DOLAR 32,1972 0.05%
EURO 34,9811 -0.04%
ALTIN 2.512,120,08
BITCOIN 22857376.23366%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Çocuk haklarına ışık tutan rehber: Çocuk Odaklı İletişim Rehberi
  • Haberci61
  • Eğitim
  • Çocuk haklarına ışık tutan rehber: Çocuk Odaklı İletişim Rehberi

Çocuk haklarına ışık tutan rehber: Çocuk Odaklı İletişim Rehberi

ABONE OL
25 Nisan 2024 17:48
Çocuk haklarına ışık tutan rehber: Çocuk Odaklı İletişim Rehberi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suna’nın Kızları, kurumların ve irtibat uzmanlarının çocuk hakları için güçlü ve kalıcı tesirler yaratacak çalışmalar hayata geçirmesini teşvik etmek ve irtibat süreçlerinde de çocuklara karşı sorumluluklarının altını çizmek gayesiyle “Çocuk Odaklı İrtibat Rehberi” yayınladı.

Suna’nın Kızları kurucusu İpek Kıraç, “Tüm kurum ve kuruluşların, bağlantılarını çocuk haklarına saygılı ve bu hakları destekleyici bir yaklaşımla yürütmesinin, planlama ve iş süreçlerini çocuk hakları ile uyumlu yönetmesinin kıymetini vurgulamak istiyoruz” dedi.

İş insanı Suna Kıraç’ın eğitim alanındaki eforlarını, kıymetlerini, amaçlarını ve vizyonunu yaşatmak gayesiyle kızı İpek Kıraç tarafından 2021 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı çatısı altında kurulan Suna’nın Kızları, çocuk odaklı irtibat açısından hudutları belirleyen ve yol gösteren “Çocuk Odaklı İrtibat Rehberi” yayınladı.  

Reklamcılık, pazarlama, sinema, televizyon, radyo, yayımcılık, şov ve görsel sanatlar üzere yaratıcı sanayi çalışanlarının yanı sıra aktiflik idaresi alanında misyon yapan gruplar ve çocuklarla ilgili alanlarda faaliyet gösteren marka temsilcilerinde farkındalık yaratmayı hedefleyen rehber, kurumların güçlü ve kalıcı tesirler yaratacak çalışmaları hayata geçirmesini teşvik etmeyi ve çocuklara karşı sorumluluklarını hatırlatmayı amaçlıyor. Dr. A. Zeynep Kılıç ve Melda Akbaş tarafından kaleme alınan Çocuk Odaklı Bağlantı Rehberi toplumdaki mevcut çocuk algısını çocukların yüksek faydası doğrultusunda dönüştürerek hak temelli bir anlayış ortaya koymayı hedefliyor. 

Çocuk Odaklı İrtibat Rehberi ile ilgili bilgi veren Suna’nın Kızları kurucusu İpek Kıraç, çocuğu yetersiz gören, çocukların çeşitliliğini ve yapabilirliğini yok sayan çocuk algısının sorgulanması ve dönüştürülmesi için sivil toplum kuruluşlarından özel dala kadar her alanda çalışan bağlantı profesyonellerine kıymetli vazifeler düştüğünü belirtti. Toplumsal algıların, genellemelerin ve kalıp yargıların bireylerin ve kümelerin gerçek özelliklerinin ve potansiyellerinin yok sayılması, tek tipleştirilmesi, muhakkak kalıpların içine yerleştirilmesi üzere sonuçlar yaratabildiğini vurgulayan Kıraç“Bu algıyı dönüştürmek için evvel sorunu tanımlamanız, sonra da var olan algıyı değiştirmek için somut adımlar atmanız gerekiyor. Dünyaya geldiğimiz birinci andan itibaren hayatımıza giren ve günlük hayatın akışı içerisinde her gün tekrar üretilen kusurlu telaffuzların temelinde bakış açımız ve çocuğa yönelik algımız yatıyor. Hasebiyle biz sorunun doğduğu noktaya temas ederek, tahlili yeniden buradan başlatmak istiyoruz. Bu dönüşüm seyahatinde da iletişimcilere büyük misyonlar düşüyor. Bağlantı bölümü ve bu alanda vazife alan profesyoneller; hem çocuk haklarının yaşama geçmesi ve yaygınlaşması, hem de çocukların sesinin duyulması açısından değerli bir güce sahip. Bu nedenle birinci adımımızı iletişimcilerde bir farkındalık yaratmak üzerine atıyoruz. İletişimcilerin de dayanağını alaraktüm kurum ve kuruluşların, irtibatlarını çocuk haklarına saygılı ve bu hakları destekleyici bir yaklaşımla yürütmesinin, planlama ve iş süreçlerini çocuk hakları ile uyumlu yönetmesinin kıymetini bir defa daha vurgulamak istiyoruz” dedi.

Çocuk odaklı yaklaşım, çocukların yetişkinlerle eşdeğerli olduğu kabulüyle başlar

Çocuk odaklı bir irtibatın, çocukların yetişkinlerle eşdeğerli olduğunun kabulüyle başladığının altını çizen rehberde, yetişkinler tarafından tasarlanan tüm içerik, program yahut stratejilerin direkt ya da dolaylı olarak çocukları etkilediği hatırlatılıyor. Çalışmaların tasarlanma ve uygulanma sürecinde çocukların gereksinimlerine, önceliklerine ve gerçekliklerine değer verilmesi gerektiği belirtiliyor. 

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’de temellenen sorumluluklarını yerine getirmeleri ve toplumsal gelişime katkıda bulunmaları konusunda kişi ve kurumlara güçlü bir takviye sağlamayı hedefleyen rehberde, çocuk haklarının temel prensiplerinden özel bölümün çocuklara dair sorumluluklarına, çocuk odaklı bağlantı için yol gösterici prensiplerden çocuk odaklı irtibat için denetim listelerine kadar pek çok başlık yer alıyor.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.