DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2110502-0.92186%
İstanbul
26°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Yüzme antrenmanlarında dinletilen farklı özelliklere sahip müziklerin performansa etkisini araştıracaklar
  • Haberci61
  • Eğitim
  • Yüzme antrenmanlarında dinletilen farklı özelliklere sahip müziklerin performansa etkisini araştıracaklar

Yüzme antrenmanlarında dinletilen farklı özelliklere sahip müziklerin performansa etkisini araştıracaklar

ABONE OL
29 Nisan 2024 10:36
Yüzme antrenmanlarında dinletilen farklı özelliklere sahip müziklerin performansa etkisini araştıracaklar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Anabilim Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Utku Işık’ın yürütücülüğünü yaptığı “Yüzme İdmanları Esnasında Dinletilen Farklı Özelliklere Sahip Müziklerin Performansa Etkisi” başlıklı proje, TÜBİTAK- ARDEB 1002-A Süratli Dayanak Modülü Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Proje ekibi ile Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı ve tıpkı vakitte Spor Yöneticiliği Kısım Lideri Prof. Dr. R. Timuçin Gençer’i makamında ağırlayarak tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitemiz sıhhat bilimlerinden temel bilimlere, mühendislik bilimlerinden spor bilimlerine geniş yelpazede akademik ünitesi çatısı altında bulunduruyor. Üniversitemizde oluşturduğumuz bilim ekosistemi içerinde tüm ünitelerimizde misyon yapan bilim insanları değerli projeleri hazırlayarak hem literatüre hem de insanlığın hizmetine sunuyorlar. Spor Bilimleri Fakültemizde misyon yapan araştırmacılarımızın öncülüğünde spor bilimleri disiplinine yönelik değerli bilimsel araştırmalar yürütülüyor. TÜBİTAK tarafından  desteklenen bu nitelikli çalışmalardan birisi de  Doç. Dr. Utku Işık hocamızın yürütücülüğünde hazırlandı. Bilim takımımız, yüzme idmanları esnasında dinletilen farklı özelliklere sahip müziklerin sportmenlerin performansına tesirini araştıracaklar. Kıymetli ve manalı bulduğum müzik ve spor bağlantısını aktüel datalar ile araştıracak olan Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyemiz Doç. Dr. Utku Işık’ı ve proje takımını tebrik ediyorum” dedi.

“Spor ve müzik sanayisi paydaşlarına rehberlik edecek”

Hazırladıkları projenin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Utku Işık, “Projemizin maksadı; sportmenlerin idman esnasında dinledikleri müzikleri tonalite ve ritimleri açısından kategorize ederek, farklı özelliklere sahip olan müzik çeşitlerinin sportmenlerin performansları üzerindeki tesirlerini anlamaya çalışmaktır. Araştırmamız mevcut literatürden farklı olarak belli bir müzik cinsine yahut tonuna odaklanmayacaktır. Performans üzerinde tesir yaratan müziklerin ortak özellikleri belirlenerek spor ve müzik sanayisi içerisindeki paydaşların faydalanacağı sonuçlar barındıracaktır. Hazırlanan playlistler ile yüzme atletlerinin performans gelişimi anlaşılmaya çalışılırken, su geçirmeyen müzik dinleme aygıtlarının idman esnasındaki ki ergonomik yapısı da ortaya konulacaktır” diye konuştu.

“EÜ’nün güçlü bir spor altyapısı var”

Arş. Gör. Sevinç Tırpan ise “ Üniversitemiz hem spor tesisi hem de atlet ve antrenör kaynağı açısından güçlü bir kurum. Elimizde bu türlü imkanlar mevcutken, sportmen performansının gelişimi için klasik usullerin dışına çıkarak bilimsel çalışmalar yapabilmek kaçınılmaz. Akademik kimliğimin yanı sıra Ege Üniversitesi  Spor Kulübü Yöneticisi olarak, projemizin çıkış noktası olan genç atletlerin, çağın gereklilikleri ve alışkanlıkları ile performanslarını nasıl arttırabiliriz ? sorusuna karşılık aramaktayız ” dedi.

Müzik ve spor bilimcilerden multidisipliner proje

Multidisiplinler bir yaklaşım ile gerçekleştirilecek olan projede, Spor Bilimleri Fakültesi Arş. Gör Meral Sevinç Tırpan; Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Müziği Kısmından Doç. Dr. Özgen Küçükgökçe ve Öğretim Vazifelisi Didem Taştabanoğlu da misyon alıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.