
ALTIN 2.582,66-0,69
BITCOIN 2124642-0.91367%
İstanbul
30°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Akbank Gençlik Akademisi Gençlerin Enerjisiyle Büyüyor

Akbank Gençlik Akademisi Gençlerin Enerjisiyle Büyüyor

ABONE OL
9 Temmuz 2024 14:48
Akbank Gençlik Akademisi Gençlerin Enerjisiyle Büyüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akbank’ın gençlerin geleceğin yetkinliklerine hazırlanmaları, potansiyellerini keşfetmeleri ve hayallerini gerçekleştirmelerine takviye olmak emeliyle, tekrar gençlerle birlikte hayata geçirdiği Akbank Gençlik Akademisi’nin faaliyet raporu yayınlandı. Akademi, son 3 yılda Türkiye’deki 208 üniversitenin tamamından 150 bini aşkın gence eğitim, mentorluk ve tecrübe fırsatları sundu. 

 

Gençlerin 21. yüzyıl yetkinlikleri kazanmalarına dayanak olan Akbank Gençlik Akademisi’nde 3213 saat eğitim verilirken; programa katılanların %60’ını bayanlar oluşturdu. Bugüne kadar 19 paydaş ve 30 uzmanın takviye verdiği eğitim ve programlara en çok iştirak gösteren birinci 5 kısım; Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Sanayi Mühendisliği, İdare Bilişim Sistemleri ve İşletme oldu. 

 

Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa; “Akbank olarak, gençlere inanç duymanın ve potansiyellerini keşfetmeleri için yanlarında olmanın, hayallerini gerçekleştirmeleri ve yenilikçi tahliller üretmeleri için ne kadar pahalı olduğunun farkındayız. Akbank Gençlik Akademisi ile gençlerle birlikte yürümekten, gayelerimizi birlikte sahiplenmekten ve her geçen gün büyüyen bir topluluğa dönüşmekten çok büyük bir memnunluk duyuyoruz. Akademimiz, gençlere olan inancımızla ve gençlerin tutkusuyla geleceğe hakikat emin adımlarla ilerliyor. 3 yılda Türkiye’deki 208 üniversitenin tamamından 150 bini aşkın gence ulaştık. Önümüzdeki devirde de gençlerle birlikte çalışmaya, muhtaçlık duydukları her alanda yol arkadaşlığı yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Gençler yeni jenerasyon yetkinlikler kazanıyor 

 

Akbank Gençlik Akademisi’nde eğitim ve programlar ‘Yetkinliklere Giriş 101 Eğitimleri’, ‘Yetkinlik Gelişim Eğitimleri’ ve ‘Tamamlayıcı Programlar’ olmak üzere üç ana kümede toplanıyor. Microfon iş birliği ile devam eden Yetkinliklere Giriş 101 eğitimlerinde; İklim Krizi ve Sürdürülebilirlik, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Yapay Zeka ve Metaverse üzere pek çok farklı husus işleniyor. Bu kapsamda düzenlenen eğitim programları bu yıl yerleşkelere de taşınarak, 4 farklı vilayette “Kampüs 101” ismiyle fizikî olarak gerçekleştirildi. Bu sayede gençlerle direkt bir ortaya gelinerek eğitimlerin tesiri ve etkileşimi artırıldı. Farklı paydaşlarla hayata geçirilen ‘Yetkinlik Gelişim Eğitimleri’nde de Data Bilimi, Web3, UI/UX, Android/iOS Development, Finans üzere başlıklar ele alındı. Tamamlayıcı Programlar katmanında da Akbank Fellowship Programı, Akbank Düşünce Kulübü, Akbank Yerleşkede, Sanat ve Güzel Olma Hali serileri, Ezber Bozan Tecrübe, Kelam Sende ve Dijital Staj üzere çeşitli programlarla gençlerin meslek ve şahsî gelişim seyahatlerine eşlik ediliyor.

 

Yenilikçi fikir önderlerini destekleyen Akbank Düşünce Kulübü Programı 15. yılında çalışmalarına devam ediyor. Her yıl programa dahil olan 10 genç, seçilen bir mevzu üzerinde projeler üretiyor. Kazanan projenin sahibi, Harvard Yaz Okulu’nda kendi istediği dersleri seçerek 7 hafta eğitim görüyor. 14. periyotla birlikte bugüne kadar 34 öğrenci Harvard’da eşsiz bir tecrübe yaşadı. 

 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Akbank Yerleşkede Yarışması’nda da üniversite kulüplerine üye olan gençler Sürdürülebilirlik ve Toplumsal Tesir, İnovasyon ve Girişimcilik ve Dijital ve Teknoloji alanlarından biri için proje üretiyor. Eğitim ve finansman takviyesi ile birinci üçe girmeyi başaran kulüpler ödüllendiriliyor.

 

Akbank’ın Toplum Gönüllüleri Vakfı iş birliğiyle sarsıntı bölgesinde başlattığı Akbank Hoş Yarınlar Hareketi projesinde de Akbank Gençlik Akademisi, inovasyondan girişimciliğe, siber güvenlikten yapay zekaya kadar gençlerin ilgisini çekecek mevzuları içeren atölye ve eğitim programları düzenlerken, Akbanklı önderler, gençlerle bir ortaya gelerek yeni kuşak teknolojiler hakkında en yeni bilgileri ve deneyimlerini paylaşıyor. 

 

Akbank’ın gençlerle birlikte daha güzel bir dünya ve iş ekosistemini tasarlamak maksadıyla bir öğrenme topluluğu olarak hayata geçirdiği Akbank Fellowship Programı’nın 4. periyodu için de geriye sayım başladı. Evvelki devirde 21.000’den fazla müracaat alan program, yeni periyodunda de programa dahil olacak 20 genç ile birlikte, 10 aylık heyecan dolu bir seyahate hazırlanıyor. Öğrenmenin ve dönüşümün, jenerasyonlar ortası transferler ve irtibat ile mümkün olabileceği yaklaşımıyla hayata geçirilen aksine mentörlük modülünde gençler, Akbanklı önderlerin mentörü oluyor ve “yapıcı uyumsuzluk”, “sosyal etki”, “iş yerinde mizah”, “yeni kuşak liderlik” ve “çalışma hayatı” üzere çok farklı mevzularda birbirinden öğrenme süreci gerçekleştiriliyor. Gençler ve Akbanklı başkanlar gerçekleştirdikleri birebir görüşmeler eşliğinde ağlar kurarken, geleceğin iş ömrünü bugünden birlikte şekillendiriyor. 

 

Jenerasyonlar ortası birlikte çalışma alanlarının değeri gitgide artarken, Akbank Gençlik Akademisi ‘Söz Sende!’ etkinliklerinde mikrofonu gençlere bırakıyor. Bu buluşma serisinde gençler, dünyanın gündeminde olan hususları ele alarak görüşlerini paylaşıyor. Bugüne kadar üç kere gerçekleştirilen ‘Söz Sende!’, gençlerden öğrenmeyi ve ilham almayı merkezine alarak yoluna devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.