DOLAR 32,2307 0.2%
EURO 34,9826 -0.01%
ALTIN 2.480,25-0,90
BITCOIN 22597740.87949%
İstanbul
21°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Etkili bir eğitim programı uygulamanın 7 adımı

Etkili bir eğitim programı uygulamanın 7 adımı

ABONE OL
7 Mayıs 2024 12:00
Etkili bir eğitim programı uygulamanın 7 adımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışanlar için tesirli bir eğitim programı hayata geçirmek günümüzde mecburilik olsa da farklı dallardan birçok şirket bunun eksikliğini yaşıyor.   

Online Eğitim Platformu Teedo, karar verme sürecinde patron ve İK yöneticilerine  yol göstermesi için tesirli bir eğitim programını uygulamanın temel 7 adımını derledi…

Çalışanların ferdî gayretleri ile şahsî gelişimlerine yatırım yapmalarını yahut yeni uzmanlıklar öğrenmelerini beklemek yerine, her çalışanın gereksinim duyduğu bilgi ve hünerleri kazanmasını sağlamak, bir şirket için performansın uygunlaştırılması, verimliliğin ve çalışan memnuniyetinin artırılması üzere kıymetli kazanımlar yaratacak stratejik bir yatırımdır. 

Amaç ister yeni çalışanların oryantasyonu ister mevcut işçinin donanım ve yetkinliklerinin artırılması yahut yeni teknolojilerin öğretilmesi olsun; ‘Eğitim’ tüm şirketlerin kurum kültürü ve çalışan paha önermesinin vazgeçilmez bir ögesi olmalıdır.

Online Eğitim Platformu Teedo’nun Genel Müdürü Selçuk Aytekin, “Şirketiniz bünyesinde tesirli bir eğitim programını hayata geçirmek yahut dışarıdan bu hususta profesyonel dayanak almak iş muvaffakiyetini garanti etmekle ilgili değil, tertibinizi bunu başaracak halde optimize etmekle ilgilidir” diyor. Aytekin, yanlışsız vakitte hakikat formda verilecek eğitimlerin şirkete birçok açıdan yarar sağlayabileceğini belirterek, “Çalışanı memnun etmenin tek yolu, yüksek maaş siyaseti uygulamak değildir. Şirketler insan odaklı bir iş kültürü yaratarak, çalışanlarına bedel vererek, şahsî ve mesleksel gelişimlerini teşvik ederek de memnun bir iş ortamı sunabilir. Bu, iş yerinde katılımcılığı ve sadakati artırır. Kendilerine paha verildiğini gören sadık çalışanların şirkette kalmaları ve işlerinde daha düzgün performans göstermeleri kuvvetle mümkündür. Böylelikle şirketin dengeli bir marifet ve bilgi seviyesine sahip olması, başarılı iş sonuçları elde etmesi sağlanmış olur” biçiminde konuşuyor.

Yapılan araştırmalar, resmi bir eğitim programı uygulamak ile şirketin artan karlılığı ortasında şaşmaz bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. ABD’de yapılan bir çalışma, yerleşik bir eğitim programı olan kuruluşların, eğitim programı olmayan kuruluşlara oranla çalışan başına yüzde 218’den fazla gelire ve yüzde 24 üzere şaşırtan bir oranda daha yüksek kâr marjına sahip olduğunu gösterdi. 

Çalışanlar için tesirli bir program tasarlamak ya da satın almak için hangi adımları atmalısınız? Teedo, karar verme sürecinde patron ve İK yöneticilerine yol göstermesi için temel 7 adımı derledi…

  1. Eğitim muhtaçlıklarını değerlendirin

İşletmenizde marifetlerin geliştirilmesi gereken alanlarına bakarak başlayın. Eğitimin fonksiyonel ve pratik bir gayesi olmasına dikkat edin. Örneğin, şirketinizin yüksek seviyede müşteri memnuniyetini sürdürmekte zorluk çekip çekmediğini belirleyin. Şayet öyleyse müşteri tecrübesini güzelleştirmek için yenilikçi ve tesirli tahliller sunan bir eğitim programı tasarlayabilir ya da profesyonel dayanak alabilirsiniz. 

  1. Bir eğitim sistemi seçin

Bir eğitim formülü seçmeye gelince yanlışsız ya da yanlış yoktur. Örneğin, şirket içinde bir sınıf eğitimi gerçekleştirebileceğiniz üzere hibrit bir eğitim modeli tercih edebilir ya da taşınabilir eğitimin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Örneğin; çevrimiçi öğrenme, bir mevzuyu öğrenmek için gereken süreyi yüzde 40-60 oranında azaltabilir, çalışan performansını ise yüzde 25’e varan oranda artırabilir.

  1. Doğru araçları tercih edin

Çalışanlarınızın eğitim bilgilerine basitçe erişmesini sağlayacak akıllı araçları seçin. Bu tıpkı vakitte finansal bir karardır, zira maliyetleri denetim altında tutmak için yeni eğitim kaynaklarına akla yatkın yatırım yapmak gerekir. Bu noktada Teedo üzere bulut tabanlı e-öğrenme platformları ülkü bir tahlil sunuyor. Sanal sınıflarda hem ders gereçlerinin hem de ders kayıtlarının erişime açık olduğu Teedo’ya, Türkiye’nin dört bir yanından iştirakçiler ulaşabiliyor.

  1. Eğitimi tüm maharet düzeylerine nazaran uyarlayın

Zaman kıymetlidir ve çalışanlarınızın marifet seviyelerini ve ne öğrenmeleri gerektiğini bilmek kıymetlidir. Maharet değerlendirmeleri, çalışanlarınızın teknik bilgisini ölçmenize ve bir marifet envanteri oluşturmanıza yardımcı olur. Böylelikle takımınızın güçlü ve zayıf istikametlerini anında anlayabilir ve gerçek bireyleri gerçek yere yerleştirebilirsiniz. 

  1. Konuları aktüel tutun

Bir şirket daima olarak gelişir. Bu nedenle eğitim içeriğinin de çalışanların gerçekte karşılaştığı zorluklarla alakalı olmasını sağlayacak halde ayarlanması gerekir. Eğitim içeriğinin yeniliğinden ve muhtaçlıkları karşıladığından emin olmalısınız. 

  1. Çalışan iştirakini teşvik edin

Günümüzde çalışanlar gelişim fırsatları konusunda istekli. Pek çok çalışan, mesleksel ve şahsî gelişimlerine yatırım yapılması durumunda şirkette daha uzun müddet kalacağını, güzel planlanmış bir eğitim programının şirkete olan bağlılıklarını olumlu tarafta etkilediğini söylüyor. Yeniden de ödül, ikramiye üzere ögeler daha fazla iştiraki teşvik edebilir.

  1. Geri bildirim döngüsü sağlayın

Ekibinize eğitim seyahati sırasında geri bildirim paylaşma fırsatı verin. Daima geri bildirim, olumlu öğrenme davranışlarını güçlendirmeye, motivasyonu sürdürmeye ve iştirakçi bir iş gücü oluşturmaya yardımcı olur. Sık irtibat yöneticilerin eğitim içeriğini çalışanların ilgi alanlarına, öğrenme tarzlarına ve iş rollerine uygun olacak biçimde uyarlamalarına yardımcı olarak ilgi ve iştiraki artırır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.