DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2109867-0.60227%
İstanbul
24°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Samsung ve UNDP iş birliği olan ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackathonu’na başvurular başladı
  • Haberci61
  • Eğitim
  • Samsung ve UNDP iş birliği olan ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackathonu’na başvurular başladı

Samsung ve UNDP iş birliği olan ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackathonu’na başvurular başladı

ABONE OL
29 Nisan 2024 16:48
Samsung ve UNDP iş birliği olan ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackathonu’na başvurular başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genç girişimcilerin iklim teknolojileri dalına iştirakini artırmayı amaçlayan hackaton için internet üzerinden gerçekleşecek müracaat süreci 12 Mayıs 2024 tarihine kadar devam edecek. 

Samsung Electronics MENA, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iştirakiyle düzenlediği ACT28 İkilm için Yapay Zeka Hekatonu (ACT28 AI for Climate Hackathon “Hackathon”) için müracaatların açıldığını duyurdu. Hackathon’da, iklim değişikliğine bağlı problemlere yenilikçi tahliller üretmek için yapay zeka, makine tahsili, taşınabilir teknolojiler ve başka öncü teknolojilerle geliştirilen projeler yer alacak.

Ortadoğu’dan genç girişimcileri iklim uğraşı alanına dahil etmek amaçlanıyor

Samsung Electronics MENA Bölgesi Pazarlama ve Online İş Ünitesinden Sorumlu Lider Yardımcısı Omar Saheb, bahisle ilgili şunları söyledi: “ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackathonu’nun kayıtlarını başlatmanın heyecanını yaşıyoruz. Bölgedeki gençlerin iklim hareketi için ileri teknolojileri kullanma konusundaki yeteneklerini ve yaratıcılıklarını sergilemeleri için şahane bir fırsat olacak. Bu teşebbüsü, sürdürülebilir kalkınma için gelişmiş teknolojilerin potansiyelinden yararlanma misyonumuz çerçevesinde geliştirdik. Gençleri hakikat araçlarla ve platformlarla destekleyerek düşük karbonlu ve dirençli bir geleceğin inşasını hızlandırabileceğimize inanıyoruz.”

Dubai’de düzenlenen COP28 etkinliğinde Samsung ve UNDP’nin gerçekleştirdiği üst seviye panelde duyurulan Hackathon, genç girişimcileri iklim teknolojileri kesimine dahil etmeyi hedefliyor. COP28’deki oturumlarda, bölümdeki gençlerin karşılaştığı zorluklar ve fırsatlar ele alınmıştı ve teknolojinin istihdam yaratmadaki rolü ile Samsung’un çevreci ve sürdürülebilir teşebbüslere olan bağlılığı vurgulanmıştı.

UNDP Yönetici Yardımcısı ve Arap Devletleri Bölge Yönetici Yardımcısı Marina Walter, “ACT28 Hackathonu, iklim şuuruna sahip gençlerin yenilikçi fikirleri ve eksiksiz teknik marifetleriyle iklim değişikliğine katkıda bulunmalarını sağlayan bir geçittir. Yetenekli gençleri bir ortaya getirerek bölgemize ve dünyaya yenilikçi tahliller geliştirmek için dinamik bir ekosistem oluşturacak” dedi.

Genç girişimcileri beyin fırtınası yapmaya davet ediyor

Bu yılın ACT28 İklim için Yapay Zeka Hackathonu Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar ve Suudi Arabistan’dan genç bilgi bilim insanlarını, yapay zeka mühendislerini ve yapay zeka araştırmacılarını iş birliği ve beyin fırtınası yapmaya davet ediyor. Hackathon kapsamında, Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri (SKA’lar) ortasından İklim Hareketi, Sudaki Hayat ve Karada Hayat temaları etrafında en yeni tahlillerin geliştirilmesi desteklenecek.

UNDP ICPSD Yöneticisi Sahba Sobhani, “Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi’nin global ortak vizyonuna derinden bağlı olan kolektif misyonumuz, genç vizyonerler için elverişli bir hareket ortamı yaratmaktır. Gençlerin kapasitesini ve liderliğini geliştiren faaliyetleri destekleyerek yalnızca bireylere yatırım yapmıyoruz. Gezegenimizin geleceğine yatırım yapıyoruz” dedi.

Katılımcılar, bilgi odaklı tahliller konusunda yapay zeka ve makine tahsili, gerçek vakitli takip sistemleri için IoT, şeffaf iklim finansmanı için Blok Zinciri, aksiyona geçirilebilir iç görüler için Bilgi Analitiği ve Görselleştirme, pozisyon tabanlı uygulamalar içinse Jeo-uzamsal Teknolojiler dahil olmak üzere çeşitli gelişmiş teknolojiler kullanabilecek. Daha fazla erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı sağlamak için taşınabilir tabanlı yaklaşımları teşvik eden Hackathon, iklim değişikliğini ele almak ve sürdürülebilir uygulamalar geliştirilmesine ilham vermek için büyük kıymet taşıyan dönüştürücü tahlillere odaklanacak. Taşınabilir tecrübesi güçlendiren Galaxy AI gibi yeni teknolojiler, aygıt içi ve bulut tabanlı AI tahlilleri ile taşınabilir uygulamalar, geliştiricilere yenilikçi tahliller yaratmaları için sınırsız fırsatlar sunuyor.

Tecrübeli mentorlar iştirakçilere rehberlik edecek

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşılmasına katkıda bulunmak gayesiyle genç önderlerin seslerini, öykülerini ve yaratıcılıklarını öne çıkaran bir Samsung-UNDP paydaşlığı olan Generation17’den deneyimli mentörler iştirakçilere rehberlik edip dayanak olacak. İştirakçileri tesirli tahlil geliştirme için gerekli bilgi ve yeteneklerle donatmak üzere yapay zeka, iklim değişikliği ve taşınabilir teknolojiler üzerine atölye çalışmaları da yapılacak. 

Hackathon’un en güzel 10 grubunun tahlilleri ve yenilikleri, bölüm uzmanları, yatırımcılar ve siyaset yapıcıların da dahil olduğu daha geniş bir kitleye Demo Günü’nde sunacak. Birinci üçe giren gruplar, Dubai’de düzenlenecek merasimde onure edilecek. Hackathon için kayıtlar 12 Mayıs 2024 tarihine kadar yapılabilecek. İlgilenenler, ferdî olarak yahut bir ekiple samsung üzerinden hackathona başvurabilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.