DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2110130-0.72662%
İstanbul
24°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

TEGV 30. Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi
  • Haberci61
  • Eğitim
  • TEGV 30. Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi

TEGV 30. Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi

ABONE OL
29 Nisan 2024 12:24
TEGV 30. Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye genelindeki tüm aktiflik noktalarında ilköğretim çağındaki çocuklara nitelikli eğitim dayanağı sunan TEGV’in 30’uncu Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşti.

Genel Kurul’a Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyeleri, vakfın kurumsal ve ferdi bağışçıları ile gönüllüleri katıldı. Vakfın yıl içerisinde yürüttüğü faaliyetler aktarıldı; Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına özel projeler, 6 Şubat sonrasında yapılan çalışmalar ve 2024 yılı planları paylaşıldı. 

“Üretken, etrafa hassas çocuklar yetiştirmeyi amaçladık”

Olağan Genel Heyet, 29’uncu yıla özel, yapay zekâ teknolojisiyle hazırlanan ve kamu spotu olarak yayımlanan “Duydunuz mu?” filmiyle açıldı. Yönetim Kurulu Lideri M. Özalp Birol açılış konuşmasında şunları söyledi: 

“TEGV güçlü kurumsal yapısıyla, nitelikli takımıyla evvelki yıllarda meydana gelen zelzele felaketlerinden edindiği tecrübeyle, bilgi-beceri birikimiyle ve bilhassa yurdun dört bir yanından sarsıntı bölgesine gelen Ateşböcekleri ve fedakâr gönüllüleriyle birinci günden başlayarak sarsıntı bölgesinde etkin olarak misyon yaptı ve zelzeleden etkilenen binlerce vatandaşımızın hayatına dokundu. Bu sürece katkıda bulunan kıymetli gönüllülerimize ve çalışanlarımıza TEGV ismine bir defa daha içten teşekkürlerimizi sunarken, zelzelede hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kere daha Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sıhhati diliyorum. 

21’inci yüzyıl marifetleriyle donatılmış, toplumsal ve duyusal farkındalıkları gelişmiş, bilim ve teknolojiyle üretken, tasarım ve proje odaklı düşünen, etrafa hassas ve toplumsal yarar sağlayan çocuklar yetiştirmeyi amaçladık. Atölyelerimizle sanattan spora, bilimden teknolojiye çocuklarımızı yüzlerce farklı eğitsel içerikle buluşturduk. 28 yıl boyunca bu misyonla hareket ederek 3 milyondan fazla çocuğumuzun ve kıymetli ailelerinin hayatlarına dokunduk. Sevgiyle yaklaştığımız, bilgiyle donattığımız çocuklarımıza dimdik yürümelerini, hayata karşı daha güçlü durmalarını sağlayacak marifetleri ve özgüveni kazandırdık. Çocuklarımız için okulun tamamlayıcısı, sokağın ve riskli ortamların alternatifi olduk. Bu vesileyle kuruluşumuzdan bugüne her vakit yanımızda olan kıymetli gönüllülerimize, bağışçılarımıza bize dayanak veren tüm paydaşlarımıza, çalışanlarımıza ve siz bedelli mütevellilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

Gündem unsurlarının görüşülmesine başlamadan evvel, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, şehitlerimiz, TEGV’in kurucusu Suna Kıraç ve ebediyete intikal etmiş TEGV mütevellilerinin aziz anıları için  saygı duruşunda bulunuldu.

“Tasarım ve marifet atölyelerimizin sayısı yurt genelinde 44’e ulaştı”

Genel Müdür Sait Tosyalı, “2023 Yılı Faaliyetleri” ile ilgili sunumunda TEGV’in yıl içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetleri, yeni projeleri ve iş birliklerini aktardı; 2024 yılı projelerinden kesitler sundu:

“2023 yılına başlarken Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına heyecanla girdik lakin 6 Şubat felaketi ülkemizin gündemini değiştirmesiyle kimi projelerimizi revize ettik. Ulu Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkıp minnet hislerimizi sunduk. 27 vilayetteki 72 noktada 83 bin çocuğumuz etkinliklerimizden yararlandı. Gaziosmanpaşa, Denizli ve Diyarbakır’da yeni ünitelerimiz çocuklarımızla buluştu. Gaziantep ünitemizi 23 Nisan’da çocuklarımıza bayram armağanı olarak sunduk. İstanbul Rotary Kulübü tarafından yaptırılan ve bağışlanan ‘Umut Ateşi Tasarım Mucitleri Ateşböceği’ni 26 Nisan’daki açılışla çocuklarımıza ikram ediyoruz. 21’inci yüzyıl marifetlerini kazandıran Tasarım ve Marifet Atölyelerimizin sayısı yurt genelinde 44’e ulaştı. Gölcük ve Anadoluhisarı noktalarımızın yılsonundan evvel açılışlarını yapmayı hedefledik. Su, iklim, sağlıklı beslenme, geleceğin meslekleri, inançlı trafik, zelzele ve doğal afet şuuru temalı eğitim programlarımızın bu yıla damga vuracak eğitim projelerimiz ortasında.”

TEGV gönüllüleri ve çalışanları da kelam aldı

6 Şubat sonrası sayısız sefer bölgeye giden gönüllüler ismine kelam alan Serap Çelikkol ve Fulya Peynirci ile Adıyaman mahallî gönüllüsü Şerife Güney Güler çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Adıyaman Tahsil Ünitesi Yöneticisi Betül Menteş ve Malatya’da vazife yapan Ateşböceği yöneticisi Aynur Porsuk, çalışmaların çocuklar üzerindeki olumlu tesirlerini aktardılar.

Mütevelli Heyeti’ne yeni üyelerin seçimi gerçekleştirildi

Prof. Dr. Gürsü Kıyan, Doç. Dr. Okan Falay, Dr. Murad Ardaç ve Kurumsal Mütevelli Koç Üniversitesi ismine Rektör Prof. Dr. Metin Sitti oy birliğiyle TEGV Mütevelli Heyeti’nde yeni üyeler olarak yerlerini aldılar. Yeni mütevelliler, aileye katılmaktan dolayı memnuniyetlerini tabir ederek TEGV bünyesinde eğitime dayanak çalışmalarının devam edeceğini belirttiler. 

Kurumsal sponsorlar ile ferdi destekçilere teşekkür edildi

2023 yılı proje ortaklarından toplantıya katılan ve Teşekkür Sertifikaları sunulan Dominos, Lila Kağıt, Migros, Michelin, Pınar, PVH, Shane Larkin Vakfı ve  Shell Türkiye’nin temsilcileri, TEGV ile işbirliklerinden edindikleri olumlu izlenimleri paylaştılar.

Ayrıca üyeliğinin müddeti dolan Cengiz Solakoğlu, Elif Depçe, H. Hüsnü Okvuran, M. Özalp Birol, İpek Kıraç ve Meltem Bakiler Şahin oylama sonucunda yeniden Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildiler. 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) hakkında:

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir küme endüstrici, yönetici ve akademisyenin teşebbüsü ile devlet tarafından verilen temel eğitime takviye olmak emeliyle 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu. İlköğretim çağındaki çocuklara okul dışı saatlerde fiyatsız eğitim dayanağı vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı. Vakıf Türkiye genelinde hala 27 vilayette 6 Eğitim Parkı, 42 Tahsil Ünitesi ve 25 Ateşböceği ile toplam 73 aktiflik noktasında çocuklara nitelikli eğitim takviyesi vermeye devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.