DOLAR 32,2000 0.05%
EURO 34,9942 0%
ALTIN 2.509,51-0,02
BITCOIN 22908076.05783%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Sınavlara Hazırlıkta Zaman Yönetimi için 4 Önemli Adım
  • Haberci61
  • Eğitim
  • Sınavlara Hazırlıkta Zaman Yönetimi için 4 Önemli Adım

Sınavlara Hazırlıkta Zaman Yönetimi için 4 Önemli Adım

ABONE OL
30 Nisan 2024 15:48
Sınavlara Hazırlıkta Zaman Yönetimi için 4 Önemli Adım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilişim çağında bilgiye erişim kolaylaştıkça her kademede öğrenen özellikleri ve öğrencilerden beklenilenler de değişime uğruyor. Bu ortada geliştirilen pek çok yetenek fark yaratmayı sağlarken vakti gerçek kullanma mahareti büyük önem kazanıyor. 

Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yelkin Diker Coşkun, birçok öğrencinin vakti yanlışsız kullanma ile ilgili sorun yaşadığını söz ettiğini belirterek vakit idaresine ait görüşlerini paylaştı.  

Kendi Öğrenme Sürecini Yapılandırma 

Bilişim çağında kullanılan gereç, kaynak ve kitapların sayısına ait son otuz yıldaki bilgiler incelendiğinde inanılmaz bir artış olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Coşkun, “Yani bilgiye erişimin kolaylaştığı bir devirdeyiz. Bilgiye erişim kolaylaştıkça her kademede öğrenen özellikleri ve öğrencilerden beklenenler de değişime uğruyor. Bilişim çağında hakikat bilgiyi arama, kendi öğrenme sürecini yapılandırabilme, bilişim etiğine uygun davranma ve en değerlisi vakti yanlışsız kullanma mahareti üzere yeni özelliklere sahip olmak ehemmiyet kazandı” dedi.

 

Zamanımızı Toplumsal Medyada Heba Ediyoruz

Özellikle toplumsal medya araçlarının kullanım sıklığının artmasıyla vakit idaresine duyulan gereksinimin arttığını gözlemlediklerini tabir eden Prof. Dr. Coşkun, “Günümüzde birçok üniversite öğrencisinin vakitle ilgili sorun yaşadığını söz ediyor olmasının altında yatan kıymetli nedenlerden birisi toplumsal medyada harcanan vakti gerçek yönetememe. Vakit idaresi, vaktinizi farklı faaliyetler ortasında nasıl bölüştüreceğinizi organize etme ve planlama süreci. Üniversitede öğrencilerin sahip olması beklenen bilgiler ve öğrenme suratımızın hudutlu olması öğrencilerde vakit idaresi eksikliği akademik ve toplumsal muvaffakiyet ile ilgili korkular yaratır. Bilhassa vize ve final devirlerinde üniversite öğrencileri bu korkular nedeniyle çeşitli meseleler yaşayabilir” diye konuştu. 

Prof. Dr. Yelkin Diker Coşkun, bu problemleri en aza indirebilmek için izlenebilecek adımları şöyle sıraladı: 

Rutin tekrar programı uygulamak: Yeni öğrenilen bilgiyi belleğimize yanlışsız yerleştirmede dinlenmiş vücut ve zihinle yapılan tekrar kıymetli. Tüm akademik periyoda yayılan günlük ya da haftalık vakit dilimlerine ayrıştırılmış genel tekrar programı uygulamak yararlı olur. Bu genel tekrar programının gerçekçi ve uygulanabilir olması değerli. Araştırmalar yeni öğrenilen bilgilerin bellekte yanlışsız halde saklanabilmesi için birinci 24 saatte bir sefer, 3-5 gün içerisinde ikinci kere ve iki hafta sonra üçüncü kere tekrar edilmesinin tesirli olduğunu gösteriyor. Programınızı birkaç hafta uygulayıp ve neyin işe yarayıp yaramadığını değerlendirip gerekirse tekrar düzenlemeye gidilmeli.

Gerçekçi bir vakit planlaması yapmak: Akademik çalışmalar için vakit planlaması yapılırken dinlenme, uyku, toplumsal yaşama ait vakit aralıklarının bırakılması kıymetli. Vize ve imtihan haftalarının olduğu periyotlarda ders çalışma vakitlerinin ağırlaşması olağan fakat bizi rahatlatacak, kapasitemizi hakikat kullanmamızı olumlu istikamette etkileyecek örneğin kısa bir yürüyüş, sinema izleme vb. fizikî ve toplumsal aktivitelerin kesinlikle vakit planlamasında kendisine yer bulması sağlanmalı.

Çok taraflı gelişimi destekleyen bir program olmalı: Üniversite ömrü kültürel ve toplumsal aktivitelerin ağır olduğu bir ortam. Öğrencilerin bu aktivitelerden yararlanması şahsî gelişimleri için hayli değerli. Günümüzde yükseköğretim diplomasına paha katan en kıymetli ögeler katılmış olduğunuz kültürel etkinlikler, projeler, bilimsel faaliyetler ve toplumsal sorumluluk çalışmalarının size kattığı çok taraflılıktır. Bu nedenle akademik devir içerisinde tertipli bir planlama ile bu etkinliklere iştirak sağlanacak formda program yapılmalı.

Öğrenme formül ve tekniklerinizi belirleyin: Birçok öğrenme metot ve tekniği ortasından size en uygun olanları belirleyip ders çalışma alışkanlıklarınızı bunlarla desteklemelisiniz. Örneğin özet çıkarmak ya da kavram haritaları kullanmak üzere tekniklerden faydalanılabilir. Ayrıyeten öğrenme ve tekrar için geliştirilmiş birçok taşınabilir uygulama var. Rastgele bir yerde uygun bir vakit aralığında tekrar için bu uygulamalar kullanılabilir. Birtakım derslerde ön bilgilerin eksikliği nedeniyle de zorluk yaşanılabilir. Bunun için kavram yanılgıları ya da öğrenilmekte zorlanılan bahislerle ilgili araştırma yapmak ya da dersin öğretim üyesinden yardım almak süreci kolaylaştırır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.